Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Ekim 2010

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Rekabet fiyatları ciddi şekilde düşürüyor. Bunun sonucunda şimdiye kadar alamadığımız fiyatlara oldukça iyi performans satın alabiliyoruz. GeForce GTX 460 768 MB ve Radeon HD 5830 rekabeti yurt dışında fiyatları 200 $ seviyesinin altına indirdi. GeForce GTX 470’in 300 $ seviyesinin altına inmesi Radeon HD 5850’yi 260 $ civarına itti. Hatta Radeon HD 5970 bile 600 $ veya altına bulunabiliyor (çıktığından beri ilk kez makul bir fiyat/performans seviyesine geliyor). Yurt dışı fiyatlarında yaşanan bu gelişmeler önümüzdeki günlerde mutlaka Türkiye’ye de yansıyacaktır.

Uzun bir aradan sonra Nvidia’nın GeForce GTX 400 serisinde rekabetçi fiyatlar sunmaya başladığını görmek güzel bir şey. Bu alanda ciddi bir fiyat kırma savaşının yaşandığı bir gerçek. Firmaların stratejilerini neden bu kadar çabuk değiştirdiklerini anlamak pek mümkün değil ama bu durumdan pek şikâyetçi olduğumuz söylenemez. GeForce GTS 450’nin tanıtılmasından sonra Nvidia 100 $ ve üstü pazarda saflarını güçlendirdi. Şu an için sadece Radeon HD 5770’in doğrudan rakibi yok. 100 $ altı pazardaysa Nvidia nispeten daha zayıf bir konumda ancak bu alanda fiyat aralıkları o kadar dar ki net bir kazanan belirlemek pek mümkün değil. 10 $ fiyat farkı bile tavsiye edilen ürünler üzerinde ciddi farklar yaratabiliyor. Belki fiyatları biraz daha düşük olsaydı GeForce 9800 GT ve GT 240 işe yarar seçenekler olabilirdi. Nvidia, böylesi dar bir pazarda rekabeti zorlamanın anlamsız olduğunu düşünüyor olabilir.

Nvidia saflarını daha fazla Fermi temelli kartla sağlamlaştırırken Dirk Meyer’ın AMD’nin ikinci çeyrek kazançlarını açıklarken söylediği bir şeyi hatırlamaktan kendimizi alıkoyamıyoruz “GPU alanındaki liderliğimizi bu yılın sonlarına doğru ikinci nesil DirectX 11 destekli ekran kartlarımızla pekiştirmeyi planlıyoruz.” Gelecek nesil Radeon kartların gelmesi için en uygun zaman yılbaşından hemen önce yurt dışında yaşanan alış veriş çılgınlığının tavan yaptığı sezondur. Muhtemelen yeni gelecek olan Radeon modelleri şu anki 5000 serisi kartların biraz daha hızlandırılmış ve üzerinde önemli geliştirmeler yapılmış sürümleri olacaklar. Ancak gizlilik anlaşmasının süresi henüz dolmadığından bu konudaki bilgilerin şimdilik söylenti olduğunu da belirtelim (*göz kırpma*). 

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
 • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

3 Yorum

 1. halil

  94 cm full hd tv ekranında ati nin 5750  modeli 128 bit olması sorun yaratırmı yoksa; hangi kart daha iyi performans verir

  hd 4850 1gb modeline mi yönelmeliyim acaba

  hd4850 1gb : 180 tl

  hd 5750 1gb : 205

   

  • omer

   hd5750 tabiikide 🙂

   performans olarak 4850 ile başa baş sonuçlar verselerde bazen 5750 geçiyor bazen 4850

   ama 5750 hd4850 ye göre daha yeni bir kart dx11 de adam akıllı oyun oynatamasa bile en azından dx11 var 😀

 2. omer

  laptoplarda sıkça kullanılan gt320m gt330m gt335m gt420m .. gibi modellerden bazılarını da incelemeye yada listeye dahil edebilir misiniz ?

  böylece mobile hd5650 mi yoksa gt330m mi gibi sorularda daha rahat karar verebiliriz

Bir cevap yazın