Canon Digital IXUS 120 IS

CANON DIGITAL IXUS 120 IS

Fotoğraf çekerken eğlenmek istiyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim!

İncelememiz için, Canon firmasına ulaştığımız ve ürün talep ettiğimiz zaman, bize hızlı bir şekilde inceleme ürününü göndermesinden anlamıştık aslında. Neyi anlamıştık derseniz; cihazlarının incelenmesi için can attıklarını! Evet, ürünlerine güveniyor olmalılar – ki haklı olabilirler-.

IXUS 120 IS; ince, hafif ve dış görünüş itibariyle albenisi olan bir cihaz. Bu kadar özelliği bile o yumuşak hatlı, hiçbir yerinde gereksiz çıkıntısı olmayan; fotoğraf çeken kutunun içinde neler olduğunu merak etmemize yetti.

Merakımızı gidermek için ilk önce teknik detaylarına bakalım: 28 mm geniş açılı, 4x optik yaklaştırmalı ve görüntü sabitleyicili (optik) lensinden geçen görüntülerimiz, 12.1 mega piksellik CCD sensöre ulaşarak, DIGIC 4 işlemci sayesinde harika fotoğraflara dönüşüyor. 2.7″ lik LCD ekranı sayesinde önizlemelerimizi yapabiliyoruz. Harika fotoğraf yakalamak için uyarı: Fotoğraf kalitesi için belirleyici, sadece fotoğraf makinesi değil, fotoğrafçının çekim tekniklerini bilmesi ve ortam ışığı gibi faktörlerinde uygun olmasıdır.

Teknik detaylardan daha çok bahsetmeye gerek görmüyorum. Çünkü bu detaylara Canon’un resmi sitesinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz ve merakınızı giderebilirsiniz.

Teknik detayları inceledikten sonra kısaca kullanıcı arayüzüne bir bakalım. Kullanımı gayet basitleştirilmiş arayüzün çoğu amatör kullanıcıyı zorlamayacağı belli. Çektiğimiz resimlere bakmak bir zevk. İster slide gösterisi ile ister tablo görünümünden seçerek resimlerinize bakın. İsterseniz de makineyi çevirin ve resimler dönerek size daha geniş bakış açısı sağlasın.

IXUS 120 IS’in iddialı olduğu konuya değinme zamanı. Güzel resim çekmek için kocaman makineler yerine, pantolon cebinize bile rahatlıkla sığabilecek boyuttaki fotoğraf makinesinin de bu işi yapabileceği. Bu kadar ince ve hafif bir cihazın kullanıcı kitlesinin de profesyonel fotoğrafçılar yerine “anı yakalayan” insanlar olduğunu düşünerek Canon, IXUS 120 IS modelinin ince ayarlarını fotoğrafçıya pek sunmamış. Elle ayarlanabilecek bir sürü ayar yerine IXUS 120 IS’in içinde tam 18 adet ve neredeyse her mekâna uygun, hazır resim programları mevcut. Bunlar; portre, hızlı gece çekimi, çocuklar ve hayvanlar, iç mekân, gün batımı, havai fişek, uzun pozlama, kumsal, su altı, akvaryum, süsleme, kar, ISO 3200, dijital makro, renk dönüştürücü, renk atama, soldan ve sağdan yapıştırma (panoramik) programları.

CANON DIGITAL IXUS 120 IS

Bunlar içerisinde değinmek istediğim üç adet program var. İlk önce uzun pozlama programını tanıtayım sizlere. Uzun pozlama, enstantane (perde hızı) süresini dilediğiniz gibi ayarlamanıza yarayan (1 saniye ile 15 saniye arası) ve gece karanlığında (fotoğraf makinesini kesinlikle titretmemek gerekiyor) güzel sahneler yakalayan programdır. Genelde kompakt makinelerde bu özellik olmaz. Diğer iki programda birbiriyle alakalı olan renk dönüştürücü ve renk atama programları. Renk dönüştürücü programı, çekmek istediğiniz fotoğrafta istediğiniz herhangi bir rengi koruyup, diğer renkleri siyah-beyaz çekmenize yararken; renk atama programı aynı mantıkta istediğiniz rengi başka bir renk ile değiştirmenizi sağlıyor. Bu iki program sayesinde fotoğraf çekmek için daha çok yaratıcılığınızı kullanacak ve daha çok eğleneceksiniz!

Eğlenceye devam edelim. Şeytan ayrıntıda gizlidir cümlesini duymuşsunuzdur. Peki, burada ayrıntı ne? Ayrıntının adı: Yüz algılama. Yüz algılama ya da gülümseme deklanşörü gibi terimleri sıklıkla duymuşsunuzdur. Canon tabi ki insan yüzlerini algılayabiliyor ve yüze odaklanma gibi güzel teknolojileri de barındırıyor. Hatta resim çekilmeye hazırlanıldığı an gözünüz kapanırsa sizi uyarabiliyor. Bununla da yetinmeyip yanında bir de, zamanlama ayarlarının içine sahneye yeni yüz girdiği an resim çekme özelliğini koymuş.

IXUS 120 IS’in “anı yakalayan” kullanıcılara yönelik olduğunu söylemiştim. Anı yakalamak için önemli iki husus vardır: Birincisi uygun ışık koşulları, ikincisi ise odaklanma. Uygun ışık koşullarını ayarlamak için herkesin bildiği üzere flaş kullanılmaktadır: Cihazın flaş kullanımı yeterli seviyede. Unutmayalım ki kompakt bir makinede büyük bir salonu aydınlatacak flaş aramak mantıksız olur. İkinci husus ise, odaklanmada fotoğraf makinelerinin küçük bir sorunu olmasıdır. Sorun şudur ki resim çekmek için öncelikle yarım deklanşör yapmamız gerekir. Yarım deklanşör yapıldığı an fotoğraf makineleri o an odaklandıkları yerde kalırlar ve siz sahneyi değiştirdiğiniz an fotoğraf makinesi yeni odak aramaz.

CANON DIGITAL IXUS 120 IS Renk Seçenekleri

Anı yakalamak istiyorsak her an odaklanmak gerekir ki net fotoğraflar yakalayalım. Bunun için Canon’da bir çözüm var. Çözümün adı da “Servo AF”. Ne işe yarar? Yarım deklanşörde odaklanmaya devam ederek, hareketli anları yakalamamıza olanak sağlar. Buraya kadar anlattıklarım gündüz veya alacakaranlıkta uygulanabilir özelliklerdi. Peki, karanlıkta anı yakalamak için ne yapmalıyız? Flaş sadece önündeki nesneleri aydınlatır. Nesnelerin arkasında ya çekilmeye değer bir görüntü varsa ne olacak? O zamanda “Yavaş senkron” özelliğimizi aktif edeceğiz. “Yavaş senkron” sayesinde sadece flaşın aydınlattığı yerler değil, arka alanında sahneye eklenmesini sağlayacağız. Burada alınması gereken not ise şudur: “Yavaş senkron” enstantane ayarlarını değiştirdiği için yine çekim yaparken elimizi olabildiğince titretmemeliyiz.

Cebimizdeki bu küçük canavar aynı zamanda 720p çözünürlükte 30fps videolar da çekebiliyor. Çekim esnasında optik yakınlaştırma yapmıyor, sadece dijital yaklaştırmayla yetiniyoruz. Çekim kalitesinin tatmin edici olduğunu söylemeliyim. Tabi kayda alınan sesin de (mono) kaliteli olduğunu burada belirtmek gerek. Kaydettiğimiz video ve resimleri saklamak için SD, SDHC, MMC, MMCplus ve HC MMCplus hafıza kartlarından birine ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü dahili hafızamız yok maalesef! Hafıza kartımızı doldurduktan sonra fotoğraf makinemizin arkasındaki küçük iki çıkıştan (analog A/V ya da mini HDMI) faydalanarak çekimlerimizi, TV aracılığı ile sevdiklerimizle paylaşabiliriz.

Buraya kadar yazdıklarımı toplamak gerekirse; Canon DIGITAL IXUS 120 IS küçük boyundan büyük marifetlere sahip. Otomatik modda hiç canınızı sıkmadan, ince ayarlarla uğraşmadan resimlerinizi çekebilir ve bunları TV çıkışlarından rahatlıkla arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Neredeyse her duruma ve şarta göre kendini ayarlayabilen IXUS 120 IS, kullanıcı arayüzü ile de neredeyse herkesi memnun edebilecek bir cihaz.

CANON DIGITAL IXUS 120 IS Örnek Çekim CANON DIGITAL IXUS 120 IS Örnek Çekim
Örnek resim çekimleri

Bir cevap yazın