Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Ağustos 2010

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Temmuz Ayı Değerlendirmesi

AMD ve Intel

Intel, Temmuz ayında yaptığı bir dizi ufak güncelleme hareketiyle dikkatleri üzerine topladı: Core i3-550, Core i5-760 ve Core i7-970.

Core i3-550 ile başlayalım. Bu işlemci aslında Core i3-540’ın saat çarpanının bir artırılmış halinden başka bir şey değil. Sonuçta ortaya 133 MHz saat hızı artışıyla 3.2 GHz hızında çalışan bir model çıkıyor. İlginç olan nokta Core i3-550 ile Core i5-650 aynı saat hızında çalışıyor ve iki model arasındaki tek fark Core i5-650’nin Turbo Core özelliğine sahip olması. Core i3-550’nin 160 $ civarında fiyatla satılması bu iki model arasında 30 $ gibi bir farkın olmasına neden oluyor. Ayrıca Core i3-550’nin duyurulmasıyla Core i3-540’ın fiyatı da biraz geriledi.

Core i3-540 ile Core i3-550 arasındakine benzer bir ilişki Core i5-750 ile Core i5-760 arasında da var. Core i5-760 kardeşine göre 133 MHz daha hızlı. 215 $ civarında fiyata sahip olan bu yeni model Core i5-750’yi şimdilik anlamsız hale getiriyor. Core i5-750, fiyatı, performansı, hızaşırtma yeteneği ve değeriyle şimdiye kadar bizi etkilemeyi başarmıştı. Aynı şeyler artık yeni model için geçerli.

Ancak Core i7-970 söz konusu olduğunda hikaye yukarıdaki modellerden biraz farklı ilerliyor. Bu model Core i7-960’ın hızı artırılmış hali değil. Yeni model, 12 MB L3 önbellekli ve HT desteği sayesinde aynı anda 12 işparçası işleyebilen altı çekirdekli Core i7-980X Extreme’nin biraz yavaş çalışan hali. Tabi ki Extereme Edition’a özgü saat çarpan kilidinin açık olması bu işlemci için söz konusu değil. Ancak 900 $ civarında fiyatla satılan işlemci amiral gemisine göre 100 – 150 $ daha ucuz.

Yeni işlemci duyurularını bir kenara bırakırsak Core i7-870’in fiyatı 300 $ seviyesine düşerek önemli bir gerileme gösterdi. Böylece Core i7-800 serisi düşünüldüğünde bu işlemcinin fiyatının olması gereken yere geldiğini söyleyebiliriz.

Bunların yanında her ay yaşanan ufak fiyat dalgalanmaları listemizde bazı değişikliklere neden oldu. Ayrıntılar sonraki sayfalarda!

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler.
  • Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

1 Yorum

  1. eriten

    neden  tüm listede  corei7 950 ye yer  verilmedi işlemci  fiyatı  süpriz  bir  şekilde yarı  fiyatına indi ve i7 930 ile aynı fiyata satılıyor bende  bu  düşüşü  takip edip hemen edindim bir  tane listede yer verilmeme sebebi nedir?

Bir cevap yazın