Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Mayıs 2008

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Ekran kartı satın alan kullanıcılar ATI ve Nvidia arasında süren savaşın asıl galipleri. Fiyatlar günden güne sürekli düşüş eğiliminde. Birkaç ay önce hızlı kartların 200 USD dolayında satılacağını söylesek kimse inanmazdı: Şu an tüm tek grafik işlemcili üstü düzey ürünler 200 USD’ler dolayında; 8800 GTS ve 9800 GTX hariç.

9800 GTX ise aramıza yeni katılanlardan ve Nisan ayında satışına başlandı. Başarımıyla göz doldursa da kart aslında hızaşırtılmış bir 8800 GTS 512MB: Birçok açıdan eski 8800 Ultra’dan yavaş. 320 USD yine de biraz pahalı, özellikle hızaşırtılmış 8800 GTS 512MB 250 USD dolayındayken ve iki adet 9600 GTS SLI 350 USD dolayına gelebilirken.

AGP tarafında ise tepe başını tutan Radeon 3850 önemli bir düşüşle 200 USD’ye geriledi ve 2600 XT’de 120 USD’nin biraz üzerinde. AGP’nin de sonu yaklaşıyor çünkü bazı modellerin türleri bile tükendi.

Son olarak ATI’nin yeni kuşak R700 tabanlı ekran kartlarının bu yıl içerisinde geleceği söylentisi dolaşıyor. Nvidia’nın da karşı saldırı planları yaptığı kulağımıza geliyor ve bu 3B severler için iyi haber!

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın