Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Mayıs 2011

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Geçtiğimiz ekran kartı öneri listemizde pek çok ekran kartına yer vermiş olsak da bir duyuruyu atlamıştık: 19 Nisan’da tanıtılan Radeon HD 6570 ve 6670. Bu kartların ikisi de yeni Turks GPU’ya sahip (480 ALU, 24 doku birimi, 8 ROP). AMD’nin önceki Radeon HD 5570 ve 5670 modelleriyle karşılaştırıldığında (400 ALU, 20 doku birimi, 8 ROP) ufak çaplı bir yükseltmeden bahsedilebilir. Yeni kartlar öncekilerle yaklaşık aynı hızlarda çalıştığından oyun performansı konusunda fazla bir artıştan söz edemeyiz.

Ama tabi mimari değişimin getirdiği bazı yenilikler de yok değil. Örneğin UVD3 motoru oldukça etkili ve 6570/6670 kartlar daha hızlı Radeon kartlarla aynı yüksek kalite film oynatma özelliklerine sahip olarak geliyor. Yine de oyun meraklılarının bu kartların fiyatlarını seveceğini sanmıyoruz: Örneğin Radeon HD 6570 DDR3, kendisinden daha ucuz olan Radeon HD 5670’in gerisinde kalıyor. Yurt dışı için tavsiye edilen satış fiyatı 100 $ olan Radeon HD 6670 ise fiyat olarak kendisinden çok daha hızlı Radeon HD 5750 ve GeForce GTX 450’ye yaklaşıyor. Burada bir noktayı unutmamak gerekiyor; Radeon HD 6670, şu an için ek güç bağlantısı gerektirmeyen en hızlı ekran kartı. Güç kaynağını yenilemeden ekran kartı almak isteyen kullanıcılar için bu bir tercih nedeni olabilir.

Satışa çıkan iki yeni ürün daha söz konusu: Radeon HD 6750 ve 6770. Ancak ne yazık ki bu kartların yeni olduğunu söyleyemeyiz. Bu modeller Radeon HD 5750 ve 5770 kartların yeniden isimlendirilmiş halinden başka bir şey değil. Bu kartların kötü olduğu anlamına gelmiyor. Kartlar fiyatlarına göre iyi performans sunuyorlar ancak dikkat edilecek en önemli şey bu modeller diğer Radeon HD 6000-serisi kartlarda bulunan bazı özelliklere sahip değiller (UVD3 veya Blu-ray 3D hızlandırma gibi). Kullanıcılar arasında kafa karışıklığı yaratabileceğinden sırf pazarlama kaygısı yüzünden bir ürünü yeniden markalamak hoşumuza giden bir şey değil. Umarız bu bir kerelik bir hatadır ve AMD bunu bir gelenek haline getirmez.

Bunların dışında bir önceki ekran kartı önerilerimizden bu yana pek değişen bir şey olmadı.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
 • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

12 Yorum

 1. Tuborg_GC

  300 Dolar ve üzeri seviyeye kadar tek bir Nvidia kart görememiz AMDnin hırçın F/P politikasından kaynaklanıyor olsa gerek. Tüketici dostu ödülünü hak ettikleri ortada…

  • Ziyaretçi

   arkadaşım her halinden belli iyi atıp tutuyorsun 😀 neye göre fasa fiso neye göre yaramaz. ben de ati ciyim ve evet ati de kullanmaya devam edicem çünkü eyefinity si var. ama kabul edilmeli ki intel işlemcilerin yanında fiyat perf. oranı amd nin de çok iyi. ayrıca ati artık amd nin bilmem hatırlatmama gerek var mı? ati süper ama amd işe yaramaz diyosun helal olsun 😀

   • Halit

    tamam ati ekran kartı amd nin olabilir fakat amd işlemciler ucuz olabilir lakin çok fazla ısınıyor devamlı reset atıyor ucuz malın yahnisi ben intel kullanıyorum bir kere reset atmadı

   • Ziyaretçi

    o dediğin eskidendi arkadaşım. nası intel reset atmıyor işlemcin ısınsın bak nasıl atıcak xD sen soğutmanı düzgün yapmazsan işlemci tabii ki de ısınıcak.bu adamlar salak değil ya ekran kartlarını üretirken ısınmaya karşı önlem alıcak da işlemciye karşı önlem almıycak. laptop kullandım ben amd hiç de sorun yoktu ısınıyor mu ısınıyor kabul ama reset atmıyor.elimde bi laptop da intel var o da 90 dereceyi görüyor.hız istiyorsan ısınıcak bu doğal.

   • Halit

    2 buçuk yılda pc ni kaç defa temizledin kaç defa format atatın ben temizlik 1 format 0 sen aynısını yap bakalım pc kaç defa çöküyo intelin farkı

   • ?

    arkadaş windows amd veya intel diye işlemci ayırmıyor. öyle iş mi olur windows ”sen amd kullanyosun ben çökecem intel al hemen bak” mı diyecek… hangisi f/p uygunsa cazip geliyorsa o alınır. ekran kartları içinde aynısı. zaten bi tek benim ülkemde takım tutar gibi şirket ve partiler tutuluyor anlam vermek mümkün değil.

   • Ziyaretçi

    katılıyorum arkadaşım. teknoloji bu futbol takımı değil 😀 sisteme format mı o da ne? laptop ın içini açıp temizlik? hahaha 😀

 2. bluetime

  ne ısınması kardeşim kaç yıl geriden takip ediyorsun gündemi!?
  amdnin ısınması,ekrankartlarında bit sorgulamsı gibi tabular halen mevcut demek ki:D

  konuya dönersek;yeni çıkan gtx560 orta segmentte tavsiye başıığında yer alabilir.

 3. A.FARUK

  xilence kasa 400 w gerçek psuya sahip diye aldığım bir kasam var
  amd nin sitesinde 6670 için geçerli ama ben 6770 ve ya 6790 almak istiyorum
  kasamda 2 tane 80 mm fan var ben 3.sünü yan tarafa taksam soğutma için yeterli olur mu ? 6770’İ KASAM KALDIRIR MI dahili 4250 yi iptal edebilirmiyim verilen yanıtlara teşkkürler

Bir cevap yazın