Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Kasım 2010

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Ekim ayında yeni ürünlerin tanıtılması heyecanını yaşadık. Tabi ki en çok öne çıkan haber AMD’nin Radeon HD 6870 ve 6850 modellerinin tanıtılması oldu. Akılda kalması gereken sonuç cümlesi şu: Radeon HD 6850 neredeyse GeForce GTX 460 1 GB kadar hızlı, Radeon HD 6870 ise neredeyse GeForce GTX 470 hızında.

Yeni Radeon HD 6850 ve 6870’lerin yurt dışı tavsiye edilen satış fiyatları sırasıyla 180 $ ve 240 $. Bu fiyatlar ürün duyurusundan önce rakip GeForce kartların satış fiyatlarının altında. Ancak Nvidia başarılı bir karşı hamle yaparak GTX 460 1 GB ve GTX 470’in fiyatlarında indirime gitti. Bütçesine dikkat eden oyun severler için bu gelişmeler oldukça heyecan verici. Ne de olsa sadece birkaç hafta önce aynı kartların fiyatı 50 $ daha pahalıydı. Sonuç olarak bu kartların hepsi ister Radeon ister GeForce olsun şu an ki fiyatlarına göre oldukça iyi performans sunuyorlar. (Not: Ne yazık ki her zaman olduğu gibi Türkiye kullanıcısı bu fiyat indirimlerinden bir türlü nasibini alamadı. Umarız önümüzdeki günlerde Türkiye pazarındaki fiyatlarda da önemli düşüşler yaşanır.)

Peki, AMD’nin yeni nesil kartları neler sunuyor? Belki de en ilgi çekici olanı kartların benzer isme sahip olan önceki nesil kardeşlerinden daha yavaş olmalarıydı. Eğer incelememizi okumadıysanız ve elinizde Radeon HD 5850 varsa yükseltme için bir HD 6850 almak iyi bir fikir değil. Tabi aynı şey HD 5870 ile HD 6870 için de geçerli.

Bunun dışında Radeon HD 6000-serisi ile Blu-ray 3D oynatma ve üç boyutlu stereoskopik oyunlar için temel işlev desteği getiriliyor. Ancak AMD’nin bu hamlelerinin henüz erken aşamada olduğu ve olgunlaşmadıklarını görüyoruz. HD3D özelliği genel kullanıma açık ve HDMI 1.4a üzerinden stereo görüntü aktarımına imkân tanıyor. Sonuç olarak AMD sadece Radeon’lara özgü bir 3D ekran ve gözlük teknolojisi sunmuyor. HDMI 1.4-destekli ekranlarsa daha çok yeniler ve yaygınlaşmaları gerekiyor.

Yeni Radeon’larla birlikte yeni bir keskinliği yumuşatma tekniği de kullanıma sunuluyor. Bu yeni AA yöntemi super-sampling’e yakın sonuçlar verirken onun kadar grafik kartına yük getirmiyor. Kartların çıktığı sırada bu özellik biraz sorunlu çalışsa da firmanın yeni çıkardığı sürücülerle sorunlar giderildi. AMD ayrıca Radeon HD 6800-serisinden sonra ileri seviyeye yönelik Radeon HD 6900 serisi kartlarını da tanıtacağını duyurdu.

Tabi ki Nvidia’nın da bir kenarda boş oturduğu söylenemez. Ekim ayının başlarında yeni GeForce GT 430 modelini duyurdu. Performansı Radeon HD 5570 DDR3’ün altında olan bu kartın temel amacı hız yarışını kazanmak olmadığı çok açık. Bu ürün daha çok HDMI üzerinden ses aktarımı yapabilen, Blu-ray 3D oynatabilen giriş seviyesi HTPC’leri hedefliyor. Kartın yurt dışı fiyatı 70 $ seviyelerine kadar düşüyor (Türkiye’de henüz yok). Daha ayrıntılı bilgi için incelememizi okuyabilirsiniz.

Giriş seviyesine yönelik bu kartın dışında Nvidia 3DTV Play isimli ürününü de duyurdu. Bu özelliği kullanarak HDMI 1.4 desteği olan herhangi bir GeForce kart sayesinde ekranınıza üç boyutlu görüntü aktarımı yapabiliyorsunuz. Yani GeForce kartlar yeni Radeon HD 6000 serisiyle 3B görüntü aktarımı konusunda yarışabilecekler. Tabi Nvidia’nın 3D Vision özelliği PC ekranları ve projektörler üzerinde üstünlüğünü korumaya devam ediyor. İlerleyen zamanlarda AMD tarafından desteklenen standart TV’lerin ve projektörlerin sayısı artacaktır ancak şu an için 3D Vision yarışa erken başlamanın avantajını sürdürüyor.

Yakın gelecek bizler için ne sunacak? Daha önce söylediğimiz gibi AMD yeni HD 6900 serisinin yılbaşından önce çıkacağını belirtmişti. Mantıklı düşünecek olursak Nvidia’nın buna karşı bir hamle yapacağını söylemek de şaşırtıcı olmaz ki bir süredir haberlere yeni katların özellikleri sızıyor.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

2 Yorum

  1. 4MaxPayne

    Öncelikle bu güzel inceleme için teşekkürler.Bu sıralar yeni bir oyun bilgisayarı toplamayı planlıyorum..Benim için 2x GTX 460 OC fiyat performans olarak en uygun olanı gibi görünüyor

Bir cevap yazın