Captain America Super Soldier İnceleme

Pek De Özgün Olmayan Bir Yapım

Captain America Super Soldier bir film oyunu olmasına karşın, film ile aynı ismi taşımadığı gibi aynı konuyu da işlemiyor. Oyunun hikâyesi, film ile paralel bir şekilde ilerleyerek Hydra isimli terörist grubun çevresinde dönen olayları konu alıyor. Captain America The First Avengers’ın büyük bölümünde Kaptan’ın oluşum safhasını bizlere anlattığını varsayarsak, oyunun ise filmin devamında geçen olayları konu aldığını söyleyebiliriz.

Captainamerica6

Oyuna ilk giriş yaptığımız da Kaptan’ın karizmatik bir şekilde kalkanını kullanarak sahneye çıkışına tanıklık ediyoruz. Giriş videosunun ardından aldığımız gaz ile ilerlemeye başlıyoruz. Oyunun ilk kısımları klasik bir eğitim bölümü (tutorial) havasında geçiyor. Bu bölümlerde gerek Kaptan’ın yapabileceği hareketler, gerekse en önemli kozumuz olan kalkanımızı nasıl kullanabileceğimize kadar her şey bize gösteriliyor. Oyunda ilerlemeye başladıktan kısa süre sonra ister istemez Captain America Super Soldier’ın başka oyunlardan izler taşıdığını fark ediyorsunuz. Açıkçası Kaptan’ın etrafta yaptığı akrobasi hareketleri bana Prince of Persia’yı anımsattı. Ayrıca oyunda kullanılan dövüş sistemi de resmen hık demiş Batman Arkham Asylum’un burnundan düşmüş. Arkham Asylum’daki dövüş sahnelerinde kullanılan ağır çekim modlarına kadar her şey Captain America Super Soldier’da da mevcut. Açıkçası başarısız bir dövüş sisteminin kullanılmasındansa, birçok mecra tarafından yılın en başarılı oyunlarından biri seçilmiş olan Arkham Asylum’daki dövüş sisteminin kopyalanmasını yeğlerim. O yüzden Sega’nın yaptığı bu başarılı araklama sistemine pek de karşı çıkmıyorum. Zira Thor ve Iron Man’de özgün işler çıkartan stüdyonun “başarısı” ortada. Nedendir bilmiyorum ama Sega film oyunlarına gereken özeni gösteremiyor ya da göstermiyor. Gerçi buna alıştık artık. Değil mi? Neyse oyunumuza dönelim tekrardan.

Captainamerica4

Captain America’da “ başarılı “ olarak nitelendirebileceğimiz bir akrobasi sistemi kullanılmış. Kaptan’ın hareketleri son derece tutarlı ve kombineli bir şekilde oyuna aktarılmış. Fakat zaman zaman karşımıza çıkan kopukluklar ve Kaptan’ın önündeki yarım metrelik kutuların üzerinden bile taklalar atarak geçememesi İntikamcılar’ın liderine yakışmamış açıkçası. Ayrıca çevre ile etkileşimlerin de minimum düzeyde tutulması oyunun oynanışına büyük bir baltalamada bulunmuş. Yeri gelmişken unutmadan ekleyelim, Captain America’da zaman zaman görünmeyen duvarlarla da karşılaşabilirsiniz. O yüzden önünüz açık olsa bile o yönde gitmek için kendinizi zorlamayın.

Captain America Super Soldier’da çizgisel bir ilerleyiş yerine etrafta serbestçe dolaşabileceğimiz bir ilerleyiş sistemi tercih edilmiş. Yani yolumuz üzerinde ki her odaya girip çıkabiliyor ve buralardan çeşitli objeleri toplayabiliyoruz. Topladığımız bu objeler ile bazı özel hareketleri açabildiğimiz gibi, oyunun ekstralar menüsünde bulunan kilitli videoları da izleme imkânına erişebiliyoruz. Oyunda bazı objeler ise gizli duvarların arkasına gizlenmiş halde bulunuyor. Bu objeleri bulabilmek için çoğu zaman Tactical Vision (taktik görüş) isimli özelliğimizi kullanmamız gerekiyor. (Bu özellik için Batman Arkham Asylum’da ki Detective Vision çakması bir sistem diyebiliriz. ) Tactical Vision moduna geçtiğimiz de Kaptan’ın kırabileceği duvarları, ya da tutunabileceği çıkıntıları görebiliyoruz.

Şimdi, gelelim oyunumuzun dövüş sistemi ve karşımıza çıkan düşmanların zorluk seviyelerine. Yazımın başında da belirttiğim gibi Captain America Super Soldier’da, Batman Arkham Asylum’dan hiç de yabancı olmadığımız bir dövüş sistemine yer verilmiş. Yani Kaptan çevresindeki düşmanları yumrukları ile yere sererken, ara geçişleri de son derece kusursuz bir şekilde gerçekleştiriyor. Ayrıca genelde çevremizde kalan son düşmanımıza son darbeyi indirirken, sahne ağır çekime girerek, ortaya güzel görüntülerin çıkmasını sağlıyor. Bu sistem Batman Arkham Asylum’da da bu şekilde işliyordu.

Captain America Super Soldier’da yeni hareketler açtıkça düşmanlarımızı kalkan ya da silah olarak kullanabiliyoruz. Ama yine de açabileceğimiz yeni hareketler biraz daha fazla olsaydı oynanışa çok daha fazla renk katabilirdi. Tabi ki bir de Kaptan’ın Adamantiyum’dan yapılma kalkanı var. Bu kalkanda dövüş esnasında Kaptan’ın oldukça işine yarıyor. Ayrıca üzerine gelen kurşunları da aynı doğrultuda geri yollaması Kaptan’a müthiş bir savunma gücü katıyor. Oyun boyunca kalkanımızı bumerang gibi kullanabilmemizin yanı sıra, duvarları kırarken, ya da çevremizi kuşatan düşmanlarımızı dağıtırken de kullanabiliyoruz.

1 Yorum

Bir cevap yazın