Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Aralık 2009

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Aralık Ayı Değerlendirmesi

Kasım ayı içerisinde önemli bir işlemci duyurusu olmadığı için ufak tefek fiyat dalgalanmaları dışında bu ay listemizde pek bir değişiklik yok. Model belirtmek gerekirse Athlon II X2 250 ve Athlon II X4 630’un fiyatında birkaç dolarlık düşüş yaşandı. Hatta Athlon II X2 250 bu ay Athlon II X2 245’in yerine listemize girmeyi başardı.

AMD’nin ileri seviye modelleri de fiyat indirimlerinden yararlandılar. Phenom II X4 955 Black Edition açık olan çarpan kilidi sayesinde hızaşırtma (overclock) meraklılarının seçimi olabilir. Yeni C3 aşamasına sahip 140 W yerine 125 W güç tüketen Phenom II X4 965 BE modeli de bu ay listemizde yerini aldı.

Bunların dışında Intel’in Core i5 ve i7 serisi modelleri işlemci başarımı söz konusu olduğunda ileri seviyedeki hâkimiyetlerini sürdürüyorlar. Önümüzdeki yıl çıkacak olan altı çekirdekli AMD ve Intel modellerinin işleri değiştireceğini düşünüyoruz. Ancak şu an için Core i5 750 oyun bilgisayarları için Intel tarafında en iyi fiyat/başarım oranını sunuyor.

Intel’in 32 nm masaüstü işlemcilerini duyurmasını üç hafta gibi bir süre kaldığını ve yeni modellerin H57, H55 anakartlar üzerinde Core i5 ve i3 seçeneklerini zenginleştireceğini hatırlatmadan geçmeyelim. Henüz başarım konusunda bir fikrimiz olmasa da iki çekirdekli HyperThreading destekli modellerin dört çekirdekli AMD ve Intel modelleri karşısında neler yapabileceklerini merak ediyoruz. Düşük fiyatla şu an ki modellerle rekabet edebilen performans sunabilirlerse oyun bilgisayarları için yeni favorilerimiz bu modeller arasından çıkabilir.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
 • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

4 Yorum

 1. wolf72

  şimdi oyun için bilgisayar almak istiyorum 3-4 yıl beni idare edebilecek i7 düşünüyordum ama burdaki bilgiler ışığında i5 işlemcide yeterli olduğunu gördüm amacım sadece oyun oynamak ama hala aklım karışık,3-4 ay daha bekleyebilirim 6 çekirdekliler çıkacaksa

 2. güven

  intel ve microsoft  32-86-64 tabanlı  intel işlemcinin haricinde eksik görsün diye yazılım koymuş ve ıspatlamışlar. konu şimdi mahkemede. Sayın editörler testleri yayınlarken lütfen bunlarıda kale alın, aldatmacanın piyonu olmayın azıcık dürüstluk. Amd , via , ibm, vb kolay gelsin karşılarıda sahketar var.. intel ve microsoft gibi alcakca davranıp onu kendi silağyla vurmaları lazım. ŞİMDİ TÜM TESTLER GÜM.

                                                                             saygılar  güven

Bir cevap yazın