Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Nisan 2011

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Bir önceki yazımızdan bu yana pek çok ürün tanıtımı gerçekleştirildiğinden ekran kartı pazarı oldukça değişti. Mart ayında iki tane ultra-yüksek seviye çift GPU’lu ve bir orta seviye GeForce ekran kartının tanıtımına şahit olduk. Nisan ayı da boş geçmedi ve şu ana kadar üç ürün tanıtımı oldu. Yeni duyurulan ekran kartlarını kısaca inceleyelim:

8 Mart’ta AMD yeni amiral gemisi modeli Radeon HD 6990’ı duyurdu. İki tam teşekküllü Cayman GPU’yu tek bir PCB üzerinde birleştiren bu kart standart saat hızında 375 W TDP değerine sahip. Bu kart iki 8-iğneli PCIe bağlantısı ve PCIe hattının verebileceği tüm gücü kullanıyor. 830 MHz çekirdek ve 1250 MHz GDDR5 bellek hızına sahip olan kart iki adet Radeon HD 6970’in hızına yetişemiyor. Ancak 6000-serisi kartlarda gördüğümüz BIOS değiştirme anahtarı sayesinde çekirdek hızı 880 MHz seviyesini çıkıyor. Bellek hızı da Overdrive uygulamasıyla artırılarak HD 6970 seviyesine çıkarılabiliyor. Ürün tanıtıldığında “dünyanın en hızlı ekran kartı” unvanını önceli Radeon HD 5970’ten devraldı. Radeon HD 6990 ne kadar hızlı olsa da bu kartın gürültü seviyesini rahatsız edici bulmuştuk. Yurt dışı için belirlenen 700 $ tavsiye edilen satış fiyatı da HD 6990’ı tavsiye edilebilir bir kart olmaktan çıkarıyor. Bu kart yerine bir çift Radeon HD 6970’i CrossFire’la çalıştırmak çok daha mantıklı bir seçim olarak duruyor. Radeon HD 6990 hakkında daha ayrıntılı bilgi için incelememize bakabilirsiniz.

Bir hafta sonra Nvidia, GeForce GTS 450 ile GeForce GTX 460 768 MB’nin arasını doldurmak üzere tasarladığı GeForce GTX 550 Ti modelini duyurdu. Bu modelin en temel farklarından birisi diğer 192-bit kartlarda yer alan 768 MB veya 1.5 GB bellek sınırlamasının tersine bu kartta 1 GB bellek kullanılabiliyor olmasıydı. Yaptığımız testlerde GeForce GTX 550 Ti’nin kabaca Radeon HD 5770 ile aynı hızda olduğu gördük. Ancak kartın fiyatının HD 5770’e göre yüksek kalması tavsiyelerimizi almak konusunda sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Ayrıntılı inceleme için buraya bakabilirsiniz.

Tabi asıl önemli haber bundan birkaç hafta sonra geldi, Nvidia çift GPU kartı GeForce GTX 590’ı duyurdu. Üzerinde iki adet GeForce GTX 580’lerde gördüğümüz GF110 yongasını barındıran yeni amiral gemisi dünya üzerindeki en güçlü ve en fazla güç tüketen kart olmayı başardı. Her ne kadar GF110 yongaları eksiksiz yerleştirilmiş olsalar da ısınma ve güç tüketimi sınırlamaları nedeniyle düşük saat hızında çalışmak zorunda kalmışlar. Kartın güç tüketimi AMD’nin Radeon HD 6990 modelini geride bırakmasına rağmen yük altındaki fan gürültüsü çok daha düşük seviyedeydi. Buradan gürültü seviyelerini karşılaştırdığımız videolara ulaşabilirsiniz. Ürün fiyat ve performans açısından Radeon HD 6990’dan çok farklı değil bu bakımdan daha ucuza bir çift ekran kartı almak şimdilik daha mantıklı bir çözüm olarak görünüyor. Ayrıntılı GeForce GTX 590 incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki ekran kartı tanıtımı Nisan ayı içinde gerçekleşti; AMD Radeon HD 6790. Bu kart Radeon HD 5770 ve Radeon HD 6850 arasına yerleşiyor ve GeForce GTX 460 768 MB ile rekabet ediyor. HD 6790’da geçtiğimiz yılın sonlarına doğru HD 6800-serisi modellerde gördüğümüz Barts GPU’su kullanılmış. Kartın 840/1050 MHz çekirdek ve bellek hızları Radeon HD 5770’inkilere (850/1200 MHz) oldukça yakın. Ancak 256-bit bellek arayüzü HD 5770’in 128-bit arayüzünün iki kartı genişlik sunuyor. Sonuç olarak Radeon HD 6790 kabaca GeForce GTX 460 768 MB ile aynı performansı gösteriyor. 175 $ civarında satış fiyatına sahip olan bu modeli fiyat açısından Radeon HD 6850’ye çok yaklaştığı için gönül rahatlığıyla tavsiye edemiyoruz. Ayrıntılı Radeon HD 6790 incelememizi buradan okuyabilirsiniz.

Bu kartın tanıtılmasından çok kısa bir süre sonra AMD, Radeon HD 6450’yi duyurdu. Bu kart oyun severlerin pek ilgisini çekecek bir model değil ancak HTPC’ler için iyi bir seçenek olabilir. Yine de Radeon HD 5450’nin kabaca iki katı güce sahip olan bu model basit oyunları 720p çözünürlükte oynatabilir.

Nvidia’nın bu karta cevabı gecikmedi ve GeForce GT 520 kullanıcılara sunuldu. Ancak benzer özelliklere sahip olsa da bu kartın performansı GeForce GT 220’nin gerisinde kalıyor. Radeon HD 6450’de olduğu gibi bu kart da oyun meraklıları için bir seçenek değil. 70 $ civarına daha uygun seçenekler var.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

2 Yorum

    • Hamdi Kellecioğlu

      İkinci sıradaki 5970 olan model çift GPU’lu bu yüzden üçüncü sıradaki HD 6970’i geçmesi normal. Hatırlarsanız HD 5970 bir önceki performans kralıydı.

Bir cevap yazın