Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Haziran 2009

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Geçtiğimiz ayın büyük haberi Radeon HD 4770’in duyurulması ve satışına başlanmasıydı. Yeni modelle birlikte 120 $ fiyatla Radeon HD 4830 ve GeForce 9800 GT’nin sunduğundan daha yüksek başarım satın alabilir hale geldik. Geçtiğimiz ayın yazısını hazırlarken Radeon HD 4770 stoklarda kolaylıkla bulunabilirken fiyatına göre sunduğu başarım sayesinde patlayan satışlar bu ürünün bulunmasını zorlaştırdı.

Mayıs ayı içerisinde başka önemli bir ekran kartı duyurusu olmadı ancak fiyatlar yaşanan düşüşler önemliydi. Hatta öneriler listemizden Radeon HD 4770’i çıkarmak zorunda kaldık. Bunun nedeni ürünün başarımının düşük olması değil Radeon HD 4850 512 MB modelinin 120 $ fiyatla alınabiliyor olmasıydı. Eğer bu sizi tatmin etmediyse 1 GB’lik sürümün 150 $ seviyesinin altına inmesi herhalde yeterli olacaktır. GeForce açısından bu fiyat indirimleri oldukça rahatsız edici çünkü Radeon 4850’nin rakibi olan modelin (GeForce GTS 250 512 MB) fiyatı 150 $’dan başlıyor.

Fiyatların şu anki haliyle Radeon serisi her aralıkta fiyatına göre en iyi başarımı sunuyor. Ancak yine de çekiciliğini sürdüren bazı GeForce modelleri yok değil. Örneğin GeForce 9600 GSO ve GeForce GTX 260. Ancak GeForce GTS 250 (512 MB’lik Radeon HD 4850’den 30 $ pahalı) ve GeForce GTX 295 (CrossFire’lı iki Radeon HD 4890’dan 60 $ daha pahalı) gibi modelleri öneri listemize alabilmemiz için fiyatlarının daha aşağı inmesi gerekiyor.

Fiyatlardaki bu değişiklikler yüzünden öneri listemizde büyük değişiklikler yaşandı. Son olarak sizden gelen talepler doğrultusunda büyük ihtimalle önümüzdeki aydan itibaren en son sayfada yayınladığımız karşılaştırma tablosuna Intel ekran kartı çözümlerini de ekleyeceğiz. Bizi izlemeye devam edin!

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın