Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Temmuz 2008

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Grafik kartı pazarı Haziran ayında, Nvidia’nın GeForce GTX 260 ve GTX 280 ve ATI’nin buna karşı cevabı Radeon HD 4850 ve 4870 kartlarını duyurmasıyla dev değişmelere sahne oldu. Tabi Nvidia’nın karşı atağa verdiği karşı atağı da unutmamak gerekiyor GeForce 9800 GTX+!

İlk olarak yeni GeForce ekran kartlarıyla başlayalım. GeForce GTX 280 şu anda parayla satın alabileceğiniz e güçlü tekli ekran kartı çözümü hatta çoğu durumda çift GPU’lu GeForce 9800 GX2’leri bile geçiyor! Tabi ki fiyatı da buna bağlı olarak en yüksekler arasında yer alıyor (600 USD civarı). Küçük kardeşi GeForce GTX 260 ise çok daha makul bir fiyata (400 USD civarı) etkileyici bir başarım sunuyor (GeForce 9800 GX2’nin hemen altında).

ATI tarafında ise yeni amiral gemisi unvanını Radeon HD 4870 devralıyor. Başarımı genel olarak GeForce GTX 260’la yarışır seviyede bazı oyunlarda daha iyi başarım gösterirken bazı oyunlarda gerisinde kalıyor (hatta bazı oyunlarda GTX 280’i bile az bir farkla geçiyor)! Bu kartı gerçekten çekici yapan şey ise fiyatı: 300 USD civarı fiyatıyla GeForce kartları ciddi şekilde sıkıntıya sokuyor.

Radeon HD 4850, 4870’in küçük kardeşi, donanımları aynı ancak saat hızları daha düşük. 200 USD civarında olan fiyatıyla bu kart kesinlikle gönül çeliyor ancak kartın asıl gücü çift 4850 kullanıldığında ortaya çıkıyor. Yaklaşık 400 USD civarında para harcayarak Crossfire yapılandırmalı iki Radeon HD 4850 kolaylıkla rakibinin en güçlü silahı olan 650 USD’lik GTX 280’i geçebiliyor.

Nvidia, Radeon HD 4850’ye gereken cevabı verebilmek için elinden geleni yaptı ve GeForce 9800 GTX serisinin yenilenmiş hali olan GeForce 9800 GTX+’yı sundu. Yeni ve verimli 55 nm süreçle üretilen, saat hızı artırılan ve etkilet fiyatı ciddi şekilde indirilen (230 USD civarı) GeForce 9800 GTX+ ekran kartı arayanlar için önemli bir alternatif oluşturuyor. Ancak ATI’nin Radeon HD 4850’si daha ucuz bir fiyatla özellikle de keskinliği yumuşatma (antialiasing) gibi süzgeçler etkin hale getirildiğinde 9800 GTX+’ya kafa tutabiliyor.

Tabi ki fiyatların değişmesinden bizim listemiz de ciddi şekilde etkiledi ve neredeyse her fiyat aralığı için önerdiğimiz kartlarda değişiklik oldu. Şimdi önerilerimize geçelim.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın