Canon i320: Küçük Bir Giriş Seviyesi Yazıcı

Canon i320:  Küçük Bir Giriş Seviyesi Yazıcı

Açık konuşmak gerekirse, Canon`un yeni yazıcısını nasıl tanıttığını okuyunca neden insanlar i320’den daha pahalı bir yazıcı alır diye düşünmeden edemiyorsunuz! Bu yazıcı en azından kağıt üzerinde, “2400 x 1200 dpi çözünürlük ve 10 sayfa/dk’lık yüksek bir hızda, profesyonel kalitede doküman ve fotoğraf çıkışı alabiliyor.” Dahası, “bu yazıcı tam hızda çalışan USB 2.0 arabirimiyle de donatılmış durumda.”

Hey, pazarlamacılar! Sözcükleri nasıl kullanacağınızı gerçekten iyi biliyorsunuz!

Standart çıktı kalitesi söz konusu olduğunda bu yazıcı gerçekten iyi. Ancak fotoğraflar söz konusu olduğunda bu yazıcıyı pek bu iş için kullanmasanız iyi olur. Photoğraf kağıtları ucuz değil, mürekkep pahalı ve çıktılarda mürekkep damlacıkları görünüyor.

Hıza gelince, i320’nin hızlı olduğu doğru ama isterseniz abartmayalım. Standart çözünürlükte dakikada yaklaşık 6 sayfa basıyor.

Ancak durun! En iyisini sona sakladık. “i320 tam hızda USB 2.0 ile geliyor” denmişti, değil mi? PC’niz USB2 uyumlu diye i320’nin daha hızlı çalışacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tam hızlı USB 2 yazıcıları yüksek hızlı USB 2 yazıcılarla karıştırmayalım. Üreticiler kuşkusuz bu karışıklıktan memnunlardır ancak sadece yüksek hızlı yazıcılar 480 Mbit/sn’lik bu hızlı arabirimden yararlanabiliyorlar. Tam hızda USB 2 önbelleği (full speed buffer) sadece yeni standart ile uyumluluğu garantiliyor. Veri transfer hızı USB 1.1 ile yine aynı, yani 12 Mbit/sn. Dolayısıyla, açık açık ifade etmek gerekirse, i320 USB 1.1 yazıcıdan başka bir şey değil.

İlk İzlenimler

Yaıcının kasası kesinlikle orijinal, ancak iç aksamı değil. Kapağın altındaki mekanizma bir önceki S300 modeline çok benzer. Baskı hızı da hemen hemen aynı ve S300 gibi i320 de A4 kağıtların sağına marj bırakılmadan, silme yazamıyor. Marjsız baskı için HP’de olduğu gibi, 10 x 15 cm formatına razı gelmelisiniz.

i320’nin bir diğer kusuru epey gürültücü olması. Bu konuda baskı kafasının konduğu mekanizma kadar kağıt besleyici de suçlu. Çok ciddi bir sorun değil ancak daha önce hep sessiz yazıcılar test ettiğimiz için (S750, i550 vb.), sessiz çalışma lüksüne alışmıştık ve şimdi göze batıyor.

Bir cevap yazın