Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Mayıs 2010

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

GeForce GTX 400 serisi kartların tanıtılmasından sonra Nisan ayı nispeten sakin geçti. Bu ay içindeki en önemli haber GeForce GTX 470 kartların yavaş yavaş pazarda kendini göstermesiydi. Tabi bu arada GTX 480 serisi kartların bol miktarlarda temininde hala sorunlar sürüyor (bu yüzden fiyatları da bir türlü düşmedi).

Bu noktada, Fermi mimarisini temel alan ve 200 $ altında fiyata sahip olan Nvidia’nın orta seviyeye yönelik kartlarını heyecanla bekliyoruz. Ancak bu konuda henüz dedikoduların bile sızmamış olması yakın gelecekte böyle bir şeyin gerçekleşmesi ihtimalini azaltıyor. Computex’te GeForce GTX 470’in kırpılmış hali olan ve fiyat/performans açısından Radeon HD 5850 ile rekabet edecek GeForce GTX 460’ın tanıtılacağı bilgisi ise bir süredir kulaktan kulağa fısıldanıyor. Dedikodulardan bahsetmişken Radeon HD 5870’in hızaşırtılmış hali olan ve muhtemelen HD 5890 olarak isimlendirilecek yeni bir kartın da söylentiler arasında olduğunu belirtelim. Ancak bunlar arasından GTX 460’ın doğruluk payı daha yüksek.

Geçtiğimiz ay içinde fiyatlar açısından büyük değişiklikler olmadı. Yeni GeForce GTX 400-serisi kartlar önceki aylardaki durumu pek fazla değiştirmediler ve kendi fiyat aralıklarına oturdular.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Bir cevap yazın