Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Mart 2009

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Ekran kartı pazarı GeForce GTX 295’in Ocak ayında duyurulmasından sonra biraz yavaşladı ve fiyatlar da buna bağlı olarak zaman içinde yavaş yavaş düşme eğilimine girdi. GTX 295’in tanıtıldığı zamanlardaki ciddi fiyat indirimlerine son zamanlarda rastlanmıyor.

Bununla birlikte Radeon HD 4870 512 MB modelinin fiyatı yurt dışında 165 USD seviyesine kadar geriledi (bu fiyatlar henüz Türkiye’ye yansımadı). Fiyatı bu kadar ucuzlamışken Radeon HD 4850 veya GeForce 9800 GTX+ modellerini tavsiye etmek açıkçası içimizden pek gelmiyor. Hele bir de CrossFire desteği olan bir anakartınız varsa 400 USD’nin altına iki Radeon HD 4870’i aynı sistemde çalıştırabiliyor olmak bu ayki önerilerimizi temelden etkiliyor.

Şubat ayı içerisinde pazara tam anlamıyla yeni bir kart çıkmadı bunun yerine GeForce 9800 GTX+’nın yeniden isimlendirilmiş hali olan GeForce GTS 250 raflarda yerini almaya başladı. Bazı kullanıcılar Nvidia’nın eski modellerini yeniden isimlendirmesine oldukça sinirlendiler ancak açıkçası fiyatına göre sunduğu başarım iyi olduğu sürece bizce bu bir sorun değil. Bir ürünün yeniden isimlendirilmesi kullanıcıların kafasını karıştırır bu kesinlikle iyi bir şey değil ancak madalyonun diğer yüzüne baktığımızda ürün gamını yeni tutmak pazardaki tazeliği sağlamak için firma açısından önemli.

Söylentilere bakacak olursak yeniden isimlendirme işlemi henüz bitmiş değil GeForce 8800 GT / 9800 GT yakın zamanda GeForce GTS 240 olarak yeniden isimlendirilecekler. Bazılarının söylediğine göre bu yeni ürün en azından 8800 GT / 9800 GT modellerine göre biraz daha yüksek saat hızlarına sahip olacak. Eğer bu “yeni” model eski saat hızlarıyla çıkarsa ürün önemli bir değişiklik geçirmeden ikinci kere isimlendirilmiş olacak.

Ayrıca daha düşük seviye olan GeForce 9000-serisi modeller G100 ile GT 150 arasında isimler alacaklar. GeForce 9500 GT muhtemelen GT 150 olacak, GeForce 9400 GT ise GT 140 olarak isimlendirilecek. Her ne kadar bu durum ilk başta biraz karışıklık yaratacak olsa da en sonunda bütün GeForce modellerinin bir birine göre olan başarımları model numarasından anlaşılabilecek. Örneğin, şu anda GeForce 9500 GT’nin GTX 260’a göre iyi mi kötü mü başarım gösterdiği son kullanıcı tarafından ilk bakışta kolayca anlaşılmıyor. İsimlendirme işlemi tamamlandığında GeForce GT 150’yi GeForce GTS 250 veya GeForce GTX 260 ile karşılaştırmak çok daha kolay olacak.

Geçtiğimiz ay içinde yaşanan önemli gelişmelerden birisi de Nvidia’nın GT200b adıyla gerçekleştirdiği yenileme operasyonuna karşılık olarak AMD’nin Radeon HD 4000-serisi üzerinde bir yeniliğe girişeceğinin haberiydi. Söylentilere göre AMD ya RV770 yongasını geliştirerek 40 nm RV790 yongasını çıkaracak ya da yeni bir isim veremden RV770 modelini daha hızlı çalıştıracak. Her iki durumda da GPU aynı teknik özelliklere sahip olacak ancak yeni ve daha hızlı bir kart üzerinde gelecek. Kesin bir kanıta sahip olmasak da yeni kartın Radeon HD 4890 veya Radeon HD 4970 olarak adlandırılabileceğini düşünüyoruz. Bütün bunlar gerçekleşirse Radeon HD 4890 X2, son şampiyon Nvidia GeForce GTX 295’i geçebilecek mi? Şu an için beklemekten başka yapacak bir şey yok.

AMD’nin ileride çıkaracağı orta seviye GPU RV740 daha ilginç bir ürün. Eğer söylentiler doğruysa RV740 yeni çıkacak olan Radeon HD 4700 serisi kartlara hayat verecek. 100 USD’nin biraz üzerinde fiyata sahip olacak olan yeni Radeon HD 4770’in Radeon HD 4830’a ve GeForce 9800 GTX+ / GTS 250 modellerine meydan okuması bekleniyor. Eğer bu ürünün zamanlaması iyi olursa ekran kartı pazarını temelden etkileyebilir. 100 USD’nin altında konumlanan Radeon HD 4750 ise Radeon HD 4830 ve GeForce 9800 GT ile rekabet edecek.

Tabi bütün bunların hayata geçirilebilmesi için AMD’nin hızlı ve teklemeden çalışması gerekiyor. Söylentiler söz konusu olduğunda ne kadarının doğru olduğunu bilemiyoruz ancak önemli gelişmelerin olacağı da bir gerçek.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın