Canon PowerShot SX200 IS

Canon PowerShot SX200 IS

Canon’un kompakt ürün gamında, amatörlükten profesyonelliğe terfi etmek isteyenler için uygun gördüğümüz PowerShot serisinden PowerShot SX200 IS’i misafir olarak incelememize aldık. Hem uzak görüntülerde optik yakınlaştırmada, hem de makro çekimlerde (yakın çekim) iddialı olan ürün, bakalım performans olarak bize neler sunacak?

Teknik detaylarla canınızı sıkmadan hızlıca özetlemek gerekirse; 12.1 megapiksele sahip CCD sensör, 28 mm geniş açılı ve 12x optik yakınlaştırmalı (optik görüntü sabitleyicili) lens, 3.0″ LCD ekran, DIGIC 4 görüntü işlemcisi, 103,0 x 60,5 x 37,6 mm (genişlik x yükseklik x derinlik) ve 220 gr (pilsiz) ağırlıkta olan Canon PowerShot SX200 IS için daha fazla teknik detaya buradan ulaşabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi kısaca kullanıcı arayüzüne bakalım. IXUS serisi ürünleri ile benzer arayüzü sunan Canon, burada biraz daha fazla ayarı kullanıcıya sunmuş. Önceki yazımda DIGITAL IXUS 120 IS’in arayüzünün gayet kolay ve kullanışlı olduğunu belirtmiştim. Aynı durum PowerShot SX200 IS için de geçerli. Ek olarak kullanıcı arayüzünde ve menüde rahatça dolaşmamızı sağlayan sonsuz döner tuş mevcut. Arka panelde bulunan kısayol tuşuna önceden ayarlanmış özelliklerden istediğimiz bir tanesini atayabiliyoruz. Yüz seç ve atla, özel beyaz ayarı ve dijital tele-dönüştürücü fonksiyonlarından birinin bu kısayol tuşuna atanması tavsiyemdir.

Canon PowerShot SX200 IS

Kasa yapısı olarak cüsseli olduğunu düşündüğüm cihaz, kendisinin boyutuyla orantılı işler yaptığını hissettiriyor. Resim çekerken elinize iyi bir şekilde oturan yapısı ve içerisinde 12x optik yakınlaştırmayı barındıran objektifinin heybetli görüntüsü cihazı elimizden düşürmememize neden oluyor. Optik yakınlaştırmaya değinmek istiyorum. 12x yakınlaştırma gayet tatmin edici, tabi bu kadar yakınlaştırmanın getirdiği olumsuzluklarda mevcut. Yakınlaştırma arttıkça elimizin titreşiminin de çektiğimiz görüntüye yansıma oranı, yakınlaştırma çarpanımız oranında artıyor. Bunu engellemek için optik görüntü sabitleyici (IS) aktif ediyoruz. Optik görüntü sabitleyicinin iyi iş yaptığını ve sadece yüksek yakınlaştırmalarda değil, ASA hızını ISO 1600 ya da ISO 3200 yaptığımız zaman da gerekli olduğunu hatırlatırım. Gece çekimlerinde birlikte çalışan birçok teknoloji sayesinde işimiz artık daha kolay!

Aslında anlatılacak çok şey var. Fakat burası size en kısa ve en doğru şekilde cihazları anlatmamızı gerektiriyor. Kısa olması için fazla ayrıntıya girmeden fotoğraf çekimlerinde PowerShot SX200 IS’in gösterdiği performansı incelemeye başlayalım.

12.1 megapikselin bize verdiği en büyük hediye; ayrıntıdır! Ayrıntıları iyi yakalayabilmemiz için pozlama ve odaklanmanın birlikte en iyi şekilde çalışması gerekir. Pozlama için Canon, manuel modda (elle ayar modu) enstantane hız ayarı (15 – 1/2000 sn arası), diyafram ayarı (F3.4 – F8.0) ve ISO ayarlarını (80 – 100 – 200 – 400 – 800 – 1600) sunmaktadır. Bu ayarlar sayesinde sıfır (0) değeri makul olan pozlama değerine ulaşmamıza olanak tanımış. Değiştirdiğimiz ayarların anlık etkilerini görebilmemiz için ekranın sağ altına dikey ölçüm çubuğu da iliştirmiş. Bu ayarlara yardımcı olarak ortam ışığının yetmediği yerlerde flaş ışığını devreye alıyoruz. Flaş ışığı her zaman pozlama telafisi ile dizginlenebilir ışıklar üretmiyor maalesef. Bu durumlarda o ince ince yaptığımız pozlama ayarlarının yanında üç kademeli flaş ışığının şiddet ayarını da ekleyerek, flaş ışığı ile yakın nesneleri artık daha düşük ışık şiddetleri ile vurabilir, onları pozlayabiliriz.

Canon PowerShot SX200 IS

Kadrajımızı pozladıktan sonra sıra geldi odaklamaya. Odaklama kötü denilemeyecek hızda ancak çok da hızlı olduğunu söyleyemem. Odaklamaya yardımcı araçlarımızda mevcut ancak bu yardımcı araç bazen ayağımıza dolaşıyor! Servo AF denilen özellikle yarım deklanşör de sürekli odaklama yapan cihaz bazen bir türlü odağı bitiremiyor. Zaten elle ayar modunda, Servo AF (sürekli odak) teknolojisini kullanmak abes olur. İnce ayar yapacağımız zaman sürekli odak aramak yerine (hareketli nesne) büyük ihtimal sabit bir nesnenin güzelliklerini fotoğraflamaya çalışıyoruzdur. Paragrafın başından beri pozlama-odak ikilisinin çalışmasını anlattım. Bu anlattıklarımın hepsini otomatik modda PowerShot SX200 IS kendi başına yapabiliyor tabi ki. Biz sadece manuel özellikleri öne çıkan cihazın yapabildiklerine baktık. Kendi başına bu ayarları kadraj içerisindeki her noktayı ölçerek yaptığı gibi aynı anda 35 yüz tanıyıp, bu yüzlere de uygulayabiliyor. Yüzleri tanıyıp, yüzlere uygun pozlama, odak ve beyaz dengesini ayarını yaparak en güzel ten renginde ve odakta resimler yakalamaya çalışıyor.

Odaklanmanın ikinci yüzüne geldik. Sadece 12x optik yakınlaştırma ile uzakları hedef almayacağız tabi ki. Bazen de en güzel görüntüler burnumuzun dibindedir. Bunun için de makro kullanmalıyız. Üç adet makro seçeneğimiz mevcut. Bunlar; normal makro, süper makro ve elle netlik ayarı. Süper makro ve makro seçenekleri tahmin edebileceğiniz gibi çekim konunuz olan nesneyi objektife sıfırlamanızı sağlıyor. Evet, başarabilirseniz (pozlayabilirseniz) objektife sıfır uzaklıktaki görüntüyü bile netleyebiliyoruz. Elle netlik ayarında ise sıfır cm’den sonsuza netliği elle yapabiliyoruz.

Sonuç olarak amatörlükten kurtulup biraz ince ayara girmek isteyen kullanıcılara yönelik bir ürün. Amatör kullanıcıların da bu ürünü alıp kullanması için Canon “Kolay” mod denilen bir mod koymuş ürününe. Sadece flaşı aç/kapa yapabildiğimiz bir fonksiyon.  Tamamen gereksiz olan bu fonksiyon, biraz da amatör kullanıcılardan pazar payı kapmaya yönelik bir harekete benziyor. İnsan bu cihazda bir de dokunmatik ekran ve dokunmatiğe duyarlı netleme arıyor açıkçası. Velhasıl güzel fotoğraflar ve 720p video çekiminde başarılı olduğunu söylemeliyim. Uygun ayarları siz yapmazsanız otomatik modda sizin yerinize gayet güzel yapabilen cihaz, çekimlerinizi TV aracılığıyla (analog A/V ve mini HDMI) sevdiklerinizle paylaşmanızı da sağlıyor. Son olarak neredeyse her durum ve koşulda sizi yarı yolda bırakmadan başarılı fotoğraflar çekmenize olanak sağlayan Canon PowerShot SX200 IS, her evden çıktığınızda yanınıza alınmayı hak ediyor. Teknoloji marketlerinden alınan fiyata göre 840 TL’ye bu ürüne sahip olabilirsiniz.

Canon PowerShot SX200 IS Örnek Çekimler

Elle ayar ve PowerShot SX200 IS’in pozlama farkları

Canon PowerShot SX200 IS - Örnek Çekim 1

Manuel mod - ISO 80, Enstantane 1/100 sn, Diyafram F5.3, otomatik beyaz dengesi, 12x optik yakınlaştırma ve görüntü sabitleyici

Canon PowerShot SX200 IS - Örnek Çekim 1

Manuel mod - ISO 80, Enstantane 1/100 sn, Diyafram F5.3, otomatik beyaz dengesi, 12x optik yakınlaştırma ve görüntü sabitleyici

Farklı pozlama ayarları ile aynı ışık seviyesi

Canon PowerShot SX200 IS - Örnek Resim 3

Manuel mod - ISO 100, Enstantane 1/100 sn, Diyafram F3.4, otomatik beyaz dengesi

Canon PowerShot SX200 IS - Örnek Resim 4

Manuel mod - ISO 100, Enstantane 1/50 sn, Diyafram F5.0, otomatik beyaz dengesi

Renk dönüştürücü ile çekim

 

Canon PowerShot SX200 IS - Örnek Resim 5

SCN mod - ISO 80, Enstantane 1/80 sn, Diyafram F3.4, otomatik beyaz dengesi

Canon PowerShot SX200 IS - Örnek Resim 6

SCN mod - ISO 200, Enstantane 1/60 sn, Diyafram F3.4, otomatik beyaz dengesi

Renk atama il çekimElle netlik ayarı ile çekim

 

Canon PowerShot SX200 IS - Örnek Resim 7

SCN mod - ISO 320, Enstantane 1/125 sn, Diyafram F4.5, otomatik beyaz dengesi

 

Canon PowerShot SX200 IS - Örnek Resim 8

Manuel mod - ISO 100, Enstantane 1/25 sn, Diyafram F3.4, otomatik beyaz dengesi

1 Yorum

Bir cevap yazın