Call of Duty Modern Warfare 3’ün Haritaları Daha Basit Olacak

Infinity Ward’dan Robert Bowling açıkladı.

Sevimli dostumuz Robert Bowling, Kotaku‘ya verdiği röportajda Modern Warfare 3’ün çoklu oyuncu modlarının temel felsefesini bizlerle paylaşmış. Bu felsefenin temelinde ise, daha basit harita tasarımları yatıyor. Yani anlayacağınız Modern Warfare 2’deki dikey tasarım yaklaşımı, yerini Modern Warfare’in daha yatay ve karşılıklı çatışma imkanı sunan felsefesine bırakıyor. Bu da kısacası rakip oyuncuların pusu kurabileceği daha az “sıcak nokta” olacağı anlamına geliyor.

Bu birçok şeyi basitleştiriyor, yani daha az yetenekli olan oyuncunun düşünecek daha az şeyi olacak. Daha fazla sıcak nokta olduğunda profesyonel oyuncular bu noktayı oldukça iyi kullanıp ulaşılması zor noktalara çevirebiliyorlar. Artık saklanacak daha az yer var ve bu da Modern Warfare 2’de ortaya çıkan pusucu (camper) mentalitesinin önüne geçecek.

Bowling, Modern Warfare 3’te karşımıza çıkacak haritaların Modern Warfare 2’nin aksine daha az dikey tasarım unsuruna sahip olacağının da altını çizdikten sonra Modern Warfare oyunlarındaki temel tasarım felsefelerini şu sözlerle dile getirmiş:

Harita tasarımlarında bir Modern Warfare oyunundan diğerine değişmeyen bir temel tasarım felsefemiz var. Bu, sizlerin haritayı nasıl oynamanız gerektiğini, takımların haritayı nasıl oynaması gerektiğini ve tek tabanca takılanların haritaya nasıl oynaması gerektiğini bütün yönleriyle iyice analiz etmekten geçiyor.

Bir köşeyi dönerken kaç sıcak noktaya sahipsiniz? Bir düşmanla çatışmaya girmeden önce kaç açıyı ve konumu hesaba katmanız gerekiyor? gibi şeyler üzerinde çalışıyoruz. Bunlar, siz oyunu oynarken haritayı kafanızda kolayca canlandırmanızı sağlıyor. Sonunda da haritaya bakıyorsunuz ve “tamam bu harita X sayıda farklı şekilde oynanabilir diyebiliyorsunuz.

Bir team death match oyununu oynayış şekliniz görüş açınız ve görüş hattınızla ilgilidir, yani daha önce de söylediğim gibi sıcak noktalarla ilgilidir. Bir köşeyi dönerken 50 farklı açıdan vurulma endişesine sahip olmak istemem…

Bowling’e göre Modern Warfare 3, tasarım felsefesi açısından önceki oyunlardan ufak farklılıklara da sahip:

Modern Warfare’de harita tasarımları çok çok daha basitti. Görüş noktaları ve oyuncuların izleyeceği belli yollar vardı. Gidebileceğiniz yer açısından oldukça yataydı yani. Modern Warfare 2’te ise daha çok dikey çatışmalara odaklanılmıştı. Girebileceğiniz çok daha fazla çok katlı yapı mevcuttu. Ana güzergah ve binaların yanı sıra gidilebilecek çok daha fazla yer vardı. Bu da bazı oynanış şekillerini cesaretlendirirken bazılarının da önünü kapıyordu. Modern Warfare 3 ise, bu konuda tamamen yapmanız gereken şeye odaklanmanızı sağlayacak. Bir anlam ifade ettiği zamanlarda dikey çatışmalar da olacak; ancak her harita çok katlı yapılarla dolup taşmayacak. Bazı haritalar dikeyliğe odaklanacak bazılarıysa daha az sıcak noktaya sahip olacak. Sıcak noktalar, Modern Warfare 3’te büyük öneme sahip. Her bir haritayı tasarlarken istediğimiz şey, bir köşeyi dönerken kontrol etmeniz gereken iki-üç (beşten fazla değil) nokta olduğunu bilerek rahatça dönmenizi sağlamak.

Robert Bowling’in paylaştığı bilgiler kulağa hiç de fena gelmiyor. Hatta Bowling’in de bahsi geçen oyunlar arasındaki temel felsefe farkını iyi ifade ettiği de bir gerçek. Bütün bunlar sunucuları daha fazla casual oyuncuyla doldurur mu bilinmez, fakat Bowling’e göre hardcore oyuncular da Modern Warfare 3’ü çok sevecek. Tıpkı Call of Duty 4: Modern Warfare’de olduğu gibi:

Hardcore oyuncuların oyunları onlar için yaptığımızı bilmelerini istiyorum.

Ben de neler istiyorum ama… Neyse, sonbahar aylarında yaşanacak Titanların Savaşı’ndan kim galip çıkacak, hep beraber göreceğiz. Bu galibi ise bu kez satış rakamları değil hardcore oyuncular belirleycek…

Bir cevap yazın