Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Ocak 2012

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

İlk 28 nm GPU’ya ve AMD’nin yeni nesil Graphics Core Next (GCN) mimarisine sahip Radeon HD 7970’in tanıtılması kuşkusuz geçtiğimiz ayın en önemli olayıydı. Yeni amiral gemisi ekran kartı 2048 akış işlemcisi, 128 doku birimi, 32 ROP, 925 MHz çekirdek hızı, 384 bit bellek veriyolu ve 1375 MHz saat hızında çalışan 3 GB GDDR5 bellekle geliyor. Oldukça etkileyici bir kart olduğuna şüphe yok ve bazı durumlarda çift GPU’lu Radeon HD 6990 ve GeForce GTX 590’ı bile geçmeyi başarıyor. Buna ek olarak AMD’nin yeni GCN mimarisi GPU-temelli hesaplama iş yükleri göz önüne alınarak tasarlanmış.

Tek sorun kartların henüz olgunlaşmadan tanıtım yapılmasıydı. Her ne kadar oyunlarda Radeon HD 7970’in nasıl bir performans sunduğunu görebilmiş olsak da asıl yeni özellikleri test edecek yazılımlar hazır değildi. Buna ek olarak kart henüz piyasaya verilmediğinden duyuru kağıt üzerinde kaldı. 9 Ocak’ta satışa sunulduğunda bu kartı yeniden değerlendireceğiz. Ayrıntılı Radeon HD 7970 incelemize buradan ulaşabilirsiniz.

AMD, yeni çıkacak olan 28 nm Radeon HD 7000-serisi modelleri hakkında da bazı bilgiler verdi. Radeon HD 7800 ve 7700 ailesi modellerin 2012’nin ilk yarısında çıkması bekleniyor. Radeon HD 7950’nin de kısa bir süre içinde duyurulacağını söyleyebiliriz. Ayrıca yeni bir çift GPU’lu modelden de bahsediliyor ancak bu henüz söylenti olmaktan öteye geçemedi.

AMD Ürün Geçiş Sunumu

AMD Ürün Geçiş Sunumu

Bu ay hafif yükselen fiyatlar dışında değişen bir şey yok. Şimdilik beklemeye devam edeceğiz. Radeon HD 7970 satışa çıkacak, Radeon HD 7950 duyurulacak ve tabi ki Nvidia, Mart/Nisan civarında Kepler mimarisiyle cevap verecek. Bakalım AMD, rakibi cevap vermeden yeterli miktarda Radeon HD 7000 serisi kartı pazara sürüp konumunu güçlendirebilecek mi?

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
 • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

13 Yorum

 1. gouranga

  Yeni nesilde teknolojilerin daha optimize hale getirilmiş olmasından ve çıkacak sürücüler de hep yeni nesile yönelik olacağından 5000 serisini geç öncelikle.

  6870, 6850’den daha güçlü ama genelde 6850 veya 6950 1 gb tavsiyeediliyor 6870’ten çok. Artık bütçenize bakın 6850 de sizi pişman etmez oyun oynarken.

  Benim tavsiyem ise 7970 çıkmışken aceleniz yoksa bir parça daha bekleyip 7000 serisi bir kart almanız yönünde.

  • Ziyaretçi

   öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. elimde 450tl var ve 7970 alamam yani beklesemde olmaz. ozaman 6870 alırım bana güven verdiniz:) peki hangi markanın alayım hıs, msı, powercolor birkaç tane daha var birde hep isimleri değişik ıceq, toxic falan filan anlamadığım için soruyorum hani birşey fark edermi ??

 2. gouranga

  7970’ten sonra daha alt seviye kartlar da çıkacak. Bekleyip beklememek sizin kararınız.

  Markalar arasında çok acayip farklar yoktur. Genelde soğutucu farkından ibarettir. İsminde iceq4 (his)-toxic (sapphire) falan olanlar özel soğutmaya sahip olanlardır. Ati’nin normal dizaynı boyluboyunca plastik ile kapalı soğutucu ve tek fandır. Özel tasarım soğutucuya sahip olanlar 50-60 TL kadar daha pahalı oluyor.

  Bunun haricinde gpu ve bellek frekansları birkaç 10Mhz kadar daha hızlı olanları vardır. Bunların isminde de genelde ++, o.c. edition gibi ekler bulunur. % 5’e varmaz bunların standard karttan farkları. (Tabii kartı siz de fazladan overclock’a zorlamayacaksanız)

  Benim tavsiyem alabilirseniz çift fanlı bir model almanız yönünde olur. Tek fana göre daha iyi soğutma sağlarlar ve bir miktar daha sessiz olurlar.

 3. Vernoncougar

  Nvıdıa GeForce Zotac GTX 590 Quad-SLI kullanıyorum su an. Bu kartlar pahalı evet dogru ama eger bu pc oyunculugu bagımlılıgınıza 🙂 ayırabılecegınız bır butcesı olan herkese kesınlıkle tavsıye ederım.

  Gelısmıs oyun (Hatta bır fılm) studyolarında yapılan gorsel solen sunma amaclı Battlefıeld 3, Batman Arkham Cıty, ve ozellıkle Skyrım gıbı muhtesem grafık kalıtesıne dayanan oyunlarda gerek sanıyede aldıgınız 60-70 ortalama fps gerek ınanılmaz goruntuler ve bunun yanında 1600 pıxel monıtorde butun ayarlar en ust sevıyedeyken bu hazzı alabılıyor olmanız odedıgınız paranın karsılıgını aldıgınızı sıze acıkca soyluyor.

  Bu elektrık canavarı kartlar kesınlıkle sayaclarda kendı sınırlarını zorluyor ama oyun tutkusu bu faturaları gormezden gelmemızı saglıyor 🙂

 4. Deniz

  Vernoncougar senin sistem galiba hep ekran kartından oluşuyor sen gereksiz bir ekran kartına hatta gereksiz 4 ekran kartına para vermiş bir kerizsin.ve sen bu kadar ekran kartıyla asla 60-70fps almazsin kat kat fazlasını alırsın ve yalanın ortaya çıkıyor ki sen o ekran kartlaırını alıp 1680×1050 bir monitor kullanıyorsan yuh sana bi de sen daha 4 ekrankartıyla en üst seviyede iyi performans aldığını söylüyosun ben 1 tane 6970 ile çok iyi performans alıyorum hiç öyle sallama sen 4 tane almak istesen 7288 tl ödemen lazım ben o paraya high-end bilgisayar yağarım para üstüyle de dev ekran tv alırım.

 5. A

  Deniz,
  vernoncougar arkadaşımız GTX590 quad sli ile
  2 tane GTX590 alıp SLI yapmış, çünkü GTX590’da 2 tane GPU bulunuyor. Bu da NovaBilgisayardan internetten şuan sipariş ederse 2x 1710TL’den 3420 tl yapıyor.
  Ayrıca muhtemelen 2560×1600 piksellik bir monitör demiş arkadaş fakat sen 1680×1050 anlamışsın.
  Ancak şu konuda haklısın ki, bence de GTX580 veya HD6970’in üzeri 1920×1080 (bence yeterli) bir monitör için bütün oyunlara yeter de artar bile.
  Ancak illa 2560×1600 veya o civarlarda bir monitör alacaksanız hem monitör için, hem sisteminiz için biraz kesenin ağzını açmanız gerekli.

 6. ufuk

  Find Drivers with Driver Zone programını indirin açın hangi driver eksik onu gösterecek yanında ise X olanların yanında aşağı bakmış ok göreceksiniz oradan indirin NOT: (ilk önce üye olun sonra indirin)Zaten altındada hangi Bit Sistemlere uygun olacağını gösteriyor

Bir cevap yazın