Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Haziran 2010

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Mayıs ayı içinde birkaç yeni ekran kartı duyurusu yapıldı: Bir tane Nvidia tarafında bir tane de AMD tarafında. Bu kartlar birbirinden çok farklı alanları hedefleyen farklı özelliklere sahip olan modelerdi. GeForce GTX 465 ile başlayalım.

Nvidia’nın yeni GeForce GTX 465 kartı GF100 (Fermi) mimarisini temel alan bir model; aslında GeForce GTX 470’in kırpılmış bir sürümü denilebilir. GeForce GTX 480, 480 CUDA çekirdeğine sahipken GeForce GTX 470’te bu sayı 448’e düşüyor, yeni GTX 465 ise 352 CUDA çekirdeğine sahip. Bununla birlikte 44 doku birimi ve her seferinde 32 ROP işlemi yapabilmesi yeni GeForce’u önceki Fermi temelli kartlardan daha yavaş olmaya zorluyor. Ancak fiyatı doğru ayarlanabilirse bu kartın güçlü bir seçenek olma ihtimali var.

GeForce GTX 465’in başarımı GeForce GTX 275 ve Radeon HD 5830 civarında ancak tavsiye edilen satış fiyatı yurt dışı için 280 $ olarak belirlenmiş. Yani Radeon HD 5850’ye daha yakın. Bu fiyat politikası yüzünden ne yazık ki GTX 465 tavsiye edilenler listemize giriş yapamıyor. Olası fiyat düşüşlerinde tabi ki bu kartı yeniden değerlendirmeye alacağız. GeForce GTX 465 hakkındaki ayrıntılı incelememizi buradan okuyabilirsiniz.

AMD ise giriş seviyesi pazara yönelik bir kartla karşımıza çıktı. Radeon HD 5550’nin Mayıs ayı içinde gerçekleşen tanıtımı sessiz sedasız oldu. AMD’nin sitesindeki bilgilere göre HD 5550, 320 tarayıcı, 16 doku ve sekiz ROP birimine sahip. Bu özellikler ışığında başarımının eski Radeon HD 4650/4670 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Diğer taraftan bazı yeni modeller 90 $ civarında fiyatla DDR3 desteği ile geliyor. Ayrıca PowerColor, iki katı bellek veriyolu hızı sunan GDDR5’li sürümünü de duyurdu. Bu kartı tavsiye etmek için biraz erken elimize henüz bir örnek ulaşmadı. Ancak AMD’nin sitesinden duyurduğu özellikler ilgi çekici en kısa zamanda Radeon HD 5550 incelemesi yapacağız.

Bu iki duyurunun dışında Mayıs ayı içinde pek fazla gelişme yaşanmadı. Radeon HD 5830’un fiyatı yurt dışında 220 $ ve zaman zaman altına indi ancak Türkiye pazarında henüz bunun yansıması olmadı. 270 $ fiyatla satılan HD 5830, HD 5850’ye fiyat açısından çok yaklaştığından iyi bir seçim değildi ancak fiyatı Türkiye’de de düşerse bu kart çekici bir seçenek olabilir.

Eski mimariye sahip olsa da giriş seviyesinde rekabet yaratan GeForce 9800 GT’nin stokları artık kalmamış görünüyor umarız Nvidia kısa süre içinde bu alanda rekabet edebilecek yeni bir model duyurur.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

5 Yorum

  1. Mehmet Aydın

    Her ay yapılan bu listeler gerçekten hoş fakat hem hd 5870 hemde gtx 480 için dünyadaki en hızlı tek gpu lu kart yazıyorsunuz.Hiç değilse kopyala yapıştırdan sonra bu ayrıntılara dikkat edin 🙂

  2. hm28000

    Benim MSI HD 4650 im var 750 MHz ye kadar overclock yababiliyorum ama 700 MHz den yukarıya çıkınca FPS düşüyor bunun sebebi nedir RAM ler 550 den  yukarı çıkmıyor zaten

Bir cevap yazın