Call of Juarez: Bound in Blood

Call of Juarez: Bound in Blood

19. yüzyılın ortaları, Amerika’nın yerleşime uzak batı bölgeleri; düşük nüfus, yoğun Kızılderili saldırıları, yüksek suç oranı, zayıf devlet kontrolü, iç savaş…. Vahşi batı diye bildiğimiz bölgelerin, ortaya çıkış nedenlerinden sadece bazıları. Her ne kadar vahşi batı bize oldukça yabancı bir kültür olsa da popüler Amerikan kültürünün büyük etkisiyle, vahşi batı dendiği vakit hemen hepimizin kafasında benzer bir tablo oluşur; kovboylar, alabildiğine uzanan çöller, kavurucu güneş, Kızılderililer, küçük kasabalar, haydutlar, ödül avcıları, şerifler…

Call of Juarez: Bound in Blood

Bugün artık vahşi batı diye tabir edilen bölgelerde fabrikalar, evler, hanlar, hamamlar yükselse de o günlerin unutulmaz ortamı Hollywood filmlerinde, video oyunlarında, çizgi roman sayfalarında, halk arasında anlatılan efsaneler de hala yaşıyor. Toprağın dili olsa da anlatsa diye bir tabir vardır ya, belki toprak dile gelemiyor ama Call of Juarez: Bound in Blood ile o günlerin acımasızlığını ve yalnızlığını tekrar yaşama sansı bulacağız.

Call of Juarez: Bound in Blood

Polonyalı oyun geliştiricisi Techland, vahşi batı temalı ilk oyunu Call of Juarez’in 2006 yılında PC, 2007 yılında ise Xbox 360 sürümünü çıkardı. Kimi oyun severlerin beğenisini kazanan oyun, kimi oyun severlerinse yüksek sistem gereksinimi, etkileyici bulmadıkları hikaye anlatımı ve senaryodaki boşluklar sebebiyle olumsuz eleştirilerine maruz kalmıştı ama Techland istediğini elde etmiş ve serinin ilk oyunu olan Call of Juarez başarıya ulaşmıştı. Biz Call of Juarez’i oynarken, Techland, sessiz sedasız devam oyununu geliştirmeye başlamıştı bile.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

3 Yorum

  1. Bergsveinn

    Grafikler üzerine söylenecek sözüm yok açıkçası. Takdir edilesi grafikleri var ancak yundaki bazı…yetersizlikler gözden kaçmıyor. Ne bileyim,atın sağa sola dönüşleri,karakterin koşuşu,konuşmalardaki o ağız burun hareketleri… Daha gerçekçi olmasını beklerdim.

Bir cevap yazın