Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Mayıs 2009

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Geçtiğimiz aydan beri yaşanan en önemli olay tabi ki ATI Radeon HD 4770‘in duyurulmasıydı. Yeni kartın hızı rekorlar kırmıyor, Radeon HD 4830/GeForce 9800 GT ve Radeon HD 4850/GeForce GTS 250 arasında bir başarım sunuyor. Ancak iş fiyat/başarım oranına geldiğinde bu ekran kartı gerçekten dikkat çekiyor. Kartın fiyatı yurt dışında 100 $ seviyelerine kadar inmiş durumda (Türkiye için henüz 125 $ seviyelerinde). Bu da Radeon HD 4830/GeForce 9800 GT fiyatıyla aynı seviye demek. Ancak Radeon HD 4770 her iki modeli de geride bırakarak HD 4850 ve GTS 250’nin sınırlarını zorluyor.

AMD bu fiyatla nasıl kar ediyor? AMD, Radeon HD 4770’i 40 nm üretim süreciyle tasarlamış bu yüzden günümüzdeki ekran kartları arasında en verimli üretim teknolojisine sahip diyebiliriz. Mimari yapısı eski Radeon HD 4830’un neredeyse aynısı (640 tarayıcı işlemcisi ve 16 ROP). Ancak 750 MHz olan çekirdek hızı yeni kartı HD 4830’a göre 175 MHz, HD 4850’ye göre de 125 MHz daha hızlı yapıyor. Bu sayede saniyede Radeon HD 4850 kadar tarayıcı işlemi yürütebiliyor.

Fiyatı düşük tutmak için ve muhtemelen daha büyük kardeşlerini utandırmaması için Radeon HD 4770’in bellek veriyolu 128-bit olarak belirlenmiş. Ancak AMD kartı dar bellek veriyoluna mahkum etmemiş. Kart üzerinde kullanılan GDDR5 bellekler kullanılabilir veriyolu genişliğini ikiye katlıyor (GDDR3 ile karşılaştırıldığında). Çekirdeği basit ve ucuz tutarak üretim sürecini mümkün olduğunca düşük maliyetle tamamlamak fiyat verimliliği açısından akıllıca bir hamle. Bellek fiyatlarının giderek düşmesi üretim maliyetlerini daha da indirecektir.

Sonuç olarak Radeon HD 4770 listemize hızlı bir giriş yapıyor ve Radeon HD 4830/GeForce 9800 GT’nin yerini alıyor. Yaklaşık aynı fiyat aralığında çok fazla rekabetin yaşandığı söylenemez. Ayrıca CrossFire yapılandırmasıyla iki Radeon HD 4770 biraz daha yüksek fiyatlı Radeon HD 4890’ı geride bırakıyor.

Bunların dışında normal fiyat düşüşlerinin yanında önemli bir gelişme olmadı. Dikkatimizi çeken noktalardan birisi GeForce GTX 295 kartlara ulaşmak eskiye göre biraz daha zor hale geldi. Anladığımız kadarıyla firmalar bu kartın stokunu pek tutmuyorlar. Radeon HD 4890’ın fiyatı da önceki aya göre biraz geriledi.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın