Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Aralık 2011

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Ekran kartı pazarında uzun süredir önemli bir gelişme yaşanmadı. Geçtiğimiz ay içinde Nvidia bu durağanlığı bozmak ve satış rakamlarını biraz artırmak adına sadece bazı ülkelerde sınırlı sayıda satılacak olan GeForce GTX 560 Ti 448 Core modelini duyurdu. Bu ürün Türkiye pazarına gelmeyeceğinden ayrıntısına girmiyoruz.

AMD’nin Radeon HD 6990’ı bir süredir üretimden kaldırdığını biliyoruz, stoklar tükendikçe bu kartı bulmak gittikçe zor oluyor. Hala üretimde olan GeForce GTX 590 da zor bulunan bir kart olmaya devam ediyor. Nvidia’nın GeForce GT 240 stokları da tamamen bitmiş durumda. Bunun yanında Radeon HD 5570 stokları da gittikçe azalıyor. Radeon HD 5670 bile bulmak eskiye göre daha zor.

Kart stoklarının böylesi hızlı azalması yeni nesil modeller yakın mı sorusunu akla getiriyor. Radeon HD 7000’le ilgili çıkan dedikodulara bakılırsa AMD’nin yeni çıkaracağı 28 nm mobil modeller Aralık ayı içinde duyurulacak. Nvidia tarafındaysa GeForce 610M, GT 630M ve GT 635M isimleri beta sürülerde görünmeye başladı. Bu ay içinde Nvidia tarafından da dizüstü bilgisayarlar için 28 nm ekran kartlarının duyurulacağı yönünde iddialar var. Ancak bunlar GeForce 400/500 serisinin türevleri olacak. Yani yeni nesil Kepler mimarisi değil bilindik Fermi mimarisini kullanacaklar. Söylentilere göre masaüstü pazarında önümüzdeki yıl bazı gelişmeler yaşanacak. Kısa vadede bir şey beklemeyin.

Bunların dışında ufak tefek fiyat değişimleri dışında herhangi bir değişiklik yok.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

 • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
 • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
 • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
 • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

2 Yorum

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bir zamanların en hızlısı iki GPU’lu bir kart olduğu için GTX 460’tan hızlı olması normal. GTX 480’e yakın performans gösterdiği söylenebilir. Ayrıntılı karşılaştırmayı ekran kartı listelerimizden görebilirsiniz.

   Ama bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var. GTX 295 DirectX 10 destekler. DX 11 sizin için önemliyse GTX 295 kullanamazsınız.

   Tabi bir de GTX 295 2 GPU’lu olduğu için fazla ısınır ve gürültülü çalışır.

Bir cevap yazın