Cebiniz Sizi Gözünüzden Anlayacak

Sesli aramayı unutun, cebinize göz kırpın.

Göz İzleme Yazılımı

Cepte Göz İzleme

Dartmouth Koleji’nde cep telefonunuzu gözünüzle kontrol edebilmenize yarak bir yazılım gelirtirildi. EyePhone (GözCep) adındaki yazılımın ardındaki göz izleme fikri yeni değil, eskiden beridir engellei kişiler zaten bu yöntemle aygıtları ve bilgisayarları denetleyebiliyorlardı. Ancak hem kameranın, hem de kullanıcının sürekli hareket halinde olduğu cep telefonlarına bu özelliği eklemek oldukça zor.

Dartmouth’ta geliştirmenin başındaki Prof.Andrew Campbell “Şu ana kadarki algoritmalar ayakta duruken kolunuzu birazcık oynatsanız bile hemen hata veriyordu ve çalışmaz oluyordu. Biz farklı hareket ve aydınlık durumlarında göz hareketlerini yakalayabilen yeni algoritmalar geliştirdik ve yazılıma ekledik.” diyor.

Yazılımı şu an bir Nokia 810 cep telefonu üzerinde deneniyor ve şimdilik ancak gözün görüntünün neresinde olduğunu algılayabiliyor, baktığı yönü ise henüz belirleyemiyor. İlk olarak kamerayı tam gözünüzün karşısında tutuyorsunuz ve yazılım gözünüzün görüntüsünü sanal bir kutucukla işaretliyor. Daha sonra ekran dokuz parçaya bölünüyor ve yazılım göz görüntüsünün bu ızgara üzerinde hangi karede olduğunu artık algılayabiliyor. Kameraya göz kırparak bir programı başlatabiliyorsunuz.

Açıklamalardan da anlayacağınız gibi EyePhone daha çok erken aşamada, ancak geliştiriciler yakın zamanda daha karmaşık komuta tekniklerini de yazılıma ekleyebilmeyi umduklarını belirtiyorlar. Şu an için yazılım kullanıcı aydınlık bir yerde ayakta dururken %76, yürürken %60 başarıyla gözün yerini belirleyebiliyor. Daha fazla ayrıntı için bu PDF dosyasına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın