Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Nisan 2009

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Geçtiğimiz ay içerisinde ekran kartı pazarında yaşanan en önemli gelişmeler GeForce GTX 275’in ve Radeon HD 4890’ın pazara sürülmesiydi. Bu ayın gelişmeler özetine de bu kartları fiyat/başarım açısından inceleyerek başlayalım.

Test merkezimize daha önce ulaşan Radeon HD 4890’ı ilk olarak ele alalım. Her ne kadar RV790, Radeon HD 4870’lerde bulunan RV770 yongasının yenilenmiş hali olsa da yeni bir özellik sunmuyor. Ayrıca kullanılan üretim süreci de aynı, 55 nm. Aslına bakılırsa RV790, RV770’in hızaşırtma potansiyelini artırmak için ufak değişiklikler yapılmış halinden başka bir şey değil. Ancak bu yapılan değişiklikler sayesinde 1 GHz sınırına AMD’nin Overdrive uygulamasını kullanarak bile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz (yani operasyonun bir anlamda başarılı olduğunu söyleyebiliriz).

Kulağa hoş gelse de gerçek hayat başarımı, hızaşırtma (overclock) sonucu sağlanan hız artışından çok mimarinin sınırlarına bağlıdır. Radeon HD 4890’ın 4870’e göre daha hızlı olması (100 MHz çekirdek ve 75 Mhz bellek) etkileyici olsa da gerçek hayat deneylerine %10 başarım artışı olarak yansıyor. Fiyat/başarım açısından bakıldığında böylesi bir başarım artışı için Radeon HD 4870 veya GeForce GTX 260’un fiyatı üzerine yaklaşık 70 USD daha fazla para vermek mantıklı değil. Hatta fiyat/başarım açısından liderliği elinde bulunduran Radeon HD 4850 X2 ile Radeon HD 4890 arasında sadece 25 USD fark var. (Not: Bu noktada Türkiye fiyatlarıyla yurt dışı fiyatlarının ayrıştığını söylemeliyim. Yurt dışında 4870 ile 4890 arasındaki fiyat farkı çok daha belirgin. Türkiye’deyse fiyat değişiklikleri ürünlere aynı hızda yansımadığından aradaki fiyat farkı daha düşük. Şu an için 40 $ civarında.)

Bu değerlendirmeyi aklımızın bir kenarında tutarak Nvidia’nın Radeon HD 4890’a verdiği cevaba bakalım: Yeni GeForce GTX 275, sadece basit bir hız artışı operasyonunun bir sonucu değil. Yeni GeForce GTX 275’in GPU’su Nvidia’nın amiral gemisi GTX 295’te bulunan 55 nm işlemciyi içeriyor. Aradaki fark ise şu; GTX 295 bu işlemcilerden ikisini tek bir kart üzerinde birleştirirken GTX 275 sadece bir tane sunuyor.

GeForce GTX 275’in özellikleri GeForce GTX 285 (240 tarayıcı birimi) ve GeForce GTX 260 (28 ROP, 448-bit bellek veriyolu) arasında yer aldığından başarımı da tam olarak bu iki modelin arasında yer alıyor. Düşük ekran çözünürlüklerinde başarım GTX 285’e daha yakın olurken yüksek çözünürlüklerde başarım düşerek GTX 260 seviyelerine yaklaşıyor.

Ancak sonuç olarak GeForce GTX 275’in ortaya koyduğu başarım Radeon HD 4890’la neredeyse aynı. Bu durum rakiplerin dengeyi bulmaları açısından iyi olabilir ancak yukarıda bahsettiğimiz durum burada da geçerli. İki yeni ekran kartı da yakın fiyatla satılan Radeon HD 4850 X2 karşısında tutunamıyor.

Sonuç olarak şu değerlendirmeyi yapabiliriz. Yeni modellerin fiyatları biraz daha düşmedikçe Radeon HD 4850 X2 fiyat/başarım olarak bu kartları gölgede bırakmaya devam edecek.

Fiyatların olağan seyirlerine uygun olarak biraz düşüş göstermeleri ve bu iki ekran kartının pazara çıkması dışında ekran kartı pazarında önemli bir değişim yaşanmadı. Şimdi fiyat aralıklarına göre önerilerimize geçebiliriz.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın