Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Ağustos 2010

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak.

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Değerlendirme

Geçtiğimiz ayın en önemli olayı GeForce GTX 460’ın tanıtılmasıydı. Nvidia ilk defa Fermi-temelli bir çözümle kalabalıkların gönlünü kazandı. Yeni GeForce sadece başarımıyla dikkat çekmiyor aynı zamanda çok daha düşük güç tüketiyor, daha az ısınıyor ve daha sessiz çalışıyor. Tabi fiyatının da rekabetçi olması bu kartı önemli bir yere getiriyor.

Yeni GF104 yongasını temel alan iki GeForce GTX 460 ekran kartı var, 768 MB ve 1 GB. Ancak aradaki farklar sadece bellek miktarıyla sınırlı değil. GeForce GTX 460 1 GB 256-bit bellek arayüzü ve 32 ROP birimine sahipken 768 MB olan sürüm 192-bit bellek arayüzüne ve 24 ROP birimine sahip olarak geliyor. Bunların dışında her iki model de 336 CUDA çekirdeğine, 56 doku birimine ve 675 MHz / 1350 MHz / 900 MHz çekirdek/tarayıcı/GDDR5 bellek hızlarına sahip. Sonuçta ortaya çıkan kart kısa bir süre önce tanıtılan GeForce GTX 465’i daha düşük fiyata sahip olmasına rağmen geride bırakıyor. Aslına bakarsanız bu modelle Nvidia’nın uzun bir aradan sonra Radeon kartlar üzerinde ilk defa gerçek anlamda bir baskı kurduğunu görüyoruz. Sonuç olarak Radeon HD 5830’un fiyatı daha önce olması gerekli dediğimiz seviyeye inmek zorunda kaldı.

Nvidia, başarılı GeForce GTX 460 modellerini duyurduktan sonra diğer GeForce GTX 400 modellerinde de bazı fiyat indirimleri yaptı (henüz Türkiye’ye yansıdığını söylemek pek mümkün değil). Yurt dışında GeForce GTX 470’in fiyatının 300 $ seviyelerine kadar indiğini görüyoruz. Rakibi Radeon Hd 5850’nin yurt dışında 290 $ (Türkiye’de 330 $) fiyatla satıldığını düşününce bu kartın tam da olması gerektiği seviyeye geldiğini söyleyebiliriz. GeForce GTX 480’in yurt dışı fiyatıysa 460 $ seviyelerine inmiş durumda. Daha düşük bir fiyatla satın alabileceğiniz bir çift GeForce GTX 460 1 GB’nin daha yüksek başarım sergilediğini geçtiğimiz günlerde göstermiştik. Bu bakımdan güçlü bir ekran kartı almadan önce bir kere daha düşünmenizde yarar var.

Bunların dışında GDDR5 belleğe sahip Radeon HD 5570’in son kullanıcı satışının yakın zamanda başlamasını bekliyoruz. 100 $ altı ekran kartı pazarında bu birleşim ilginç değişikliklere neden olabilir, tabi düzgün bir fiyatlandırma yapılırsa. Son olarak GeForce GTX 460’ın yapabildiklerini gördükten sonra orta seviye Fermi türevlerinin gelmesini sabırsızlıkla beklediğimizi belirtmeden geçmeyelim.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

  • Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki kartların tümü gerekenden pahalıdır.
  • Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır.
  • Fiyatlar çoğunlukla A.B.D. merkezli satış sitelerinden elde edilmiştir. Başka ülke fiyatlarıyla farklılıklar olabilir. Listemiz ekran kartlarını fiyat sınıflarına bölmesi ve görece fiyat karşılaştırması açısından yine de yararlı olacaktır. (Türkiye için fiyatlara yaklaşık %20 eklenmiştir)
  • Bunlar yeni ürün fiyatlarıdır. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

1 Yorum

Bir cevap yazın