Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Ocak 2011

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

2010 yılı güçlü ekran kartları açısından önemli bir yıl oldu. Görünüşe göre 2011 de farklı olmayacak gibi. Radeon HD 6900-serisi ve GeForce GTX 570 daha tanıtılalı bir ay olmamışken Antilles kod adlı çift GPU’lu Radeon HD 6990’ı beklemeye başladık. Tabi ki beklentimiz Nvidia’nın da GF110-temelli yeni bir ileri seviye ekran kartıyla bu hamleye karşılık vermesi yönünde.

Peki, pazarın şu an ki durumu bize neler sunuyor? Bazı kartlar artık iyice bulunamaz hale gelirken fiyatlarda her zaman olduğu gibi aşağı yönlü seyrediyor. Radeon HD 5800-serisi kartlar eskiye göre daha az bulunuyorlar ancak fiyatlarının düşmüş olması bu kartları hala ilgi odağında tutuyor. Bu kartları açık bir şekilde öneremiyoruz çünkü bulunabilirlikleri oldukça düşük ancak indirime girmiş Radeon HD 5800-serisi bir kart görürseniz bu kartı almak mantıklı olabilir.

Yeni Radeon HD 6800’lerde az da olsa fiyat düşüşü gözleniyor. 1 GB’lik GeForce GTX 460’ın fiyatı HD 6850’ye yakın ancak GeForce GTX 470 ile Radeon HD 6870 için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Fiyat/performans açısından aradaki fiyat farkı olması gerekenden çok daha yüksek seviyede (neredeyse 100 $). GeForce GTX 470’in fiyatı mantıklı bir seviyeye inene kadar bu kartı öneremiyoruz.

AMD’nin amiral gemisi modeli Radeon HD 5970 artık neredeyse bulunamaz durumda. Yakında yeni model çıkacağı için bu beklenen bir şey ancak GeForce GTX 580’in de zor bulunuyor olması biraz garip. Belki yurt dışında yaşanan yılbaşı alışveriş çılgınlığı nedeniyle stoklarda düşüş yaşanmış olabilir.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
 • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

5 Yorum

 1. Ziyaretçiler

  Merhabalar! Bu yazıyı hazırlayan arkadaşlara öncelikle teşekkür etmek istiyorum.Benim sizlerden bir ricam var.Gerek AMD gerek NVİDİA bir  çok çeşit ve renkte ekran kartları piyasaya sürmekte, benim gibi bu işlerden uzak ama meraklı insanların kafası karışmakta.Bunlara ek olarakta bir de iki marka (AMD ve NVİDİA) nın birbirine üstün(?) mü diye testler yapılmakta ve kafalar iyice allak-bullak olmakta (benim ki gibi). Ama ben olaya farklı bir açıdan bakmanızı rica ediyorum. Her iki marka için bir dönüm noktası seçmenizi ve ekran kartlarının rakipleriyle değil de kendileriyle(eşdeğerleriyle ) kıyaslamanız nasıl mı ? Misal GTX 260 , GTX 460 ve GTX 560   hani orta üst klasmanları veya üst seviye klasmanlarının tarihi performans artışları nasıl?aynı şekilde (sallıyorum) amd 4970 amd 5970 ve amd 6990 (üst seviye ) ekran kartları performans olarak nasıl  bir gelişim kaydetmiş.Gerçekten merak ettiğim bir konu bu.Çünkü firmalar sanki yepyeni bir “buluş” yapmış gibi lanse ediyorlar ürünlerini . Eğer test imkanınız olursa böyle birşeyi, çok güzel olur.Saygılar.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Aslında firmalar kartlarını ilk tanıttıklarında yaptığımız testlerde kendilerinden bir önceki modellerle test ediyoruz. Ama bu genelde bir önceki nesille sınırlı kalıyor. Çünkü iki nesil öncesi biraz fazla geriye gitmek olur. Mesela GTX 560 çıkınca emin olun GTX 460 ile karşılaştırılacaktır ama GTX 260 artık çok gerilerde kaldı.

   Örneğin Radeon HD 6970 ve 6950 incelememizde Radeon HD 5970, 5870, 6870, 6850 karşılaştırma açısından yer alıyor. Bunlara ek olarak Nvidia tarafından GTX 580, GTX 570, GTX 480, GTX 470, GTX 460 olmazsa iyi bir test olmazdı. Yani sorunuzun cevabı aslında yaptığımız testlerde bir miktar var sadece grafiklere biraz daha dikkatli bakmak  ve zaman ayırmak gerekiyor. 🙂

   Bir aksilik çıkmazsa yakın bir zamanda daha kolay karşılaştırma yapmanıza imkan sağlamak açsından güncellenmiş başarım listelerimizi yeniden yayına alacağız. O zaman bütün kartları birbiriyle çok daha rahat bir şekilde karşılaştırabileceksiniz.

 2. Ziyaretçi

  geçen ayın aynısını yazmışsınız yani resmen baştan sallamışsınız.gtx470 ile hd6870 arasındaki fark 30 dolarmı gerçekten? hayret ben yanlış görmüşüm sitelerde.şu an en çok satan ekran kartlarından olan hd5870 diye biliyorum ben.eski diye yazmamışsınız belki ama tam fiyat performans canavarı.

  • Hamdi Kellecioğlu

   İlk sayfadaki değerlendirmemizde bulabilirseniz HD 5800 serisi kartları almayı düşünebilirsiniz demiştik. Ancak bu kartların artık son demleri olduğunu stok sormadan alım işlemini yapmamanız gerektiğini unutmayın.
   GTX 470 ile HD 6870 arasındaysa dediğiniz gibi 30 $ fark yok aradaki fark 70-80 $ civarına kadar yükseldi. Geçen aydan gelen bu bilgiyi güncellemeyi unutmuşuz gerekli düzeltmeyi yaptık. Uyarınız için teşekkürler.

 3. Ziyaretçi

  kardeşim adamlar ellerinden geldiği kadar bizleri bilgilendirmeye çalışıyorlar illa ki gözden kaçan, bilmeyerek yanlış yapılan şeyler vardır. her şeye de bu kadar tepki göstermek baştan sallamışsınız falan demek bence yanlış…

Bir cevap yazın