Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Aralık 2009

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Eğer bir mağrada falan yaşamıyorsanız Kasım ayının önemli haberinin AMD’nin çift GPU’lu Radeon HD 5970 ekran kartını duyurması olduğunu biliyorsunuzdur. Tek bir kart üzerinde birleştirilen iki Radeon HD 5870 grafik işlemcisi 3200 tarayıcı birimi, 160 doku birimi ve 64 ROP gücünü bir arada sunuyor. GeForce GTX 295’in yanından rahatlıkla sıyrılarak dünyanın en hızlı ekran kartı oluyor. Tabi ki AMD’nin tek GPU’lu amiral gemisi modeli gibi bu kart da DirectX 11 ve Eyefinity teknolojisi gibi özellikleri destekliyor. Kartın saat hızı ise HD 5850 seviyesine düşürülmüş: 725 MHz çekirdek ve 1000 MHz GDDR5 bellek hızları sayesinde güç tüketimi bir sekiz bir de altı iğneli güç bağlantısının destekleyebileceği seviyede tutulmuş. Ürünün fiyatı şu an 700 $ civarında ancak diğer yeni AMD ekran kartlarında olduğu gibi bu modelin de piyasada bulunması biraz zor.

Bu arada Nvidia da GeForce GT 240 modelini duyurdu. Bu ürün ileri seviyeye yönelik değil  daha çok giriş ve orta seviyeyi hedefliyor. 96 tarayıcı işlemcisiyle GeForce 9600 serisi kartların yerini alıyor. Ancak üretim süreci olarak 40 nm kullanılıyor ve kart DirectX 10.1 desteği sunuyor. Fazladan bir güç girişi gerektirmeyen kartlar arasında şu an GeForce GT 240 en hızlı olan ürün. Bu özelliği sayesinde HTPC’ler için mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Ne yazık ki ürünün şu an 110 $ civarında olan fiyatı gereğinden fazla pahalı bu yüzden tavsiye edilebilir durumda değil. 40 nm üretim süreci ve 128 bit bellek veriyolu ileride bu kartın fiyatının düşeceğini gösteriyor: DDR3 sürümü Radeon HD 4670’le rekabet ederken GDDR5 sürümü GeForce 9600 GT ile yarışıyor. Kısa bir süre içinde kartın fiyatının anlamlı seviyeye gelmesini umuyoruz.

Bu arada Nvidia ile ilgili not ekleyelim. Geçtiğimiz günlerde GeForce 210’un bazı sistemlerde GeForce 310 olarak isimlendirildiği yönünde haberler çıkmıştı. Ürünün özelliklerine baktığımızda GeForce 210’a göre hiçbir şeyin değişmediğini görüyoruz. Bu kafa karıştırıcı ve yanıltıcı bir hamle olsa da Nvidia’nın yeniden isimlendirme saçmalıkları hakkında fazla yorum yapmaya gerek görmüyoruz. Sadece şunu aklınızda tutun yeter: İlk Nvidia 300 serisi ekran kartları Fermi temelli DirectX 11 destekli modeller değil.

Ekran kartı pazarı bu aralar yeterince tatmin edici değil. AMD’nin Radeon HD 5800 serisi kartlarının pazarda yeterince olmadığı yönünde haberler artık herkesin malumu. Her ne kadar bu kartlar çok iyi performans sunsalar da pazarda bulunamayan ürünleri tavsiye edip etmemek konusunda karar veremedik. Sonuçta bu ay için bir kez daha kartları listeye eklemeyi uygun bulduk ancak uyarmayı da ihmal etmiyoruz. ATI’nin 5000 serisi ekran kartlarını pazarda kolaylıkla bulamayabilirsiniz.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

3 Yorum

Bir cevap yazın