Call of Juarez: The Cartel İnceleme

Call of Juarez: The Cartel duyurulduğunda serinin ilk iki oyununu oynamış hemen herkes bu yeni projeyi kuşkuyla karşılamıştı. Haksız da sayılmazlardı açıkçası. Zira gerek Call of Juarez, gerekse CoJ: Bound in Blood oyunlarda görmeye pek alışık olmadığımız Eski Batı’yı neredeyse Sergio Leone filmleri kadar inandırıcı ve güçlü bir anlatımla buluşturmayı başarmış ve bizlere etkisini bir süre üzerimizden atamayacağımız unutulmaz hikayeler sunmuştu. Ancak Techland, bu kez Call of Juarez’i sevilen Eski Batı konseptinden koparıp günümüze taşımaya karar vermişti. Anlayacağınız serinin hayranları serinin bu “modern” üyesine mesafeli yaklaşmakta son derece haklılardı.

Call of juarez the cartel 1 0

Soldan sağa: Halle Berry (!), Ben McCall, Eddie Guerra.

Ne var ki, hem serinin ikinci oyunu Bound in Blood’ın hem de Sam Packinpah ve Clint Eastwood gibi revizyonist Western ustalarının iflah olmaz bir hayranı olarak (ki serinin bu iki isimden çok şey aldığı açık) benim içimde garip bir umut vardı. En nihayetinde Techland, epik bir hikaye örgüsü ve akıllara kazınacak karakterler yaratma konusunda kendisini kanıtlamış ve hatta ilk oyundaki sorunlu ve zayıf oynanış mekaniklerini Bound in Blood’da büyük oranda güçlendirerek ortaya her açıdan sağlam bir FPS çıkarmıştı. Neden aynı başarı modern zamanda geçecek bir Western hikayesi için de geçerli olmasındı ki? Bu pekala mümkündü.

Kaldı ki Techland’in seriyi Eski Batı’dan alıp günümüze getirmesinin güncel ve gayet mantıklı bir açıklaması da vardı. Amerika ve Meksika arasında uzun yıllardır uyuşturucu kaçakçılığı ve yasa dışı iltica ile özdeşleşen sınır sorunları bir yana; Meksika’nın Chihuahua eyaletine bağlı sınır şehri Juarez, son yıllarda dünya üzerindeki en tehlikeli yerlerden biri olmaya başlamış ve yalnızca geçtiğimiz sene uyuşturucu şebekesi hesaplaşmalarında ölenlerin sayısı 3000’i bulmuştu. Bir başka deyişle; her gün ortalama 8 kişinin öldürüldüğü Juarez için Eski Batı’nın vahşi ve kanunsuz ruhunun dünya üzerinde hala yaşamaya devam ettiği tek yer diyebilirdik.

Call of juarez the cartel 2 0Bütün bunları düşündüğümde oyun raflara çıkmadan önce yayınlanan bütün o kötü görünen videolar ve hatta PC versiyonunun son birkaç hafta içinde iki kez ertelenmesi bile umudumu kırmaya yetmemişti.

Call of Juarez: The Cartel’in başında geçirdiğim koca bir haftanın ardından kısmen de olsa yanılmadığımı gördüm. Techland yine etkileyici fikirler yakalamış ve bunu sürükleyici bir hikayeyle birleştirmeyi başarmıştı. Ancak hesaba katmadığım şey The Cartel’in fena halde aceleye gelerek bu güzel fikirlerin tam olarak sağılamadığı, ciladan yoksun ve büyük oranda bozuk bir oyun olarak raflara çıkma olasılığıymış…

Kapitalizm Dev Egolarla Çarpışırsa… 

Call of Juarez: The Cartel, bizleri Meksikalı bir uyuşturucu şebekesinin Los Angeles’ta Amerikan Adalet Bakanlığı’na bağlı Uyuşturucu İle Mücadele Ajansı’na (DEA) yaptığı ve birçok polis memurunun ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının ardından yaşananlara götürüyor.

Bu kanlı saldırının ardından Meksika hükümetine karşı oldukça sert bir tavır alan Amerikan hükümeti, iki ülke arasındaki 160 yıllık barışın çatlamaya başladığını fark edince olayların izini gizlice sürüp faillerin ortaya çıkarılmasını sağlamak için üç kişilik özel bir ekip kurar: Los Angeles Polis Teşkilatı’ndan (LAPD) Ben McCall (ki bu yaşlı kurt aynı zamanda serinin önceki oyunlarındaki McCall kardeşlerin bilmemkaçıncı göbekten akrabası oluyor), DEA’dan Eddie Guerra ve FBI’dan Kimberly Evans… Tahmin etmenin pek de zor olmadığı gibi işler kısa süre içerisinde zıvanadan çıkacak ve karakterlerimiz kendilerini kökleri oldukça derinlere dayanan karmaşık ve şaşırtıcı bir ilişkiler yumağının içinde bulacaktır. Bizlerse kendimizi muhteşem fikirlerin muhteşem bir oyuna dönüşemediği yeni bir düş kırıklığının içinde…

32 Yorum

 1. Şerefsizin oğlu Şeref

  anlamadım 50 puan mı verdiniz yani bu oyuna ?
  bence her sahnesi adrenalin dolu bomba gibi bi oyun
  bi iki görüntüsü kötü diye oyunlar bu kadar kolay harcanmamalı
  bu kadar şekilci olmayın uğur bey

  • Uğur Yurtsever

   Oynanış mekanikleri, yapım kalitesi ve teknik tutarlılık sizin için bir oyunun %5’ini veya 10’unu temsil ediyor olabilir. Lakin bizim için bunlar bir oyunu “oyun” yapan unsurlar ve The Cartel bu noktada kesinlikle sınıfta kalıyor. Fakat bu PC’de çok daha başarılı bir şekilde karşımıza çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Techland’in bu konu üzerinde çalışmak için 2 ayı daha var.

   Sanırım incelemenin tamamını dikkatli okumadan yaptığınız bir yorum oldu bu. Lakin oyunu oynadıysanız ve bunlar samimi düşüncelerinizse bize de saygı duymak düşer. 🙂

 2. Hkn-

  Bence oyun kötüydü.
  inceleme gayet yerinde tutarlı ve ölçülü olmuş.
  Ayrıca İncil’den alıntı yapmanız göz doldurucu.
  Bu kadar sade ve aynı zamanda dolu inceleme yazmayı nasıl başarıyorsunuz çözemiyorum.
  Ellerinize sağlık

   • Uğur Yurtsever

    Herkes sizin gibi nefret ve düşmanca tavırlarla dolup taşmak zorunda mı? Ben de bunu merak ediyorum. Okuyucuları eleştirmeye başlamadan önce “okuyucu” olmanız gerekiyor.

   • Halit

    Uğur Bey: tencereler yuvarlanmış kapağını bulmuş. kafanı takma. moralinide bozma. cevap vermeye bile deynez. birde bana laf söyleyip. kötülemeye çalışıyorlardı. zaten sizler hepsini okuyorsunuz. neyin ne olduğunun farkındasınız. benlikleri kısa zamanda ortaya çıktı. saygılar. Halit.

   • MOKOKO

    Bende sizin oyun düşmanı oldugunuz halde neden bu kadar inceleme yaptıgınızı merak ediyorum . yokmu daha objektif biri her oyuna derin kulplar takmanın bir manası varmı ? emege saygınız yok iyi oyunları bile yerden yere vurma dürtünüz var farklı olmak içinmi ? siz dirt 3 ‘e bile kulp taktınız nediyelim artık kıl kaptım size

   • Halit

    bu dandik oyunada iyi diyorsanız, helalolsun sizlere. dünya otoriteleri 6.0 puan verdi. sadece bu site dğil ki. dirt e gelince. dünya şsmpiyonsaı ve birebir dünya sıralamasındaki pistlerin olmadığı, her türlü değişik tipteki araçlarla, her aracın motor sesinin aynı olduğu, her türlü yol koşulunda lastik sesinin bile aynı olduğu, menüsü berbat dandik bir oyunu savunmakta? tabiki sizlerin fikridir saygı duymak lazım. buda benim fikrim.

   • ali can can

    mokoko benin yazılarımı takip ettiysen yeri geldiğin editörlere burda hata yaptın dedim ama UĞUR BEY incelemelerin çoğu iyi oluyor bu inceleme gerçekten yerin de bi de uğur beyin en iyi özelliği oyunları çok detaylı inceliyor yani incelemesini okuyup oyun aldığımda oyun beklediğim gibi çıkıyor yalakalıkla pek alakası yok üzgünüm ama bence sen lazboyluk ve halitlik yapmaya çalışıyorsun

 3. untitled 1

  yine başarılı bir inceleme çıkartmışsınız teşekkür ediyorum.
  oyunu henüz oynamadım.
  seriyi daha önceki oyunlarından biliyorum ve seviyorum.
  oyunu haftasonu almayı düşünüyordum. incelemenizi okuduktan sonra hem merak ettim hem de tereddüte düştüm.
  ama alıp oynayacağım sanırım eski oyunların hatrına.
  ön yargılı yorumlara katılmıyorum.
  insanlar kendi beğenilerini kaideymiş gibi belirtebiliyorlar bazen hiç düşünmeden.
  bana kalırsa bu tarz yorumlara cevap bile vermeye değmez.
  incelemelerinizin ve oyun zevkinizin sıkı takipçisiyim.
  başarılar diliyorum.

   • Halit

    Uğur bey: bence sitenin düzeni gayet makul. zaten her oyunun türünü ayırmışsınız. bakmak isteyen tarzına göre oyunlarla ilgili bilgieri bulabilir. ben FPS tarzı ile igili bölüme bakıyorum. site kullanmayı bilmeyen arkadaşlar için site düzenini bozmaya gerek yok bence.

   • Halit

    pardon yanlış yanıtla nın altına yazmışım. alttaki Ugur beye yazcaktım. fakat yazılarımı silen site yönetimi bu ufak hatayı da düzeltip, yazıyı o konunun altına çekebilirlerdi. daha adil olurdu.

 4. Sabertooth

  Ben yinede sözüm ona “Modern Vahşi Batı” temasına ön yargılıyım. CoJ Bound in Blood daki başarılı oynanış sisteminin korunmaması hangi zeka küpünün fikriydi gerçekten merak ettim. Geriye sadece görsel ve teknik açıdan imkanlar ölçüsünde geliştirilebilecek en iyi PC versiyonunu beklemek kalıyor anladığım kadarıyla. Ya da Red Dead Redemption ı umutsuzca PC ye gelmesini beklemek.

  İncelemeniz için teşekkür ederim Uğur Bey. Üç aşağı beş yukarı kafamda birşeyler canlanmış oldu sayenizde.

 5. Halit

  öncelikle oyunun tam çözümünü izledim. bu haliyle pc ye çıkarsa tek DVD olması muhtemel. zaten çift DVD okursa HDD nize yazık. oyun çok kısa, çoğu ıvırla zıvırla geçiyor. sizler gibi oyun uzmanları oyunu 2 saat te bitirebilir. peki elinizde ne kalır? boşa geçmiş 2 saat.
  oyunda çift silah sistemi var, tam bir facia, gerçeklik adına silahları tek tek dolduruluyor. çatışmanın en hararetli anında, zaman kaybı yaratıp canınızı sıkabilir.
  çatışma demişken, zaten öyle bir olay yok. bir sistem geliştirmiş, sizin nereye gitçenizi çizgimatik olarak gösteriyor, takip ederek bir anda kendinizi düşman safının arkasında buluyorsunuz sonrada Allah ne verdiyse yağdırıp işi bitiriyorsunuz.
  oyunda her türden alıntı var GTA mı dersin boks mu dersin karman çorman bir oyun. yanınızdaki bayan partnerin sürekli argolu küfürlü konuşup efpiay efpiay diye bağırmasıda cabası.
  kısacası oyun gamespot sitesinden 6.0 puan almış. bu durumda Uğur beye hak vermemek elde değil. yinede karar sizlerin. alıp oynarsanız iyi oyunlar diliyorum.

 6. gouranga

  Bu sitede oyun incelemelerinin başında niye künye yok? ):

  Oyunun adı, platformu, çıkış tarihi vs nin olduğu bir künye iyi olmaz mıydı? (Puan olmasa da olur.)

  Evet, sonuçta bunlar bir-iki dakika içinde google dan bulunabilecek bilgiler ama ne bileyim, sanki olsa iyi olurmuş.

  • Uğur Yurtsever

   Evet, haklısınız bu son zamanlarda çok sık karşılaştığımız bir talep aslında; bir süredir de sitemizin genel konseptine uygun, hem göze hitap edecek hem de navigasyonda kolaylık sağlayacak bir künye yapmak için çalışıyoruz. Bakalım. 🙂

 7. Sabertooth

  O künyeyi koyacak olursanız bence THG Okur Puanı gibi bir şeyde olsun. En azından bu oyuna şu kadar mı verdiniz? Buna niye bunu kırdınız tartışmaları bir nebze azalır kanatindeyim. Ben dahil bu siteyi takip eden tüm yurdum insanı, gönlünün birincisini seçebilir böylece.

 8. Sabertooth

  Öncelikle ben o yoruma oy kullanmadım ama sırf neşen yerine gelsin diye artıya basarım.

  İkincisi fikrini belirtmişsin. Demekki diğer insanlarda o fikre katılmadıklarını belirtmişler olay bundan ibaret. Bence oylamaları da fazla ciddiye alma. çoğu insan (bazen ben bile) direk okumadan eksiliyo yada artılıyor onları çünkü. Neşen bol, yorumların artı dolu olsun.

 9. onur_

  Oyun harbiden berbat olmuş. Grafikler oynanış falan çok kötü. cover sistemini neden kaldırmışlar anlam veremedim. silahlar falan da berbat. 2 ayda düzgün bir pc versiyonu çıkar mı sanmam. Ben hikayesinide hiç beğenmedim. Bir tek gizli görev olayı güzel olmuş. bu tarz bişeyleri başka oyunlarda görmek isterim. Başka bi coj yapmaya kalkmazlar inşallah.

Bir cevap yazın