CDRW Sürücülerle Kopya Korumalı CD’leri Aşmanın Sırları

Giriş, Devam

Evinizde küçük çocuk varsa, orijinal CD’lerinizi yapışkan parmaklı küçük ellerden kurtarmak için veri CD’lerinizi yedeklemeniz kaçınılmazdır. CD’lerin sözde neredeyse zarar görmez kalitede olması gerekirken, okuma yüzeyindeki çizikler okuma hatalarına yol açıp diskin atlamasına neden olabilir. Örneğin müzik CD’lerinde bazen okuma hataları müzik dinleme zevkini, dolayısıyla diskin kullanabilirliğini tamamen yok edebilir. Sürücünün hata düzeltme özelliğinin bu sorunu çözmesi gerekse de, gerçekte bunun bir garantisi yoktur – bazen çözer, bazen çözemez. Bazı yazılım şirketleri hasarlı diski düşük bir ücretle yenilese de, bu son kullanıcı açısından kabul edilebilir bir çözüm olabilir de olmayabilir de. Çoğu kullanıcı yazılımı kullanma hakkını çoktan aldığını düşünür ve parası zaten ödenmiş hasarlı diski yenilemek için ilave para ödemek istemez. Hala hiç kopya koruması içermeyen bazı yazılımlar var ancak, örneğin yeni oyunların çoğunda durum böyle değil.

Yazılım şirketleri ile “yazılım korsanları” (yazılım kopyalama yetkileri olmadan kopyalayıp lisanssız kullanıcılara satanlar veya dağıtanlar) arasındaki savaş herkesin malumu. Bu kedi fare oyununda pek çok yazılım geliştirici her yeni yazılım sürümünde kopyalamayı daha da güçleştirmek için korumayı da geliştiriyorlar. Öte yandan yazılım korsanları da aynı ölçüde “crack” geliştirmeye kendilerini adamış durumdalar ve yazılımların kolayca dağıtılmalarını sağlamak üzere bu kopya koruma yöntemlerini devre dışı bırakıyorlar. Çoğu kez CD’leri kopyalamak için gerekli bu yamalar, yazılım çıktıktan sonraki birkaç saat içinde hazır olabiliyor.

Her iki tarafın da birbirlerini altedecek yeni yollar bulmak için girdikleri çaba bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bu gelişmiş koruma tekniklerinin istenmeyen sonuçlarından biri, bazen endüstri standartlarına uymayan CD-ROM/ DVD-ROM sürücülerde uyum problemleri yaratmaları. Bazı durumlarda CD-ROM/ DVD-ROM sürücünüz kopya korumalı bir ürünü çalıştıramayabiliyor ve sorunu çözmek için cesaretinizi toplayıp sürücünüzün ‘firmware’ini güncellemeniz gerekebiliyor. Bu tür durumlarda yazılım geliştiricilerin sorununuza ilgi göstermesini de beklemeyin; çoğu yazılımlarını yaygın CD-ROM/ DVD-ROM sürücülere uyumlu yapmak için ellerinden gelen çabayı zaten gösterdiklerini düşünüyor.

Napster ve benzeri “peer-to-peer” dosya transfer programlarının gelişi ile artık müzik CD’si üreten şirketler bile müzik CD’lerinin yedeklenmesini önleyecek kopya koruma önlemleri almaya başladı. Burada da söz konusu önlemler, yerleşik standartlara uymayan CD çalarlarda uyum sorunu çıkardı. Bu durum beğendikleri şarkılardan ‘mix’ yapmak veya örneğin satın aldıkları CD’leri arabalarında ya da taşınabilir CD çalarlarında dinlemek için bunların yedeğini almak isteyen kullanıcıların canını sıktı. Plak şirketlerinin yasadışı dağıtımı önlemek için CD kopyalamayı önlemek istemeleri anlaşılır bir şey, ancak tüketiciler de şimdiye dek, satın aldıkları müziğin kullanım hakları konusunda esnek davranılmasına alışmışlardı. Çoğu plak şirketi söz konusu olan analog kasetlerin kopyalanması olunca kendilerini “güvende” hissediyorlar ancak yeni teknolojinin en ufak bitine kadar aynı, mükemmel sayısal kopyalar yapmaya izin vermesi plak şirketlerinin ödünü kopardı. Yakın zamanlarda açıklanan endüstri istatistikleri CD satışlarının hissedilir ölçüde düştüğünü, diğer yandan boş CDR disk ve ilgili donanımların satışlarının patladığını gösteriyor.

Bir cevap yazın