Call of Juarez: The Cartel İnceleme

Mutluluk Yüksek Mevkide Bir Arkadaşa Sahip Olmaktır

Call of Juarez: The Cartel, bize tek boyutlu bir hikaye anlatmak yerine, birbirinden farklı üç karakterin hikayesiyle kesişen ve bütün olayları seçtiğimiz karakterin bakış açısından yaşayacağımız çok boyutlu bir hikaye anlatıyor. Büyük Hesaplaşma (Heat) ve İhtiyarlara Yer Yok (No Country For Old Men) gibi Hollywood yapımlarından “fazlaca etkilenmiş” gibi görünse de karşımızda gerçekten özgün, zaman zaman şaşırtıcı, yer yer dramatik ve genel olarak başarılı bir hikaye örgüsü durduğunu belirtmeliyim. Ancak Techland’in bu sağlam altyapıyı yeterince iyi kullandığını söylemek birazcık zor.

Call of juarez the cartel 3Her şeyden önce üç ana karakterin üçü de fazla sevimsiz. Yanlış anlamayın birer anti-kahramandan ya da bir çeşit kötü adam tiplemesinden bahsetmiyorum. Daha çok gecenin 2’sinde Show TV’de rastladığımız üçüncü sınıf aksiyon filmlerinde karşımıza çıkan antipatik yan karakterleri andırıyorlar. Gerek diyaloglardaki basitlik, gerek onca bağırış çağırışın arasında sık sık kulağımıza çarpan argo ve ırkçı vurgulardaki bayağılık, gerekse suratlardaki o gelişi güzel kızgın ifade… Birkaç istisna dışında karakterlerleri derinleştiren dramatik sahnelerle bile karşılaşmıyoruz. Kaldı ki bu sahneler de hemen ardından gelen bir dizi klişe konuşmanın arasında boğulup gidiyor. Açıkçası bu yönüyle ana karakterlerin savaştıkları gangsterlerden çok da farklı oldukları söylenemez. 

Yine de Techland, senaryoyu ilgi çekici kılacak öğelerle doldurmayı başarmış kesinlikle. Hem Ben’in hem Eddie’nin hem de Kim’in geçmişinde yatan birer sır var ve bu sırlar zaman içinde ortaya çıkarak (burada söyleyecek değilim tabii ki) karakterleri sıradan bir ortaklık ilişkisinden şüpheyle beslenen bir çeşit rekabetin içine doğru sürüklemeye başlıyor. İşte tam bu noktada Polonyalı dostlarımızın sihirli dokunuşu geliyor: “Co-op”…

Evet, The Cartel’i yanımızdaki diğer iki karakteri yapay zekanın kontrolüne bırakarak tek başımıza da oynayabiliriz pekala. Ancak şurası kesin ki bu tamamıyla co-op mekanikleri üzerine inşa edilmiş bir oyun. Hikayenin detaylarından oyun boyunca karşımıza çıkan birçok çatışma sahnesine kadar hemen her şey işbirliği mantığıyla tasarlanmış ve hiç şüphe yok ki bütün bunlar asıl parıltısını gerçek insanlarla birlikte oynarken gösteriyor. Üstelik Techland, bu co-op konseptine benzerini daha önce bir oyunda görmediğimiz farklı bir boyut kazandırmayı da ihmal etmemiş. Co-operation (işbirliği) yerine co-opetition (işbirliği içinde rekabet) desem kafanızda bir şeyler canlanmaya başlar belki.

Call of juarez the cartel 4

Bu kez at üstünde gezmiyoruz doğal olarak. Fakat bu tip kovalama sahnelerine fazlasıyla doyacaksınız diyebilirim.

İşbirliğini anladım da bu rekabet de neyin nesi oluyor dediğinizin farkındayım. Evet, işbirliği kısmı benzerini birçok oyunda gördüğümüz gibi karşımıza çıkan gangsterlere hep birlikte kurşun yağdırmak, koruma ateşi açarak arkadaşımızın rahatça ilerlemesini sağlamak veya vurulup yere düşen dostlarımızı kaldırmaktan ibaret, sizlerin de tahmin ettiği gibi. Ancak aynı zamanda her üç karakter de geçmişleriyle ilgili bazı gizli gündemlere sahip ve bir yandan işbirliği yaparken öte yandan da diğerlerine görünmeden bir takım gizli işler çevirmek durumunda kalıyorlar.Mesela her bir bölümde karakterlerimizin gizlice toplaması gereken bir takım eşyalar bulunuyor. Zaman zaman da bize bir noktaya dinleme cihazı yerleştirmek, bir muhbire yardım etmek, bazı kanıtları bulmak ya da bir tarihi eseri araklamak gibi ikincil görevler veren ve bir yandan da hikayedeki boşlukları dolduran telefon çağrıları alıyoruz. Tabii bunları da diğerlerine görünmeden gerçekleştirmek gerekiyor. Zira yakalanırsak yeni silahlar açmamızı sağlayacak tecrübe puanlarından da mahrum kalıyoruz.

32 Yorum

 1. Şerefsizin oğlu Şeref

  anlamadım 50 puan mı verdiniz yani bu oyuna ?
  bence her sahnesi adrenalin dolu bomba gibi bi oyun
  bi iki görüntüsü kötü diye oyunlar bu kadar kolay harcanmamalı
  bu kadar şekilci olmayın uğur bey

  • Uğur Yurtsever

   Oynanış mekanikleri, yapım kalitesi ve teknik tutarlılık sizin için bir oyunun %5’ini veya 10’unu temsil ediyor olabilir. Lakin bizim için bunlar bir oyunu “oyun” yapan unsurlar ve The Cartel bu noktada kesinlikle sınıfta kalıyor. Fakat bu PC’de çok daha başarılı bir şekilde karşımıza çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Techland’in bu konu üzerinde çalışmak için 2 ayı daha var.

   Sanırım incelemenin tamamını dikkatli okumadan yaptığınız bir yorum oldu bu. Lakin oyunu oynadıysanız ve bunlar samimi düşüncelerinizse bize de saygı duymak düşer. 🙂

 2. Hkn-

  Bence oyun kötüydü.
  inceleme gayet yerinde tutarlı ve ölçülü olmuş.
  Ayrıca İncil’den alıntı yapmanız göz doldurucu.
  Bu kadar sade ve aynı zamanda dolu inceleme yazmayı nasıl başarıyorsunuz çözemiyorum.
  Ellerinize sağlık

   • Uğur Yurtsever

    Herkes sizin gibi nefret ve düşmanca tavırlarla dolup taşmak zorunda mı? Ben de bunu merak ediyorum. Okuyucuları eleştirmeye başlamadan önce “okuyucu” olmanız gerekiyor.

   • Halit

    Uğur Bey: tencereler yuvarlanmış kapağını bulmuş. kafanı takma. moralinide bozma. cevap vermeye bile deynez. birde bana laf söyleyip. kötülemeye çalışıyorlardı. zaten sizler hepsini okuyorsunuz. neyin ne olduğunun farkındasınız. benlikleri kısa zamanda ortaya çıktı. saygılar. Halit.

   • MOKOKO

    Bende sizin oyun düşmanı oldugunuz halde neden bu kadar inceleme yaptıgınızı merak ediyorum . yokmu daha objektif biri her oyuna derin kulplar takmanın bir manası varmı ? emege saygınız yok iyi oyunları bile yerden yere vurma dürtünüz var farklı olmak içinmi ? siz dirt 3 ‘e bile kulp taktınız nediyelim artık kıl kaptım size

   • Halit

    bu dandik oyunada iyi diyorsanız, helalolsun sizlere. dünya otoriteleri 6.0 puan verdi. sadece bu site dğil ki. dirt e gelince. dünya şsmpiyonsaı ve birebir dünya sıralamasındaki pistlerin olmadığı, her türlü değişik tipteki araçlarla, her aracın motor sesinin aynı olduğu, her türlü yol koşulunda lastik sesinin bile aynı olduğu, menüsü berbat dandik bir oyunu savunmakta? tabiki sizlerin fikridir saygı duymak lazım. buda benim fikrim.

   • ali can can

    mokoko benin yazılarımı takip ettiysen yeri geldiğin editörlere burda hata yaptın dedim ama UĞUR BEY incelemelerin çoğu iyi oluyor bu inceleme gerçekten yerin de bi de uğur beyin en iyi özelliği oyunları çok detaylı inceliyor yani incelemesini okuyup oyun aldığımda oyun beklediğim gibi çıkıyor yalakalıkla pek alakası yok üzgünüm ama bence sen lazboyluk ve halitlik yapmaya çalışıyorsun

 3. untitled 1

  yine başarılı bir inceleme çıkartmışsınız teşekkür ediyorum.
  oyunu henüz oynamadım.
  seriyi daha önceki oyunlarından biliyorum ve seviyorum.
  oyunu haftasonu almayı düşünüyordum. incelemenizi okuduktan sonra hem merak ettim hem de tereddüte düştüm.
  ama alıp oynayacağım sanırım eski oyunların hatrına.
  ön yargılı yorumlara katılmıyorum.
  insanlar kendi beğenilerini kaideymiş gibi belirtebiliyorlar bazen hiç düşünmeden.
  bana kalırsa bu tarz yorumlara cevap bile vermeye değmez.
  incelemelerinizin ve oyun zevkinizin sıkı takipçisiyim.
  başarılar diliyorum.

   • Halit

    Uğur bey: bence sitenin düzeni gayet makul. zaten her oyunun türünü ayırmışsınız. bakmak isteyen tarzına göre oyunlarla ilgili bilgieri bulabilir. ben FPS tarzı ile igili bölüme bakıyorum. site kullanmayı bilmeyen arkadaşlar için site düzenini bozmaya gerek yok bence.

   • Halit

    pardon yanlış yanıtla nın altına yazmışım. alttaki Ugur beye yazcaktım. fakat yazılarımı silen site yönetimi bu ufak hatayı da düzeltip, yazıyı o konunun altına çekebilirlerdi. daha adil olurdu.

 4. Sabertooth

  Ben yinede sözüm ona “Modern Vahşi Batı” temasına ön yargılıyım. CoJ Bound in Blood daki başarılı oynanış sisteminin korunmaması hangi zeka küpünün fikriydi gerçekten merak ettim. Geriye sadece görsel ve teknik açıdan imkanlar ölçüsünde geliştirilebilecek en iyi PC versiyonunu beklemek kalıyor anladığım kadarıyla. Ya da Red Dead Redemption ı umutsuzca PC ye gelmesini beklemek.

  İncelemeniz için teşekkür ederim Uğur Bey. Üç aşağı beş yukarı kafamda birşeyler canlanmış oldu sayenizde.

 5. Halit

  öncelikle oyunun tam çözümünü izledim. bu haliyle pc ye çıkarsa tek DVD olması muhtemel. zaten çift DVD okursa HDD nize yazık. oyun çok kısa, çoğu ıvırla zıvırla geçiyor. sizler gibi oyun uzmanları oyunu 2 saat te bitirebilir. peki elinizde ne kalır? boşa geçmiş 2 saat.
  oyunda çift silah sistemi var, tam bir facia, gerçeklik adına silahları tek tek dolduruluyor. çatışmanın en hararetli anında, zaman kaybı yaratıp canınızı sıkabilir.
  çatışma demişken, zaten öyle bir olay yok. bir sistem geliştirmiş, sizin nereye gitçenizi çizgimatik olarak gösteriyor, takip ederek bir anda kendinizi düşman safının arkasında buluyorsunuz sonrada Allah ne verdiyse yağdırıp işi bitiriyorsunuz.
  oyunda her türden alıntı var GTA mı dersin boks mu dersin karman çorman bir oyun. yanınızdaki bayan partnerin sürekli argolu küfürlü konuşup efpiay efpiay diye bağırmasıda cabası.
  kısacası oyun gamespot sitesinden 6.0 puan almış. bu durumda Uğur beye hak vermemek elde değil. yinede karar sizlerin. alıp oynarsanız iyi oyunlar diliyorum.

 6. gouranga

  Bu sitede oyun incelemelerinin başında niye künye yok? ):

  Oyunun adı, platformu, çıkış tarihi vs nin olduğu bir künye iyi olmaz mıydı? (Puan olmasa da olur.)

  Evet, sonuçta bunlar bir-iki dakika içinde google dan bulunabilecek bilgiler ama ne bileyim, sanki olsa iyi olurmuş.

  • Uğur Yurtsever

   Evet, haklısınız bu son zamanlarda çok sık karşılaştığımız bir talep aslında; bir süredir de sitemizin genel konseptine uygun, hem göze hitap edecek hem de navigasyonda kolaylık sağlayacak bir künye yapmak için çalışıyoruz. Bakalım. 🙂

 7. Sabertooth

  O künyeyi koyacak olursanız bence THG Okur Puanı gibi bir şeyde olsun. En azından bu oyuna şu kadar mı verdiniz? Buna niye bunu kırdınız tartışmaları bir nebze azalır kanatindeyim. Ben dahil bu siteyi takip eden tüm yurdum insanı, gönlünün birincisini seçebilir böylece.

 8. Sabertooth

  Öncelikle ben o yoruma oy kullanmadım ama sırf neşen yerine gelsin diye artıya basarım.

  İkincisi fikrini belirtmişsin. Demekki diğer insanlarda o fikre katılmadıklarını belirtmişler olay bundan ibaret. Bence oylamaları da fazla ciddiye alma. çoğu insan (bazen ben bile) direk okumadan eksiliyo yada artılıyor onları çünkü. Neşen bol, yorumların artı dolu olsun.

 9. onur_

  Oyun harbiden berbat olmuş. Grafikler oynanış falan çok kötü. cover sistemini neden kaldırmışlar anlam veremedim. silahlar falan da berbat. 2 ayda düzgün bir pc versiyonu çıkar mı sanmam. Ben hikayesinide hiç beğenmedim. Bir tek gizli görev olayı güzel olmuş. bu tarz bişeyleri başka oyunlarda görmek isterim. Başka bi coj yapmaya kalkmazlar inşallah.

Bir cevap yazın