Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Kasım 2009

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Bir önceki yazımızdan bu yana ekran kartı pazarında önemli değişiklikler oldu. Bunlardan en önemlisi tabi ki ATI’nin Radeon 5000 serisi kartlarını (Radeon HD 5870, 5850, 5770 ve 5750) tanıtmasıydı. Nvidia da giriş seviyesi alanında bazı modellerini pazara sürdü GeForce GT 220 ve GT 210. Yeni modellerle ilgili ayrıntılı incelemeleri daha önce yapmıştık. İlginizi çekiyorsa dönüp bu yazılara bakabilirsiniz.

ATI’nin yeni amiral gemisi modeliyle başlayalım: Radeon HD 5870. 1600 tarayıcı, 80 doku birimi ve 32 ROP’a sahip olan bu model Radeon HD 4870 X2 ile aynı özelliklere sahip. Aradaki temel fark yeni modelin 55 nm yerine 40 nm üretim sürecine sahip olması ve tek bir yongadan oluşması (tabi ki yeni mimariye eklenen başka geliştirmeler de var). Bu sayede kartın üretimi maliyet açısından çok daha verimli oluyor. Yeni kart, düşük güç tüketiminin yanında DirectX 11 desteği ve AMD’nin yeni çoklu-ekran çözümü olan Eyefinity özelliğini sunuyor.

Ancak Radeon HD 5870 dünya üzerindeki en hızlı ekran kartı değil. Sadece kare hızları dikkate alındığında Radeon HD 4870 X2 ve Nvidia GeForce GTX 295 genelde bu modeli geride bırakıyor. Sürücüler biraz daha oturduğunda başarımın bir miktar daha artması söz konusu olabilir. Ancak kartı asıl ilgi odağı haline getiren şey 395 $ fiyat etiketine sahip olması (HD 4870 X2’ye göre 60 $ daha ucuz). Ne yazık ki ürünün bulunabilirliği bu sıralar biraz sıkıntılı. Umarız ATI kartın üretimini hızlandırır ve kullanıcıların bu modele rahatlıkla ulaşabilmesini sağlar.

5870’in küçük kardeşi Radeon HD 5850, 1440 tarayıcı, 72 doku birimi ve 32 ROP’a sahip. 290 $ civarında fiyatla 5870’ten yaklaşık 100 $ daha ucuz ve GeForce GTX 285’ten biraz daha hızlı çalışıyor (bu model 5000 serisi çıkmadan önce en hızlı tek GPU ekran kartıydı). Bu bakımdan DirectX 11 trenine atlamak isteyen kullanıcılar için bu model oldukça iyi bir seçim. Ancak bu kartlar da yukarıda bahsettiğimiz bulunabilirlik sorununu yaşıyorlar. Ek olarak bu kartların satış fiyatının 260 $ civarında olması bekleniyordu. Hatta ön sipariş veren bazı şanslı kullanıcılar bu fiyattan karta sahip oldular. Buradan yola çıkarak şu an fiyatının %10 daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

ATI’nin modelleri arasında bir basamak indiğinizde Radeon HD 5770 ve 5750 karşımıza çıkıyor. Bu modeller de kabaca Radeon HD 4870 ve 4850’ye karşılık geliyorlar. Ancak bir kez daha 40 nm üretim sürecine sahip olan bu iki model daha düşük güç tüketiyor, DirectX 11 ve Eyefinity özelliklerini destekliyor. Şu an için bu kartlar eski modellere göre biraz daha yüksek fiyata sahipler ancak diğer 5000 serisi kartlar gibi bulunabilirlik sıkıntısı çekmiyorlar.

Nvidia tarafındaysa yenilik olarak GeForce GT 220 ve GeForce GT 210 modellerini görüyoruz. Nvidia’nın 40 nm üretim süreçli ve DirectX 10.1 destekli ilk grafik yongası olduğundan GT 220 gelecek vaat ediyor. 48 akış işlemcisiyle (stream processor) GT 220’yi 128-bit bellek veriyoluna sahip GeForce 9600 GSO ile karşılaştırabilirsiniz. Başarım açısından Radeon HD 4650’yi geride bırakıyor ancak şu an için fiyatı HD 4670’e yaklaşıyor. Bu kartın fiyatı biraz daha düşerse giriş seviyesi pazarda kendine bir yer edinebileceğini düşünüyoruz. Hatta bazı kullanıcılar sadece PhysX desteği için bu kartı satın alabilirler. GeForce GT 210 ise 16 tarayıcısı ve 64 bit bellek arayüzüyle hızaşırtılmış 8400 GS gibi düşünülebilir. Oyun meraklıları için bu kartın pek bir anlamı yok.

Bu duyuruların dışında ekran kartı dünyasında başka şeyler de oluyor. Nvidia’nın PhysX özelliği yeni oyunların (Batman: Arkham Asylum gibi) desteğiyle bu sıralar dikkatleri üzerine topladı. AMD’nin buna cevabı DirectX 11 desteğini sunmak oldu. Tabi ki Nvidia da DX 11 destekli ekran kartlarını çıkaracak ancak bunun gerçekleşmesine henüz aylar var (Nvidia yeni nesil kartları hakkında sessizliğini koruyor). Nvidia’nın ileri seviye ekran kartı pazarından çekileceği ve GTX 260’tan hızlı kartların yeni nesiller çıkana kadar pek ortalarda olmayacağı söylentileri internette dolaşıyor. Sanki bu söylentileri desteklercesine GTX 285 ve GTX 275 ekran kartlarının bulunması gün geçtikçe zorlaşıyor.

Aslına bakarsanız benzer şeyler Radeon HD 4870 X2, 4870 ve 4850 için de geçerli ancak burada 40 nm üretim süreçli yeni modeller yardıma yetişiyor. AMD’nin üretim sorunlarını çözmesi bu alanda hâkimiyetini perçinleyecektir.

Sonuç olarak eski 4800 serisi Radeon’ların önümüzdeki haftalarda yavaş yavaş ortadan kalkacağını ve yeni 5000 serisi kartların onların yerini alacağını düşünüyoruz. Eğer düşük fiyatlı Radeon HD 4800 serisi kartlardan birini almayı düşünüyorsanız henüz piyasada bulunabilirken elinizi çabuk tutmanızı öneririz.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
 • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

3 Yorum

 1. Nostromo

  Bu ekran kartı karşılaştırmalarında öyle bir hisse kapıldım ki sanki ATI ekran kartları süper, NVIDIA’da eh işte cinsinden.

  Fiyat aralıklarındaki kartlara bakıyorum, ATI için uzun tanıtımlar ve açıklamalar, NVIDIA içinse eh bu da var ama tavsiye etmeyiz tarzında sanki.

  Herhangi bir karşılaştırma sayfasında en az 2-3 ATI, ya hiç ya da 1 NVIDIA kartı tanıtımı.

  Sanırım karşılaştırmayı yapan arkadaşlar ATI hayranı…

  Bu da bana bu tavsiye yazısının objektif olmadığını düşündürüyor. !!!!

  • Hamdi Kellecioğlu

   Durumun ATI hayranlığıyla ilgisi yok. Şu an için neredeyse her fiyat aralığında ATI ekran kartları daha iyi başarım ve özellikler sunuyor. Nvidia yeni serisini çıkarana kadar bu durumun değişeceğini sanmıyorum.

   Nvidia’nın bazı kartları iki yıl öncesinden kalma mimariye sahip. İki yıl bilgisayar düyasında çok uzun bir zaman. Aslına bakarsanız bu da bir başarıdır. Zaten yazının bir yerinde bunu da belirtmişiz.

   Sizin ekran kartı olarak karşı teklifleriniz varsa fiyat belirterek burada paylaşabilirsiniz. O zaman konu üzerinde daha ayrıntılı konuşabiliriz.

Bir cevap yazın