CDRW Sürücülerle Kopya Korumalı CD’leri Aşmanın Sırları

Bu, dört sürücümüzün hikayesi. Detektif şapkalarımızı taktık ve CD yedekleme konusunun gizemini çözmek üzere işe koyulduk.

Bu, THG’daki dört sürücümüzün hikayesi. Detektif şapkalarımızı taktık ve CD yedekleme konusunun gizemini çözmek üzere işe koyulduk.

İnternet’te CDRW sürücü teknolojisinin teknik yönleri ile ilgili sonsuz bilgi bulabilirsiniz. Biz burada günümüzün oyun ve müzik CD’lerinin yedek kopyalarını almanın ne kadar kolay mı zor mu olduğuna bakmak istedik. Teorik olarak, veri ve müzik CD’lerinin uymak zorunda olduğu standartlar nedeniyle tipik bir CD yazıcı ile her tür veri CD’sini kopyalamanın mümkün olması gerekiyor. Öte yandan işler her zaman böyle yürümüyor.

Ticari yazılım firmalarının ürünlerini korumak için kullandığı bazı yeni, gelişmiş koruma teknolojileri, Sony ve Philips’in veri CD’leri için geliştirdiği “Red Book” ve “Orange Book” adlı genel kabul görmüş endüstri standartlarının dışına çıkıyor. Doğal olarak bu da tipik bir CDRW kullanıcısının önünde ciddi bir engel teşkil ediyor. Bu kopya koruma teknolojilerinin koruma seviyesi, kullanılan yönteme ve yazılım geliştiricisinin uygun gördüğü koruma çerçevesine göre değişiyor. Bazı veri CD’leri en ilkel CDRW yazılımları ile kolayca yedeklenebilirken daha gelişmiş kopya korumaları için de daha ileri ve özel yedekleme yazılımları kullanmak gerekiyor. Gelişmiş yöntemler içermeyen ilkel kopya koruma teknikleri daha çok kullanıcıların kendi aralarında rasgele korsan kopyalama yapmasını önlemeyi amaçlıyor. Bazı yazılım geliştiricilerin uyguladığı, “kaba kuvvet uygulamak” denebilecek aşırı yöntemler ise her tür çoğaltma girişimini önlemeye yönelik topyekün bir yasaklama girişimini ortaya koyuyor.

Durum şimdi, orijinal CD’lerinin korumasız ve kolay çoğaltılabilir olduğu birkaç yıl öncesinden çok farklı. Bazı şirketler alternatif bir yaklaşım izleyerek kopya korumasına çok az başvurdular veya hiç başvurmadılar; bunun yerine çoğu kez yazılım üzerinden etkinleştirme sağlayan şifreler ve seri numaraları kullandılar. Lisanslı kullanıcıların Internet üzerinden bilgilerini vererek etkinleştirme ve kayıt yapmalarının gerekmesi kullanıcıların belirli bir tepkisine neden oldu. Bu tepkiyi en çok Microsoft’un kısa süre önce çıkardığı Windows XP ve Office XP’de görüyoruz.

Bir cevap yazın