Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Şubat 2011

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Geçtiğimiz ay sadece bir büyük duyuru oldu: Nvidia GeForce GTX 560 Ti. Kısaca özetlersek bu kart GeForce GTX 470 performansını kabaca GeForce GTX 460 kadar güç tüketerek sunuyor. Yeni modelin temel aldığı GF114 GPU temelde GF104’ün elden geçirilmiş ve herhangi bir kesintiye uğramamış hali (384 CUDA çekirdeği, 64 doku birimi, 32 ROP).

Karşılaştırma açısından GeFOrce GTX 460’ın bir akış işlemci kümesinin devre dışı bırakıldığını bu yüzden 336 CUDA çekirdeğine ve 56 doku birimine sahip olduğunu belirtelim. Bunların dışında GeForce GTX 560 Ti nispeten yüksek saat hızlarıyla geliyor (822/1644/1022 MHz çekirdek/tarayıcı/bellek). Sonuç olarak 300 $ civarında fiyatla satılan bu kart oldukça iyi bir fiyat/performans oranı sunuyor. Bu haliyle kartı gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliyoruz. Daha ayrıntılı inceleme için GeForce GTX 560 Ti incelemesini okuyabilirsiniz. Bu arada Nvidia eskiden hatırladığımız Ti ekini bu modelle yeniden hayatımıza soktu. Bu hamlenin gelecekte çıkacak aynı GPU’ya sahip ancak bazı özellikleri kırpılmış modeller için olduğunu düşünüyoruz.

Nvidia’nın GeForce GT 560 Ti modeline cevap verebilmek için AMD de Radeon HD 6950 1 GB’yi pazara sürdü. Yaptığımız testlerde 1 GB’lik modelin 2 GB’lik sürümü kadar hızlı olduğunu gördük. Sadece 1 GB bellek büyüklüğünü aşan kalite ayarlarında (mesela Metro 2033 4x AA ve Yüksek Kalite) yavaşlama görülüyor. Açık söylemek gerekirse bu model 2 GB’ye göre çok daha mantıklı bir seçim olarak görünüyor. Tabi bu dediğimiz elinizdeki 2 GB’lik HD 6950’nin BIOS’unu değiştirerek Radeon HD 6970 yapmaya çalışmak gibi bir planınız yoksa geçerli.

İnternette Radeon HD 6950 2 GB modelini başarıyla Radeon HD 6970 2 GB yapabilen pek çok kullanıcı olduğunu görüyoruz. Bu kartların ikisi de aynı Cayman GPU’yu temel alıyor ancak Radeon HD 6950’ler kırpılmış olarak satışa sunuluyor. AMD, gevşek yolu seçerek sadece yazılımsal olarak bazı birimleri kapatmış olabilir. Görünüşe göre şu an satışta olan Radeon HD 6950’ler için böyle bir durum söz konusu ki basit bir BIOS güncellemesiyle kapatılmış alanlar çalışır hale gelebiliyor.

İşin güzel yanı 6900-serisi kartlar üzerinde bir de yedek BIOS taşıyorlar. Eğer yaptığınız flash işlemi kötü gitse bile kartınızı yedek BIOS üzerinden açabiliyorsunuz. Yine de böyle bir işleme girişmeden önce ekran kartınıza zarar verme ihtimalinizin olduğunu unutmayın. Bunun dışında AMD, 2 GB Radeon HD 6950 modellerini artık farklı bir şekilde kırpıyor olabilir, bu da kilidi açılabilir kartların yakın zamanda tükeneceği anlamına geliyor. Yani aldığınız kartın kesinlikle kilidinin açılabilir olduğunun garantisi yok.

Başarıyla yapılmış bir BIOS değişiminden sonra kartlar 1536 tarayıcı işlemcisi ve 96 doku birimiyle tam bir Radeon HD 6970 olarak çalışabiliyor. Ancak internette bazı BIOS dosyalarının bellek hızını HD 6950 seviyesinde (1250 MHz) bıraktığına da şahit olduk.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

3 Yorum

Bir cevap yazın