Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Mart 2011

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Geçtiğimiz ay içinde yeni tanıtılan bir ekran kartı olmadı ancak bu durum Mart ayı için geçerli olmayacak.

Geçtiğimiz günlerde yazdığımız üzere GeForce GTX 550 Ti’nin özellikleri internete sızmıştı. Söylentilere bakılırsa Radeon HD 5770’e rakip olacak bu kart hızlandırılmış bir GeForce GTX 450’den başka bir şey değil. Şu anda fiyat olarak 130 $ seviyesine kadar inen HD 5770 AMD’nin kartları arasında uzun bir süre fiyat/performans açısından lider konumdaydı. Nvidia’nın bu alana yönelik bir ürün çıkarması bu bakımdan anlamlı. Nvidia şu ana kadar resmi bir açıklama yapmadığından söylentilerin ne kadarının doğru olduğunu bekleyip görmemiz gerekecek.

Peki, geçen senin sonunda çıkmasını beklediğimiz (Radeon HD 6990) ve bu senin başında çıkacağı söylenen (GeForce GTX 590) çift GPU’lu modellere ne oldu? Radeon HD 6800 duyurusunu hatırlayın, AMD, çift GPU’lu “Antilles” mimarisinin 2010 dördüncü çeyrekte çıkacağını söylemişti. CeBIT’te Radeon HD 6990’ı görme şansımız oldu. Ancak ayrıntıları görmek için “çok kısa bir süre” sonra yayınlanacak olan incelemeyi beklemeniz gerekiyor.

Nvidia’nın Radeon HD 6990’a karşı hamlesi GeForce GTX 590 hakkında da internet dedikodularının dışında bir bilgiye sahip değiliz. Ancak büyük ihtimalle bu kart üzerinde bir çift GF110 grafik işlemcisi yer alacak. Eğer beklenmedik bir gelişme olmazsa kartın çıkış tarihinin Radeon HD 6990’dan kısa bir süre sonra olacağı yönünde dedikodular internette dolaşıyor.

Tam anlamıyla ekran kartı haberi olmasa da AMD yakında çıkaracağı “Llano” APU’su hakkında biraz bilgi paylaştı. Bir sonraki Fusion-temelli tasarım olan Llano kendisine dizüstlerinde ve masaüstlerinde kullanım alanı bulacak. AMD’nin Bobcat işlemci çekirdeklerini temel alan Brazos-temelli platformlar çoktan üreticilere gönderildi. Llano ise Phenom II ve Athlon II işlemcilerde bulunan Stars mimarisini kullanıyor. Kısa bir süre önce yayınlanan demoda AMD’Nin A8-3510MX işlemcisi tümleşik Radeon HD 6620M grafik motoruyla Core i7-2630QM ve tümleşik Intel HD Graphics 3000’e kafa tutuyordu. Tamamen AMD’nin kontrolü altında gerçekleşen testlerde Llano taşınabilir Sandy Bridge işlemciyi rahatlıkla geride bırakıyordu. Transistör sayılarına bakarak AMD’nin tümleşik Radeon HD 6620M modelinin Radeon HD 5570’le yakın performans göstereceğini söyleyebiliriz. Bütçeyi zorlamayan giriş seviyesi sistemlerde 720p oyun oynama imkanı sunacağından bunun uzun zamandır tümleşik grafik yongalarından beklediğimiz bir performans olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Her zaman yaşanan fiyat dalgalanmaları geçtiğimiz ay içerisinde de gerçekleşti. Radeon HD 5770’in fiyatı 130 $ seviyesine kadar indiğinden Radeon HD 5750 veya GeForce GTX 450’i önermek gittikçe zor hale geliyor. GeForce GTX 250 ise 100 $ civarında bulunabildiğinden listemizde yer almaya devam ediyor. 1 GB Radeon HD 6950’nin fiyatı 300 $ seviyesine kadar gerilediğinden GeForce GTX 560 Ti’yi (hatta belki Radeon HD 6870’i)  tavsiye etmek zorlaşıyor.

Yeri gelmişken tekrar hatırlatalım. Geçtiğimiz günlerde ekran kartı listemizi güncelledik. Yeni bir ekran kartı almadan önce mutlaka rakiplerine göre nasıl bir performans sergilediğini buradan kontrol edin.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
 • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

8 Yorum

 1. mamad

  Yeni çıkması itibari ile dikkatimi çekti; gtx560 ti ile hd5850’yi aynı kefeye koymak oldukça zor. Şahsen gtx560 ti’nin gtx470’i de ufak bir farkla geride bırakarak hemen üstteki boşluğa yerleştiğini düşünüyorum.

 2. lazboy

  cebe uygun ekran karti filan yok dolar türkiyede cok yüksek bir ekran kartinda oyun acmak icin baya iyi olmasi lazim iyi bir ekran karti da 300$ dan basliyor yazik bu yeni ürünlerin hepsine 2 senede bir para verenler eveya 4 senede bir parar verenleri hesapliyorum milyarlar ediyor yazik bunlara verilen paralara bir oyun icin bir ekran kartina bukadar para vericem sonra gidip 140 lira verip orjinal oyun alicam bana cok sacma geliyor

 3. lazboy

  100$ alti ancak cöp tenekesi aliriz:D türkiyede dolar Euro yüksek neyi iyi ekran karti aliyosun bir rem sordum adam 2gb reme 140 lira dedi yazik pc kulanicisi resmen soyluyor

 4. Ziyaretçi

  ekran karı=ATI Radeon HD 4350 (PS3.0/VS3.0)

  ram=2.0 GB

  işlemcil=AMD Sempron(tm) 140 Processor x 1 (2.71Ghz)

  VRAM=512 MB

  BU PC ÖZELLİKLERİ NE KADAR EDER VE SON OYUNLARI KALDIRIRMI

Bir cevap yazın