CD Projekt RED Korsancı Avından Vazgeçti

Polonyalı dostlarımız basından ve oyunculardan gelen tepkileri dinlemiş görünüyor. Ama bizlerden de bir ricaları var.

The Witcher serisinden tanıdığımız Polonyalı CD Projekt RED, geçtiğimiz Aralık ayında bir hukuk firmasıyla anlaşarak The Witcher 2: Assassins of Kings’i korsan yollardan oynayanları takip edip yasal yaptırımlar uygulatacaklarını açıklamışlardı. Bu açıklamanın hemen ardından da hem birçok prestijli oyun sitesinin hem de fanların tepkisini çekmişlerdi. Görünüşe bakılırsa bu haklı tepkiler işe yaradı. Zira Polonyalı dostlarımız, arada masum oyuncuların da kaynayabileceğini düşünerek yayınladıkları bir açık mektupla bu tuhaf uygulama kararından vazgeçtiklerini açıkladılar.

Sabah saatlerinde e-posta kutumuza düşen açık mektup şu şekilde:

Aralık ayının başında bir hukuk firmasının CD Projekt RED adına The Witcher 2’yi yasa dışı yollardan indiren şahıslarla irtibata geçip telif hakkına dayanan maddi tazminat talep ettiği konusunda bir yazı yayınlanmıştı. Korsan ile DRM yerine direk mücadele etme kararımız hızla yayıldı ve oyuncu topluluğundan da endişeli sesler yükselmeye başladı. Çünkü siz oyuncuların da belirttiği gibi bu yöntemle telif hakkını ihlal etmemiş insanlar yanlışlıkla da olsa suçlanabilirdi.

Bir topluluğun parçası olma sürecinin temelinde  “vermek ve almak” vardır. Sadece sizler bize güvendiğiniz için başarılı olduk ve biz de bu güveni kazanabilmek için yıllar boyunca çok çalıştık. Birçok oyuncunun, yaptığımız bu uygulamayı CD Projekt RED’e olan güvenlerine bir saygısızlık olarak hissettiklerini görmek bizi üzdü. Hayranlarımız her zaman olduğu gibi yine en büyük ilgi odağımız olmaya devam edecek ve sizleri kalpten dinleyip söylediklerinizi dikkate aldığımızı bilmeniz gurur kaynağımız olacak. Her ne kadar oyunumuzu yasal yollardan edinmiş birisinin bize hiçbir zaman telif ücreti ödemesi gerekmeyeceğinden emin olsak da; hayranlarımıza, destekçilerimize ve topluluğumuza, herhangi birinin yanlışlıkla da olsa suçlanma ihtimalini göze alamayacak kadar çok değer veriyoruz.

Bu yüzden korsancıları belirleme ve irtibata geçme yönteminden vazgeçme kararı almış bulunmaktayız.

Şunu açıklığa kavuşturalım: Korsanı kesinlikle desteklemiyoruz. Bu, biz geliştiricilere çok büyük zararlar veriyor. Ayrıca DRM uygulamalarına da karşıyız, zira bunun korsanı azaltmada herhangi bir etkisi olduğuna inanmıyoruz. Yine de oyunumuzun yasa dışı yollardan kopyalanmasını affetmiş değiliz. Biz siz takipçilerimizle olan ilişkimizi devam ettirebilmek için üzerimize düşeni yapıyoruz. Sizlerin endişelerini duyduk, sesinizi dinledik ve sizlere olumlu bir yanıt verdik. Ancak sizlerin de bize yardım etmeniz ve üzerinize düşeni yapmanız gerekiyor. Korsana karşı sessiz kalmayın. Bir arkadaşınızı herhangi bir oyunu yasa dışı yollardan oynarken gördüğünüzde, onu uyarın ve ona şu an oynarken keyif aldığı oyunu geliştiren ekibinin muhtemel başarısını baltalamakta olduğunu açıklayın. Sizler oyun yapan geliştiricileri desteklemediğiniz ve bu oyunları para ödeyerek satın almadığınız sürece bizler de sizler için muhteşem yeni oyunlar yapamayız.

Oyun oynamaya devam edin,

Marcin Iwinski
Kurucu Ortak
CD Projekt RED

Fazla söze gerek yok sanırım.

6 Yorum

 1. Ziyaretçi

  kesinlikle haklilar oyunlari para vererek oynamak gerek ancak o kadar pahali ki yeni cikan bir oyun 80 lira gibi bir fiyattan satiliyor ve bu sadece bi tanesi makul fiyatlara olsa zaten kimse korsana yonelmez..

 2. D

  Bu; oyunları hayatınızın neresine koyduğunuzla alakalı daha çok. Yukarıdaki cümlede “bir oyuna” kelimesi bunu daha güzel açıklıyor.

  Tamam ana konu belli ve illegal hic bir davranisi fikri desteklemiyorum. Sen oyunlari hayatinin neresine veya hayatini oyunlarin neresine koyuyorsun.

  Oyun konusunu bu kadar abartma gercek hayatla ilgilen. mali kaygisi olmayan herkes ahkam kesiyor. MALI gerceklerimiz ortada. bu is gittikce paran yoksa nefes alma sekline gitmeye basladi uzuluyorum.

 3. kadir

  Oynamayın abi o zaman. Zorla mı oynatıyolar. Bilmemne 9900GTX Ultra ekran kartına 800 dolar bayılmayı biliyosunuz. Oynamayın gidin kitap gazete okuyun o zaman amk. Ekmeği yumurtayı çalabiliyomusun bakkaldan?

 4. amanbeyaa

  herkes haklı lan.bir oyun için 200-300 tl ler cidden çok.ayrıca hiçbir oyunun da türkçe desteği olmadığını belirtelim.geliştiriciler türk oyuncusunu ciddiye alıp türkçe altyazı ve seslendirme olayına girdikleri zaman işler değişecek.witcher i düşünün türkçe yama olmadan ne kadarını anlayıp zevk alacaksın?

Bir cevap yazın