Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Eylül 2010

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Hiç yeni ürün tanıtılmadan geçilen Ağustos ayının en önemli haberi AMD’nin grafik bölümü ürünleri için kullanılan ATI markasının kaldırılması oldu. Radeon markası kullanılmaya devam edilecek ancak ATI yerine AMD kullanılacak. Örneğin “ATI Eyefinity” yerine “AMD Eyefinity” özelliğinden bahsedeceğiz. Aslına bakılırsa bu kaçınılmaz son AMD/ATI birleşmesinden sonra sadece bir zaman meselesiydi. Pek çok kullanıcı tarafından sevilen ATI markası bir dakikalık saygı duruşunu hak ediyor. Peki, AMD’nin bu kararı büyük değişiklikler getiriyor mu? Kesinlikle getirmiyor. Aynı mühendisler aynı ürünleri geliştirmeye devam edecek. Sonuçta bu sadece bir isimlendirme değişikliği.

Diğer taraftan Nvidia’nın GeForce GTX-400 serisi kartları Radeon rakipleri üzerinde fiyat baskısı uygulamaya devam ediyor. Bana kalırsa ufakta yeni bir fiyat kırma savaşı bizleri bekliyor. Tabi ki bu oyun meraklılarının işine yarayacak bir şey. AMD’nin kartları çok uzun süredir pazarda yer alıyor ve fiyatları oldukça yavaş değişiyor. Ancak gördüğüm bazı işaretler pazarın daha değişken bir hal almaya başladığını gösteriyor. Tabi öyle olmasını istediğim için öyle görüyor da olabilirim. Ancak AMD’nin fiyat/performans konusunda geri kalmak istemiyorsa fiyatlarında bazı değişiklikler yapmak zorunda olduğu da bir gerçek. AMD’nin yılsonuna doğru Nvidia’nın son girişimlerine bir cevap vereceğini hepimiz biliyoruz. Belki de o zamana kadar beklemeyi düşünüyor olabilirler.

Son olarak Nvidia, AMD’nin Radeon HD 5750 modelini hedef alan GeForce GTS 450 kartlarını duyurdu. Her ne kadar GTS 450 yaklaşık aynı fiyatla çoğu durumda daha iyi performans sunsa da Radeon HD 4850 ve GeForce GTX 250’nin 100 $ civarında satılıyor olması orta seviyedeki DirectX 11 ekran kartlarına biraz mesafeli kalmamıza neden oluyor. Tabi ki eski DirectX 10 destekli kartların pazardan çekileceği zamanlar gelecek ve geriye sadece yeni modeller kalacak. Ancak o zamana kadar ufak performans artışları için büyük farklar vermenize gerek olmadığı kanısındayız. Tabi yeni teknolojiyi kullanan kartlarda sizin için önemli (Eyefinity gibi) özellikler yoksa.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

3 Yorum

  1. Metin

    5770 in fiyatı hala çok yüksek.300 küsür TL den satılıyor.piyasaya çıkalı neredeyse 1 yıl oluyor ve fiyatında gram oynama yok.Bence bir an önce düşmeli fiyatı.Hem nVidia ati nin bu model aralığına karşılık GTS450 ve GTX460 ı piyasaya sürmüşken…

Bir cevap yazın