Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Aralık 2008

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Radeon HD 4850 X2 geçtiğimiz ay yayınlanan yazımızdan hemen sonra çıktı. 370 USD (yurt dışı için geçerli) olan fiyatıyla iki 4850’nin toplamından (iki 512 MB’lik sürümün toplamı 340 USD civarı) daha pahalı olduğundan 4850 X2 ne kadar ilgi çeker bilemiyoruz. Ancak hemen belirtelim 4850 X2 2 GB belleğe sahip, 1 GB belleğe sahip olan 4850’ler ise 200 USD civarında fiyata sahipler. Ek olarak 4850 X2 kendinden daha pahalı olan GeForce GTX 280’i oyunlarda az bir farkla geride bırakıyor. Bütün bunları bir araya getirince 380 USD civarında bütçesi olan kullanıcıların 4850 X2 modelini tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

Bunun dışında yılsonu yaklaşırken ekran kartı piyasasında pek yeni bir haber yok. Fiyatlar sürekli düşerken kullanıcıların son derece güçlü ekran kartlarını 100 USD civarında fiyatlara satın alabiliyor olmalarından şikayet edeceklerini sanmıyoruz.

AMD kısa bir süre içerisinde Catalyst 8.12 sürücülerini duyuracak. Yeni sürücülerin çeşitli oyunlarda başarım artışları getireceği iddia ediliyor. Ayrıca AMD, “Badaboom” ile video kodlama alanında bir süredir öne çıkan Nvidia’yı yanlız bırakmamak için bu sürücülerine yeni özellikler ekliyor. Yetkililerden edindiğimiz bilgiye göre yeni sürücüler video kodlama sırasında işlemcinin üzerindeki yükün %20’sini alacak. Yapılan gösterilerde bunun bile büyük farklar yarattığı vurgulanıyor.

Nvidia tarafındaysa yakın zamanda G200 serisi kartların 55 nm sürümlerinin çıkması bekleniyor. Bu modellerin, Nvidia’nın şu anda pazarda olan 65 nm üretim süreci kullanılarak üretilen GeForce GTX 260/280 modellerinden daha az güç tüketmesi bekleniyor. Böylece hızaşırtma için daha fazla imkan sunulabilecek. Eğer işler iyi giderse Nvidia, GeForce 280 GX2 modelini pazara sürerek başarım tacını Radeon HD 4870 X2’nin elinden almayı başarabilir.

Gelecekte ne olur bilinmez ancak şu sıralar harcadığınız paranın hakkını verecek ekran kartlarının pazarda olduğunu söyleyebiliriz.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın