Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Şubat 2009

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Ocak ayının büyük olayı tabi ki GeForce GTX 295’in tanıtılmasıydı. Bu yeni kart bir çift SLI GeForce GTX 260 ile 280 arasında başarımı tek bir karta üzerinde sunabiliyor. Nvidia, GT200 yongasının üretim sürecini biraz daha küçülterek (55 nm) ürettiği yeni modelini GTX 280’in biraz altında hızlarda çalışacak şekilde tasarlamış. Çok fazla ayrıntıya girmeden GeForce GTX 295’in uzun süredir liderliği kimseye kaptırmayan Radeon HD 4870 X2’yi geride bıraktığını söyleyebiliriz.

Her ne kadar yeni GT200 işlemcisi bir önceki sürümle aynı tasarıma sahip olsa da yenilenen GT200 GPU’nun daha küçük üretim süreci (65 nm yerine 55 nm) kullanıyor olması çalışırken daha düşük güç tüketmesine ve daha serin kalmasına imkan tanıyor. Ayrıca bu değişiklik sadece amiral gemisi modelle sınırlı kalmıyor Nvidia bütün GTX serisini yeniliyor. Bu amaçla yeni GT200 yongasının kullanan ve aslında hızaşırtılmış (overclock) GTX 280’den başka bir şey olmayan GTX 285 de kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca GTX 260 modeli de saat hızları aynı kalarak yeni GT200 çekirdeğiyle yenileniyor.

Bu gelişmeyle birlikte GTX 260’ın üç farklı sürümünü olduğunu belirtelim: asıl GTX 260 (65 nm üretim ve 192 akış işlemcisi), geliştirilmiş sürüm (65 nm üretim ve 216 akış işlemcisi) ve yeni sürüm (55 nm üretim 216 akış işlemcisi). Bu üç kart da GTX 260 olarak adlandırılıyor ve üçü de aynı saat hızlarına sahipler. Tabi ki daha yeni olan 216 akış işlemcili modelleri tercih etmek daha iyi ayrıca 55 nm olan modeller daha düşük güç kullanımı ve daha serin bir çalışma ortamı sunuyorlar. Ne yazık ki üç modelin de GTX 260 olarak adlandırılması bu modeli tercih eden kullanıcıların dersini iyi çalışmalarını gerektiriyor. Nvidia’nın gelecek sefer böyle bir şey yapmayı planlaması durumunda küçük de olsa model isimlerini farklılaştırmasını umuyoruz, böylece kullanıcıların kafası karıştırılmamış olur.

Bu arada not olarak belirtelim, yenilenmiş GT200 çekirdeğinin giriş seviyesi kartlara da uygulanmasını vakti geldi. Şu an için 60 USD civarında fiyata sahip olan GeForce 9500 GT aynı fiyata sahip rakibi Radeon HD 4650 ile baş edemiyor. Bununla birlikte 100 USD civarında satılan 9600 GSO ve 9600 GT modellerinin de Radeon HD 4830 tarafından ciddi şekilde köşeye sıkıştırıldığını söyleyebiliriz.

Radeon’lardan bahsetmişken Nvidia’nın yeni GT200 temelli kartlarına karşı AMD tamamen sessiz kalmadı: Her ne kadar yeni modeller pazara sürülmüş olmasa da AMD daha çok fiyat indirimleriyle rekabet gücünü korumaya çalışıyor. 4870 X2 artık başarım kralı olmadığından bazı internet mağazalarında fiyatı 70 $ civarında düştü (ancak gördüğümüz kadarıyla bu düşüş henüz Türkiye’ye yansımadı). Bununla beraber Radeon HD 4870’in fiyatında yaşanan düşüş de bu modeli dikkat edilecekler listesine yerleştiriyor.

Son bir not: Nvidia’nın PhysX işleme geliştirmelerini doğrudan destekleyen ilk oyun Ocak 2009’da pazara sürüldü: Mirror’s Edge. Bu gelişme yavaş yavaş gelecek yazılarımızda PhysX desteğini de dikkate almamız gerektiğini gösteriyor. Bu yazı serimizin temel odağı oyunlar için fiyat/başarım oranı olduğundan GPU destekli video kodlama ve CUDA desteği gibi özellikleri dikkate alan kullanıcılar satın almadan önce biraz daha araştırma yapmalılar.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın