Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Nisan 2010

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Mart ayı içinde olan gelişmeler konusunda ekran kartı alanında söylenecek pek çok şey var.

Ekran Kartı ÖnerileriÖnce en önemli gelişmeyle başlayalım, Nvidia yeni nesil DirectX 11 kartları GeForce GTX 480 ve 470’i tanıttı. Bu kartlar ilgili ayrıntılı incelememize buradan ulaşabilirsiniz ancak kısaca özetlemek gerekirse GeForce GTX 470, Radeon HD 5850 ile HD 5870 arasında başarım sunuyor. GeForce GTX 480 ise Radeon HD 5870 ile HD 5970 arasına yerleşiyor. Fiyatlandırma ise ürün tanıtımı sırasında başarıma uygun bir seyir izliyordu. Ancak kartların henüz pazarda yaygın olarak bulunamaması fiyatların yükselmesine neden oldu; bu da fiyat/performans oranını kötü yönde etkiledi.

Nvidia yeni kartlarını tanıttığında 12 Nisan’a kadar kartların yaygınlaşacağını iddia etmişti. Biz bu yazıyı hazırlarken sözü edilen gün çoktan geçti ancak kartlar hâlâ kolayca ulaşılabilir hale gelmediler. Duyuru sırasında kulağımıza gelen dedikodular Nvidia’nın üreticilere on binlerce yonga sağlamak yerine binlerle ölçülen rakamlarda yonga sağlayabildiği yönündeydi. O zaman Nvidia’nın sözüne güvenip bunları dikkate almamıştık ancak anlaşılan Nvidia talebi karşılayacak kadar hazırlıklı değilmiş.

Bulunabilirlik sorununu bir kenara bırakırsak, bu kartlar DirectX 11, PhysX ve CUDA gibi özellikleri Nvidia severlerin beğenisine sunuyor. Ancak Radeon HD 5000 serisi erkan karları gibi üç ekran desteği sunamıyorlar. Üç ekran için iki ekran kartına ihtiyacınız oluyor.

Her ne kadar bu modeller güçlü başarımlarıyla listemizde yer edinmeyi hak ediyorlarsa da henüz pazarda bulunamadıklarından bu modelleri bir sonraki listeye eklemeyi uygun gördük. Ayrıca fiyatlarının da biraz daha makul seviyelere inmesi gerekiyor. Fermi mimarisinin orta ve giriş seviyeye yönelik türevleri çıktığında listemizde bu kartlara daha fazla yer verebileceğiz.

Rakip firmaya baktığımızda AMD uzun süredir beklenen 2 GB bellekli Radeon HD 5870 Eyefinity 6 Edition modelini pazara sürdü. Altı DisplatPort çıkışına sahip olan bu kart her bir çıkışta 2560×1600 çözünürlük sunabiliyor. Toplamda 7680×3200 gibi devasa bir çözünürlük kullanımınıza sunulmuş oluyor. Daha makul seviyelerde olan ekranlar 1920×1200 çözünürlük sunabiliyorlar. Bu durumda da 5760×2160 toplam çözünürlük elde edilebiliyor. Her ne kadar bu ekran kartı ilgimizi çekse de orta seviyeye uygun bir model olmadığından listemizde yer veremiyoruz.

Her zaman olduğu gibi fiyatlar hafif hafif aşağı düşmeye devam ediyor. Özellikle Radeon HD 5670 ve GeForce 9800 GT’nin yurt dışı fiyatları 80 $ seviyesine kadar indi. Bunun dışında 170 $ civarında fiyatla satılan Radeon HD 5770 fiyatına göre iyi bir performans sunuyor. Bu kartın da yurt dışı fiyatı 140 $ seviyesine kadar düştü. Bu değişimlerin önümüzdeki aylarda Türkiye pazarına yansıyacağını düşünüyoruz.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
 • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

8 Yorum

 1. omer

  eskiden allta incelemedeki tüm linklerin ismi bulunurdu yani 200 $ seviyesi ekran kartlarına gelmek için 3 4 kere boşa tıklamaya gerek kalmazdı bu sistem neden değişti? diğer incelemelerde de değişmiş bu eski hali çok daha iyiydi

 2. Erhan Özgür ŞEVİK

  HD4650 ve HD4670’in ROP değerlerinin 8 olması gerekiyor. Bir yazım yanlışı yapılmış anlaşılan. Ve henüz GDDR5 bellekli bir HD4670’e rastlamadım. İlginç.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Tekrar baktım HD 4650 ve HD 4670’e ROP sayısı her iki kart için de 16 görünüyor. Burada bir yanlışlık olmaması lazım.

   Evet, GDDR5’li sürümün Türkiye’de bulunması zor bu bakımdan bellek tipini DDR3’e çevirdim.

   • Erhan Özgür ŞEVİK

    İlginize öncelikle teşekkür ederim. Bu kadar emin olmamın sebebi iki kartı da kullandım. Şu an da sisteme MSI HD 4650 takılı durumda. Ve inanın ROP sayısı 8’dir. ATI HD4xxx serisinde HD47xx üstü kartlarda 16 ROP bulunmaktadır. Yanlış bilgilendirme olmaması ve sitenin güvenirliliği açısından düzeltmenizde fayda var. 

    Saygılarımla…

   • Hamdi Kellecioğlu

    Gerekli düzeltme yapıldı. Uyarı için teşekkürler…

Bir cevap yazın