Canon 120 Megapiksel CMOS Sensörü Geliştirdiği Duyurdu

Bu sensöre sahip bir fotoğraf makinesiyle çekeceğiniz fotoğrafları düşünmek bile istemiyorum.

Canon LogoBildiğiniz gibi, iyi bir fotoğraf makinesi sadece megapixel sayısının büyüklüğüne bakarak anlaşılmaz. Fotoğraf makinelerinin kalitesini etkileyen daha pek çok unsur vardır. Aslında yüksek megapixel fotoğraflar, sıradan kullanıcı için HDD’de daha fazla yer kaplamaktan başka bir işe yaramaz. Tabi fotoğrafçılıkla uğraşmıyorsanız.

Kısacası demek istediğim, yüksek megapikselli fotoğraf makinelerinin de bir pazarı var. Bunun farkında olan Canon, APS-H boyutunda (29.2 x 20.2 mm), 120 megapiksel (13,280 x 9,184 piksel) dünyanın en yüksek çözünürlüklü CMOS sensörünü geliştirmiş.

Sanırım bu rakamın ne kadar çarpıcı olduğunu anlatmak için şu örnek yeterli olacaktır: Canon’un şu an en yüksek çözünürlüklü CMOS sensörü sadece 16 megapiksel.

Canon’un rakamlarına göre, yeni CMOS sensörü saniyede 9.5 kare yakalayabiliyor ve full HD (1,920 x 1,080) video çekebiliyor.

Canon, henüz bu CMOS sensörünü kullanan fotoğraf makinelerinin ne zaman piyasaya sunulacağını açıklamıyor. Tabi bu ürün daha yüksek çözünürlüklü CMOS üretimi için geliştirilmiş bir prototipte olabilir.

Bir cevap yazın