Capcom, Yabancı Stüdyolarla İlişkimizi Kısıtlayacağız

Capcom’u daha çok Resident Evil ve Street Fighter serilerinden tanıyoruz. Capcom, Square Enix ile birlikte Japonyanın en güçlü iki oyun geliştiricisi (Sony’i saymazsak).

Oyun geliştirmenin ne kadar yoğun iş gücü gerektiren bir iş olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden büyük oyun firmaları, tüm oyunlarını kendi içlerinde geliştirmezler. Farklı firmalarla oyun geliştirme için anlaşıp, iş yüklerini bölme yoluna giderler.

Capcom’da Bionic Commando için GRIN firması ile anlaşmıştı. Bionic Commando başarılı ellerde hit olma şansı yüksek bir oyundu ama GRIN bize oldukça vasat bir Bionic Commando sunabildi. Daha sonra ise kepenkleri kapattığını açıkladı.

Capcom, her işte bir hayır var diyerek. Yabancı stüdyolarla olan (özellikle batı menşeli stüdyolar) iş birliğini yeniden düzenleyeceğini açıkladı. Capcom, artık yeni oyun markaları için yabancı stüdyolarla çalışmayacak sadece başarısı kanıtlanmış serilerin devamı veya portları için.

Konuyla ilgili olarak Capcom başkanı Haruhiro Tsujimoto şu sözleri söylemiş:

Kültürel farklılıklar yabancı stüdyolarla düzgün ilişki kurmamızı engelliyor. Yeni oyun markalarını sadece Japon stüdyolarımızda geliştireceğiz.

Capcom’un kararı yerinde gibi duruyor, özellikle Resident Evil 4 ve Resident Evil 5 portlarını gördükten sonra. Ubisoft tarafından  PC’ye port edilen Resident Evil 4 ne kadar kötü bir portsa, Capcom tarafından PC’ye port edilen Resident Evil 5 o kadar başarıl bir porttu.

Resident Evil 4 PC Grafik

Başarısız portlara güzel bir örnek.

2 Yorum

  1. ZW

    Capcom, Square Enix ile birlikte Japonyanın en güçlü iki oyun geliştiricisi..

    Konami peynir mi üretiyor? Ayrıca neden Sony’i saymazsak? O zaman benim dışında dünyanın geri kalanını saymazsak bende dünyanın en iyi oyuncusuyum. 😀

Bir cevap yazın