Canon Legria FS200

Canon Legria FS200

Canon Legria FS200 - Ekran

Teknik Ayrıntılar ve Menü

1/6″ CCD sensör ile 800K piksel çözünürlükte videolar kaydettiğini söylediğim kameranın fotoğraf çekim çözünürlüğü ise 1024×768 piksel. Kamera bu çözünürlükteki videoları XP (9 Mbps), SP (6 Mbps) ve LP (3 Mbps) kalite seçeneklerinde hafıza kartına kaydedebiliyor. Tabi XP kalitesinden LP kalitesine gidildikçe görüntü kalitesinde düşmeler olurken hafıza kartına yapabildiğiniz kayıt süresi de artıyor.

Kayda girecek olan görüntüleri geliştirilmiş 41X optik yakınlaştırmadan geçirebiliyoruz. Aslında optik yakınlaştırma 37X. Geliştirilmiş ismini alan optik yakınlaştırma 41X’e çıkarılmış (?). Yüksek yakınlaştırmalarda elimizin titreşimini yok etmek için görüntü sabitleyici kullanılmış (elektronik). Gece çekimlerini ve loş ışık koşullarını da LED ışık ile aydınlatmayı seçmiş Canon firması. DIGIC DV II işlemci ile sensöre düşen görüntülerimizi kayda alma işlemini bitiriyoruz. Daha ayrıntılı teknik detaya buradan ulaşabilirsiniz.

Menü kullanımı hem kolay hem zor. Basit menü aslında kullanıcı dostu iken, dokunmatik LCD eksikliği yüzünden bir tuşa atanan birçok fonksiyon yüzünden sıkıntı çekilebiliyor. Yazılımsal ufak ayrıntılar menü için söylediğim kullanıcı dostu ibaresini perçinliyor.

Bu ayrıntıların bir tanesi ön kayıt modu. Ön kayıt modunda; kamera temelde sürekli kayıtta kalıyor ancak üç saniyelik bir zaman dilimi içerisinde. Üç saniyelik bu hafıza, kayıt tuşuna bastığınız an videonuzun önüne ekleniyor. Bu sayede neredeyse hiçbir videonuzda “keşke daha erken davransaydım da şu olayı yakalayabilseydim” demenize gerek kalmıyor.

Diğer bir yazılımsal ayrıntı da LCD kapağının altında bulunan VIDEO SNAP tuşu. Bu tuşa basmanız ile dört saniyelik klipler çekiyorsunuz. Bu klipleri playliste ekleyince sıra videonuzun altına, hafıza kartınızda bulunan ses dosyalarından birini seçmek ve bir klip oluşturmak kalıyor. Bu klipi AV OUT çıkışı ile TV’nizden sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz.

5 Yorum

 1. mupek77

  Ben kullanıyorum bu ürünü. Gerçekten gündüz güneşli çekimi çok iyi. Ses kaydı harika. Ama gel gör ki yetersiz ışıklı yerde, geceleri iğrenç bir çekimi var. Gerçi fiyatı bir cep telefonu fiyatına göre kıyaslarsak çok çok kaliteli oluyor. Ben gittiğim gezdiğim yerleri çekeyim çok da harika olması gerekmez derseniz çok uygun.

 2. ilmay Teker

  PC ‘ye aktarım ve kayıt yapamıyorum.Birlikte verilen CD leri, (Pixela CD1 ve CD2 ) yükledim.Buna rağmen pc apratı görmüyor.

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim

  Teşekkürler.

  • woodo

   Programı bilgisayara yükledikten sonra kamerayı USB üzerinden bilgisayara bağladınız ve  kamerayı açtınız (batarya takılı olmalıdır). Yapmanız gereken adımlar bunlardır.

   Yinede bilgisayarınız kamerayı görmüyorsa, kamerayı bir kaç farklı USB girişinden bilgisayarınıza takmayı deneyin. Bu da sorununuza çözüm değilse; kameranın hafıza kartını, bilgisayarınıza bağlı olan (mevcutsa) kart okuyucusuna takarak, görüntülerinizi bu şekilde aktarabilirsiniz.

   • ömer reis

    cd yı yuklerken sifre soruyor kameranın altındakı serı no yu yazıyorum ama tekrar bır sıfre daha ıstıyor nasıl bulcam bunu yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın