Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Temmuz 2011

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Ekran kartı pazarında işler biraz yavaşlamış görünüyor. En son Mayıs ayında duyurulan Nvidia’nın GeForce GTX 560 modelinden sonra yeni bir tanıtım olmadı. GeForce GTX 560 temelde GeForce GTX 560 Ti’nin kırpılmış halinden başka bir şey değil. 336 tarayıcı çekirdeği, 56 doku birimi ve 32 ROP’la özellikleri GeForce GT 460 1 GB’yi andırıyor. Ancak saat hızları söz konusu olduğunda işler değişiyor: 810 MHz çekirdek, 1002 MHz GDDR5 bellek (eski modele göre 135 ve 102 MHz daha fazla).

GeForce GTX 460’ın hızaşırtıldığında oldukça iyi performans sergilediğini biliyoruz. GeForce GTX 560’ın da aynı yoldan gitmesi bizi şaşırtmıyor. Bu kartın performans açısından kabaca Radeon HD 6870’e denk olduğunu söyleyebiliriz. Rekabetin zorlaşmasıyla birlikte fiyat indirimleri de geliyor normal olarak.

Haziran ayında ekran kartı alanında ayrık modellerde önemli bir tanıtım olmasa da AMD’nin işlemciyle grafik yongasını bir araya getiren yeni Llano APU’su tanıtımı oldukça ilgi çekiciydi. Bu ürünü çok basit olarak Athlon II X4 ile Radeon HD 5570’in bir araya gelmesi şeklinde özetleyebiliriz. Tabi tek bir model yok, farklı hızlarda ve özelliklerde modeller mevcut. Grafik performans tümleşik ekran kartlı sistemlerin çoğundan iyi olmasının yanında temel işlevlerden fazlasını isteyen oyun meraklıları için Llano fazla bir şey sunmuyor. 90 $ değerinde bir ayrık ekran kartıyla bu APU’ların sunduğu performansı kolayca yakalamak mümkün. Ancak Llano mimarisinin dizüstü alanında oldukça büyüt potansiyele sahip olduğunu söylemeden geçmeyelim. Llano mimarisi hakkında daha ayrıntılı bilgi için buradaki incelememizi okuyabilirsiniz.

Bu iki duyurunun dışında anlatılacak fazla bir şey yok. Tabii her zaman olduğu gibi fiyatlarda ufak oynamalar söz konusu.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
 • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

16 Yorum

 1. mmjkfa7

  @Radeon HD 5670, yardımcı güç bağlantısı gerektirmeden çalışabilen en güçlü ekran kartı.

  Hocam HD6670 değil mi o?Testlerine baktım HD5670’den bile daha az güç çekiyor ve daha fazla performans veriyor.

 2. Mustafa CEYLAN

  Merhaba,

  Ekran kartı alırken sürekli listenizi takip ediyorum.
  Çok güzel bir karşılaştırma Listesi yaptığınız için teşekkür ediyorum.

  Yalnız bir kartı listede bulamadım.

  Elimde Radeon X550 kart var. Ama bu listede yok.
  Acaba bu kart hangi sıraya oturuyor.
  6800GT ile kıyaslamak istiyorum.

  Yardımcı olursanız sevinirim.

   • gouranga

    Rica ederim, x550 nin karşılığı olabilecek kart 6600 olabilir nvidia da.

    fx5900 ile x550 nin arasında nesil farkı var ama performans yakın sayılır.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Kartların sadece AMD marka olması tamamen piyasa koşullarının bir sonucu.

   Adreste AMD’nin geçiyor olmasıysa kullanılan etiketlerden otomatik adres üreten sistemden kaynaklanıyor. AMD kelimesi alfabetik olarak ilk sırada yer aldığından böyle bir durum oluşmuş.

   Bu serinin eski yazılarına bakarsanız Nvidia kartların da önerildiğini görürsünüz.

 3. svstrgmr

  bf3 deneyinde sormuştum burada da sorayım
  merak ettiğim bir soru var:

  ikitane 1gb6950 ile cf yapmak ile 2 tane 2gb 6950 ile cf yapmak farkeder mi
  bf3 ultrada ekran kartı rami olarak 1gb üstünü kullanıyor
  1gb üstü kullanımlar için iki tane 1gb cf işimi görür mü
  yoksa ms gibi sorunlar mı yaşarım

 4. Uğur Yurtsever

  Dramatik bir fark yaratacağını sanmıyorum. Hatta alacağın minimum kare oranı dışında ortaya çıkacak fark, ortalama kare oranına da pek yansımayacaktır. Temelde aynı motoru kullanan Bad Company 2’de de bellek miktarı performansa %1’den daha az bir katkı sağlıyordu, yüksek çözünürlükte ve AA ile AF gibi filtreler açıkken. Bence sen MSAA’ya fazla dokunmadığın sürece bir problem yok. AMD, MSAA performansını sürücülerle iyileştirebilir mi emin değilim, ama yaşanan sorunlar genellikle bundan kaynaklanıyor.

Bir cevap yazın