Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Mart 2010

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

AMD Şubat ayında ürün duyurularını artırdı ve pazara farklı güçlerde üç yeni ürün sundu: Radeon HD 5450, 5570 ve 5830. Oyun performansı açısından bakarsak, genelde eski Radeon HD 4550 kadar hızlı olabilen Radeon HD 5450’yi liste dışında tutabiliriz. Bu ürün HTPC’ler için tasarlanmış bu yüzden oyun başarımı düşük. Radeon HD 5570 ise giriş seviyesi bir oyun kartı olarak az da olsa bir potansiyele sahip. Ancak Radeon HD 4670’e yakın performans sunmasına rağmen fiyatının daha yüksek olması tavsiye ettiklerimiz listemize girememesine neden oluyor.

Ekran Kartı ÖnerileriTemelde Radeon HD 5870’in kırpılmış bir sürümü olan 1120 tarayıcı işlemcili (shader core) Radeon HD 5830, yukarıdaki ikiliye göre çok daha ilgi çekici bir model. 250 $ civarında fiyat etiketine sahip olan kartın bir potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kartın ROP birim sayısının kısıtlanmış olması ne yazık ki Radeon HD 5850 yerine Radeon HD 5770’e daha yakın performans göstermesine neden oluyor. Bu sınırlamaya rağmen 215 $ civarında fiyata sahip olan Radeon HD 4890’ın pazardan yavaş yavaş çekilmesi HD 5830’u rakipsiz bırakıyor.

Fiyat şu sıralarda oturmuş değil. Yeni Radeon HD 5000 serisi kartlar çıktıkça ve eskileri stoklardan düştükçe satıcılar kendilerine göre fiyat ayarlamaları yapıyorlar. Radeon HD 4890’ın artık kolay bulunmadığından bahsetmiştik; aynı şey Nvidia’nın GeForce GTX 260 ve GTX 285 modelleri için de geçerli. Bu kartlar ya hiç bulunamıyor ya da fiyatları olması gerekenden yüksek oluyor. Rekabet olmadığı için de Radeon HD 5850’nin fiyatı bir türlü düşmüyor. Bir ay önce 300 $ civarında satılan HD 5850’nin fiyatı şu sıralarda 320 $ seviyesine yükselmiş durumda. Ultra ileri seviye olan Radeon HD 5970 ise 700 $ sınırını çoktan geçti.

Tabi Nvidia’nın yeni nesil kartlarını tanıtmasının an meselesi olduğu dedikoduları artık çok daha yoğun şekilde dile getiriliyor. Bu yüzden yakın gelecekte fiyat değişikliklerinin olmasını bekleyebiliriz. Yeni modellerin gelmesi ve rekabetin yeniden sağlanması sayesinde fiyatlar son kullanıcıyı daha mutlu edecek seviyelere gelecektir. Pazarda satılan fiyatına göre iyi ekran kartları her zaman olacaktır, bu kesin ancak Radeon HD 4890 gibi bir modelin ömrü doldurmuş olmasına da üzülmedik değil.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

1 Yorum

Bir cevap yazın