Canlı Renkler: 8 Yeni Püskürtmeli Yazıcı Sınandı

Canlı Renkler: 8 Yeni Püskürtmeli Yazıcı Sınandı

Yazdan yılbaşına kadar olan zaman aralğında yeni ürünler tanıtılır ve yazıcılar da bu geleneğin dışında kalmıyorlar. Dünya pazarı yaklaşık dört büyük üretici arasında paylaşılmış durumda – Canon, Epson, HP ve Lexmark – ve hepsi de yeni ürün dizilerinin sunuşunu yakında yaptılar. Lexmark daha Temmuz ayından kolları sıvadı ve Z816 modelini çıkardı ve bir yenisinin de Ekim yaında çıkacağını söyledi, ama yeni ürün bizim incelememize yetişemedi. Lexmark’ın pazardaki yeri en iyisi olmadığından diğerlerine yıkıcı bir yumruk indirebilmek için elinden geleni yapıyor. Bunun yanında diğer üç üretici Ağuston soundan başlayarak Ekim sonuna kadar ürünlerini yavaş yavaş pazara sundular.

Sonuçta kısa süre içerisinde yirmiye yakın ürün pazara çıktığından kafalar biraz karıştı. Bizler de incelemek için ürün seçerken bu tanıtım yığını içerisinden birbirine yakın ama kendine has, ayırıcı özellikler barındıran modelleri seçebilmek için bayağı zorlandık.

HP Photosmart 8450, Canon Pixma iP6000 ve Epson’s Stylus Photo R800 gibi çok ileri düzey ürünleri incelemeye almadık. Bu üç model de 300 USD’nin üzerinde ve bunları daha sonra yapacağımız bir karşılaştırma deneyi için ayırdık. Bazıları çok özel nitelikler barındırdığından (Photosmart ve Pixma’nın sekiz değişik renk mürekkep kullanabilmesi gibi), bunların 99 USD’nin altına satılan yazıcılarla kapıştırılması doğru değil. Bizler de orta düzey yazıcılar olan Canon Pixma iP1500 ve Epson Stylus C46’yı incelemek üzere seçtik.

Sonuçta yazımız modellerin çoğunu kapsayan, en ucuzu 59 USD ve en pahalısı 199 USD arasında olan orta düzey ürünler üzerine. Bunun yanında mürekkep püskürtmeli bir yazıcı için satış fiyatının neredeyse önemsiz olduğunu göreceğiz. Bu yüzden yazımızın koca bir bölümünü yalnızca yazıcıların işletim giderleri konusuna ayırdık ve bazı denklemler oluşturduk.

HP nin Deskjet dizisi gibi sadece işyeri kullanımına yönelik ürünleri de incelemeye almadığımızı belirtelim. Her ne kadar “İşyeri” ve “Foto” yazıcılar arasındaki ayrım çok ince de olsa, ayrı pazarlara yönelik olduklarından, karışıklık yaratmamak için seçimimizi foto yazıcılar yönünde yaptık.

Yeri gelmişken farklı üreticilerin “Foto yazıcı” tanımı üzerinde üç aşağı beş yukarı anlaştıklarını söyleyebiliriz. GFK kurumunun yaptığı pazar araştırmaları bu konuya açıklık getrilmesi gerektiğini gösteriyordu ve üreticilerde biraraya gelerek “en az dört renk mürekkep” kullanan ve “SD, Flash gibi bellek kartı yuvaları bulunan” yazıcıları “Foto Yazıcı” olarak tanımladıklarını açıkladılar. Biz bu tanımı biraz genişleterek Epson Stylus C66 Photo Edition ve Canon Pixma iP2000’i de incelemeye kattık ve bu sayede 99 USD yakınındaki modellere ilişkin bir dizi bilgiyi de verebilmiş olduk (Epson C66 Photo Edition 59 USD’lik bedelle istisna!).

1 Yorum

Bir cevap yazın