Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Şubat 2010

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Ocak ayı içinde neredeyse GeForce 9800 GT kadar hızlı ancak 5000 serisi Radeon’ların bütün yeni özelliklerini (DirectX 11, Eyefinity, düşük güç tüketimi) bünyesinde barındıran ilginç bir orta seviye ekran kartı olan Radeon HD 5670’in duyurusuna şahit olduk. 100 $ civarında fiyata sahip olan bu modelin en dişli rakibi bir önceki nesle ait olan ama daha yüksek başarım gösteren Radeon HD 4850 veya HD 4770 olarak kaşımıza çıkıyor. Bu yüzden Radeon HD 5670 potansiyeli olmasına rağmen tavsiye edilenler listemize giremiyor.

Şubat ayının başlarındaysa iki yeni Radeon HD 5000 serisi model duyuruldu: 5450 ve 5570. Radeon HD 5450 giriş seviyesine yönelik bir ekran kartı ve oyun performansı açısından pek bir şey sunmuyor. Ancak Radeon HD 5570 başarım açısından biraz daha fazla potansiyele sahip. Aslında Radeon HD 5670’in biraz yavaşlatılmış halinin DDR3’lü sürümünden başka bir şey değil. Performansı ise Radeon HD 4670’ten biraz daha yüksek. Ancak 85 $ civarında olan fiyatıyla daha iyi performans sunan GeForce 9600 GT’ye yaklaştığından listemizde kendisine yer veremiyoruz.

Diğer haberlere gelirsek, Radeon’ların fiyatları azar azar düşmeye devam ediyor. Yurt dışında en önemli fiyat düşüşü Radeon HD 5850 modellerinde gerçekleşti. Ürünün satış fiyatı 290 $ seviyesine kadar geriledi ülkemizde de 300 $ civarında bir fiyatla satılıyor. Benzer şekilde orta seviyeye yönelik olan 5700 serisi kartların da birkaç dolar ucuzladığına şahit oluyoruz. Bu modellerin yavaş yavaş eski kartların (HD 4850 ve GTS 250) yerini alması sevindirici.

Diğer taraftan ATI Radeon HD 4890’ın bulunabilirliği her geçen gün azalıyor. Ne yazık ki 175 $ HD 5770 ile 300 $ HD 5850 arasında bir seçenek kalmamış oluyor. AMD’nin bu aralığı yeni bir modelle dolduracağı yönünde duyumlar alıyoruz. Belki de 5850’yi elden geçirip bazı özellikleri kısılarak 5830 adıyla pazara sürebilirler ancak şimdilik bunların hepsi söylenti.

Ekran kartı pazarında her zaman olduğu gibi büyük değişimler ufukta görünmeye başladı. Nvidia geçtiğimiz günlerde ‘Fermi’ GF100 mimarisi hakkında ayrıntılı bilgi yayınladı. Her ne kadar henüz bir şey görmemiş olsak da satışa sunulacak olan donanımın potansiyeli ciddi bir beklenti yaratıyor.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

2 Yorum

Bir cevap yazın