Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Eylül 2009

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Eğer dedikodular doğruysa Radeon HD 5000 serisi ekran kartları çok kısa bir süre içerisinde pazara çıkacak (daha net söylemek gerekirse Radeon HD 5870, Radeon HD 5850 ve Radeon HD 5870 X2 modelleri).

Her ne kadar hakkında şu anda kesin bir şey söyleyemesek de dedikodulara göre Radeon DH 5870, DirectX 11 ve OpenGL 3.1 desteği sunarken, 1200 tarayıcı, 48 doku birimi, 32 ROP ve bir gigabyte belleğe sahip olacak. Bu değerlere göre Radeon HD 4870’e göre bir buçuk kat daha fazla tarayıcı birimi, iki kat doku ve ROP birimine sahip demek. GPU’nun 900 MHz civarında bir hıza sahip olması ve GDDR5 belleklerinse 1100 MHz civarında çalışması bekleniyor. Kartın başarımıysa Radeon HD 4870’in yaklaşık iki katı olarak hesaplanıyor. Buradan HD 5870’in pazarda bulunan en hızlı tek yongalı ekran kartı olma unvanını eline geçireceği (Nvidia GTX 285’i geride bırakarak) sonucunu çıkarmak yanlış olmaz. Eğer bu kart için söylentilerde bahsedilen 400 $ fiyat aralığı doğru çıkarsa aynı fiyata CrossFire yapılandırmalı iki Radeon HD 4870’ten daha yüksek başarım satın alabileceksiniz.

Bir alt model Radeon HD 5850 olacak ve muhtemelen Radeon HD 5870 ile aynı özelliklere sahip olacak (sadece saat hızları biraz düşük): 750 MHz çekirdek ve 900 MHz civarı GDDR3 bellek. Eğer bu model de söylentilerdeki gibi 300 $ civarında bir fiyata sahip olursa biraz daha düşük fiyatla GeForce GTX 285’e benzer başarım satın alabileceksiniz.

Tabi ki amiral gemisi model iki GPU’yu bir kart üzerinde birleştiren Radeon HD 5870 X2 olacak. Tekli Radeon HD 5870’e benzer saat hızlarıyla X2, başarım tacını kolaylıkla GeForce GTX 295’in elinden alacaktır. Ancak böylesi güçlü bir kartın fiyatının da normal olarak 600 $ civarında olması bekleniyor.

Bu söylentilerin gerçeğe yakın olduğunu varsayarsak (çıkış tarihine kadar değişiklikler olabilir) yeni modellerin hazırda satılan ekran kartlarının fiyatı üzerinde ne gibi etkileri olur?

İlk çıktıkları anda normal olarak Nvidia’nın en hızlı modellerinin fiyatında önemli düşüşler olacak. Radeon HD 5850’nin hemen altında Radeon HD 5870’in hemen üstünde fiyata sahip olacağı GeForce GTX 285, rekabetçi konumunu koruyabilmek için büyük ihtimalle 300 $ civarına inecek. Bunun dışında Radeon HD 5850’ye cevap verebilmek için Radeon HD 4890 ve GeForce GTX 275’in fiyatında da düşüşler olacak. Radeon HD 5870’in göstereceği başarıma göre GeForce GTX 295’in de fiyatında indirimlere gidilebilir. Ancak Radeon HD 5870 X2’nin fiyatı GTX 295’in oldukça üzerinde olacağını ve bu yüzden GTX 295 üzerinde çok fazla baskı yaratmayacağını düşünüyoruz.

Son olarak Nvidia’nın da boş oturup beklemediğini ve yeni nesil grafik yongalarını hazırlakta olduğunu belirtmekte yarar var. AMD’nin Nvidia modelleri üzerinde en az bir aylık bir liderliği olacağı kesin gibi görünüyor ancak GT300 çıktığında işler daha da ilginç hale gelecek…

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
 • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

4 Yorum

 1. MEHMET PÜREN

  Kaç Sayfanızı Gezdim Hep Crossfire ve sli önermişsiniz Sayın Editör Günümüzde Kaç Tane Oyun Crassfire Veya SLI özelliklerini Destekliyor özellikle online oyun oynayan ( wow-knight-aion-…vs ) aklıma gelmeyen biir çok oyun desteklemiyor tek kart performansı veriyor insanlar gidip 2x ekran alıpda tek ekran kartı performansını görünce üzülecekler lütfen bu konuda biraz daha açıklayıcı bilgi verin millet yanlış anlamasın.

  Not; Kesinlikle Şuan için SLI yada Crossfire yapmak için gidipde 2 yada 3 ekran kartına okadar para vermeyin onu yapacagınıza atıyorum 2 tane hd4850 cross yapacağınıza gidin gtx 285 alın yada ne bilim başka birşey şu devirde sli ve crossfire çok mantıksız daha ilerde tabiki olabilir…

  Adana ‘ dan Mehmet PÜREN…

  • Hamdi Kellecioğlu

   Açıkçası oyunların CrossFire/SLI desteği sunması diye bir şey pek duymadım. Oyunlar ekran kartına doğrudan erişmezler bu erişimi aradaki ekran kartı sürücüsü sağlar. Eğer sürücü ayarlarından CrossFire/SLI açılmışsa başka bir ayar yapmadan oyun iki ekran kartını da kullanır.

   Ancak şöyle bir şey olabilir. Her oyun iki erkan kartında iyi sonuç verecek diye bir şey yoktur. Bazı oyunlar CrossFire/SLI yapılandırmasıyla daha çok hızlanırken bazı oyunlar o kadar hızlanmayabilir. hatta yavaşlayabilir Bu oyunun geliştirilmesiyle ilgili bir şeydir.

   WOW için yaptığım aramada oyunun CrossFire/SLI için optimize edilimemiş olduğunu gördüm. Bu oyun için böyle bir şey geçerli olabilir ama son ekran kartı testlerimize bakarsanız CrossFire desteğiyle pek çok önemli oyunda (Stalker, Crysis, Far Cry 2,  HAWX,  Batman gibi) oldukça iyi başarım artışları olduğunu görebilirsiniz.

   Çoğu oyunda daha iyi performans gösteren CrossFire/SLI yapılandırması daha pahalı olan ama daha düşük performans gösteren tekli bir ekran kartının yerine tercih edilebilir. Bu tamamen bir tercih meselesidir.

 2. woodo

  bende şuraya bir soru iliştireyim. atinin kartları ilgimi çekiyor ancak nvidia nın teknolojileri cuda ve Physx aklımı karıştırıyor. cuda hali hazırda çok hayatımıza girmedi sanırım ama Physx tam bir oyun deneyimi için en temel unsur gibi görünüyor. atinin kendi teknolojileride vardır elbet ama takip edemedim. atinin yanında nvidia Physx kartı olarak kullanımıda sanırsam olası(ledal & illegal?) ??

  soru 1: bu yapılandırmanın olası olduğunu varsayarak mantıklımıdr?
  soru 2: nvidia yı physx kartı olarak kullanmamız onun 3d gücünü iptal etmekmidir? sadece fizik kartımı çalışır?
  soru 3: bu yapılandırmayı sürücü güncellemeri ile kullanabilirmiyiz? her güncellemede nvidia nın buna engel olacağını düşünüyorum.

  cevaplarınız için şimdiden sağolun vede her soruma sabırla cevap verdiğiniz için.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Böyle bir yapılandırma mümkün. Mimariler ve sürücüler tamamen farklı olduğundan muhtemelen iki ekran kartını aynı anda 3B işi için kullanmak söz konusu olmaz. Yani Nvidia’yı sadece fizik için kullanabilirsiniz. Bu yüzden genelde güçlü bir ATI ekran kartı ve fizik için ucuz bir Nvidia ekran kartı beraber kullanılıyor. Nvidia bu durumdan zarar görmemek için yeni sürücülerinde bu durumu engelleyen bir kilit koyuyor. Tabi, bunun da bir çaresi var. Daha önce yayınladığımız bir haberde Nvidia’nın koyduğu kilidi birilerinin kaldırdığını yazmıştık.

Bir cevap yazın