Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Ocak 2010

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Aralık ayında yeni bir kart tanıtılmadığından en önemli haber ayın ikinci yarısına doğru Radeon HD 5800 serisi kartların bulunabilirliğinin artması oldu. Kartların pazarda rahatça bulunuyor olması hemen fiyata yansımış görünmüyor; hala bu kartlar AMD’nin ilk planladığının oldukça üzerinde fiyatlara satılıyor. Umarız TSMC 40 nm üretim sürecinde yaşadığı sorunları daha hızlı çözer de yeni nesil kartların fiyatı biraz daha çabuk düşüşe geçer.

Radeon HD 4850 serisi kartların fiyatı yurt dışında 110 $ seviyesinin altına indi bu iyi bir haber ancak artık bir önceki nesil olan bu kartların ülkemize yeni fiyatından gelip gelmeyeceği konusu kuşkulu. Bunların dışında diğer bazı modellerin bulunabilirliği hala sıkıntılı, örneğin çift GPU’lu Radeon HD 5970 hala kolay bulunamıyor. Resmi olarak hala üretiliyor olarak görünse de GTX 275 ve GTX 295 gibi bazı GeForce ekran kartlarının bulunması da kolay değil.

Peki 2010 bizim için ne gibi sürprizler hazırlıyor? AMD’nin 5800 ve 5700 serisi tanıtımlarında sunduğu yol haritasına bakarsak yakın bir zamanda yeni giriş seviyesi kartların (Redwood ve Cedar) kısa bir süre içinde duyurulmasını bekleyebiliriz. Yeni modellerin Radeon HD 4600 ve 4700 serisi kartlara göre nasıl başarım göstereceğini merak etmiyor değiliz.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
 • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

10 Yorum

 1. adaprizma

  makaleyi hazırlayan arkadaşım. lütfen biraz daha dikkat edermisin..

  80 $ civarında  9600 gt kart yok..  bunu okuduktan sonrada geri kalan kısmıda okumama gerek yok..

 2. crazy58

  Çok güzel elinize sağlık ama yazıda bazı hatalar var  100-120 usd arasındaki yerde 8800gt yerine 800 yazılmış 300-400 usd arasında gönül yerine gönüş yazılmış bilginize 😀

  • Hamdi Kellecioğlu

   Yukarıdaki diğer modeller de 128-bit yani 9600 GT’nin de 128- bit olanını tavsiye ediyoruz. Tabloya 256-bit olarak yanlış yazılmış. Gerekli düzeltmeyi yaptık. Uyarınız için teşekkür ederiz.

  • Tahir Meylani

   Evet, bahsettiği konuda haklısın. 256 bit 9600gt ler 90 dolardan başlıyor. Yalnız siteye yorum yaparken yazarı dikkatsizlikle suçlamak yerine makaleyi okuyan arkadaşlara yardımcı olacak şekilde yorum yazsaydın daha şık olurdu.

   Şöyle bir cümle hem okuyan arkadaşlara hem yazara yardımcı olurdu. “256bit 9600gt ler 90 dolardan başlıyor sanırım bir hata olmuş.”

   Ya da ” 80 dolar altı 9600gt piyasada yok ben şunu tavsiye ederim”.

   İlk yaptığın yorum “bundan sonra gerisini okumama gerek de yok” sanki tüm makale baştan aşağı yanlış gibi bir hava oluşturmuş.

   Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Bir cevap yazın