Call of Duty: Modern Warfare 3 Türkiye’de Neden Pahalı

Oyunun Türkiye dağıtımcısı Aral İthalat’tan resmi açıklama geldi.

2011’in en çok beklenen oyunlarından biri olan Call of Duty: Modern Warfare 3 geçtiğimiz hafta raflarla buluştu bildiğiniz gibi. Ne var ki, yüksek fiyatıyla tepkileri birazcık üzerine topladı. Özellikle de Türkiye’de…

Bugün ise Activision oyunlarının Türkiye dağıtımcısı Aral İthalat’ın Genel Müdür’ü Ömer Faruk Demir konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Aral İthalat’ın resmi Facebook sayfasından yayınlanan inceleme şu şekilde:

Daha önce yaptığı açıklamalarında ÖTV ve KDV’nin yüksek oranlarının, kaçakçılığı ve korsan piyasasını arttırdığını söyleyen Aral İthalat Genel Müdürü Ömer Faruk Demir, bu sefer Call of Duty Modern Warfare 3’ün lansmanı ile birlikte fiyat hakkında görüşlerini paylaştı.

“Geçen yıl Activision’ın fiyat politikasına göre Black Ops oyunu 180 TL’den satışa çıkarmıştık. Bu sene döviz kurlarındaki %20’lik artış, Avrupa’da başka hiçbir ülkede olmayan “Kaynak Kullanım Fonu” ve “ÖTV” göz önüne alıp, yayıncı firma ile birlikte elimizden gelen tüm özveriyi göstererek PS3 Modern Warfare 3’ü 199 TL’den satışa çıkardık. Yurtdışında da Pc oyun fiyatının ve PS3 oyun fiyatının birbirine bu kadar yakın olması tamamen yayıncı firmanın kararıdır. Yayıncı firma ile birlikte yaptığımız tüm çalışmalara rağmen, ürün fiyatının bu seviyelere gelmesinin sebebidir.”

Call of duty mw 3 ss 4-2

27 Yorum

 1. Ali O.

  Ne güzel memleket ya, 199 TL vereceksin alacaksın 5-6 saatlik single player modu için heee ?!!! Parası olup kıyabilen alsın arkadaş, kimse korsan neden var falan filan diye sormasın ! Bu oyun milyonlarca satıyor zaten, kazacakları paraların çok çok üstünde kazandılar Allah gözlerini doyursun artık ne diyelim dostlar !

 2. Ziyaretçi

  Ben bu konuda biraz da ana firmayı yani activision’u suçluyorum. Her ülkenin para birimine ve o ülkede yaşayan vatandaşların alım gücüne göre bir fiyat politikası izlenmeliydi.

  Örneğin; İngiltere’de bir oyun piyasaya yeni çıktığında fiyatı 50 pounddur ancak amerika’da 50 dolar uygun görülür aynı şekilde Türkiye’de 50 tl olması mantıklı ve başarılı bir fiyat politikası olacaktır. Sonuç olarak ötv ve kdv her ne kadar fiyatı arttırsada en azından 50 türk lirasının ötv ve kdvsini hesaplamak var bir de $70 doların. Arada çok büyük fark var

   • ali can can

    halitin okuduğunu anlama problemi var üzülme halit çok kitap oku .d.d arkadaşın dediğine katılyorum 50 dlar yerine 50 tl olsa çok iyi olur

   • Halit

    ibiş sana azının payını biri iyi vermiş, okudum ben o yorum serisini. iyi madara etmişler. o gün konuya ben dahl olamadım. pc formatlıyodum, denk gelmedim. sonra tornistan yapmışsın ibiş. gerçi bizde tüşene tekme vurulmaz da sen kaşınıyosun ibiş.

   • ali can can

    yaş kaç halit konumuz ne alaka var ama hatırlatırım infomous 2 incelmesinde 1 numara saçmalayan kim sen lazboyluk yapma türkçeyi düzgün kullanın diyorsun ama ibiş diyen sensin senin seviyene inemiycem çoluk çocukla uğraşamam

   • Halit

    senle uğraşan uğraşmış goç, lazboy kadar başına taş düşsün. senin yaşın kaç.

   • şokella

    halit googla yaz 70 dolar kaç tl diye sonra gel. über zekaya bak biz mi belirledik fiyatı zeka küpü. oyun 124 tl ediyor. vergilerlede 160 tl yi buldu oyun.

 3. Sabertooth

  Aral’ın kide resmen “laf söylediği bal kabağı..” durumu yani. Sanki ithalatını yaptığı oyunlar arasında ucuz olan varmış gibi. Ben bir tek Crysis in 49 TL den bir de Mass Effects in 50 TL den satıldığını gördüm bu zamana kadar.
  ÖTV,KDV, bilmem ne fonnlarının, vergilerinin düzgün işlere kullanıldığını görsem hadi vatandaşa hizmet olarak dönüyor diyecem de, o da olmuyor ki arkadaş!

 4. Halit

  siz hiç (boğaz harbi) diye bi oyun duydunuzmu lo. bu site dahil, alınan vergilerin o oyunun yapımında katkısı varmı acaba,
  biraz harbiğ olun ciddi konular konuşun. İstanbul lafı geçmeyen bi oyunu desteklicenize, biraz kendi oyunlarınızı destekleyin.
  neymiş efendim, oyunun trieylırında bir kelime Türkçe laf geçiyo, sizlerin gözlerinizi boyamak için yapılan bi kurgu,
  yorumlara bakılıcak olunursa başarılı oldukları hakikat.
  yazık, çok yazık.

 5. Sabertooth

  Yok be Halit, ne diye onlara gitsin? O paralar olsa olsa, vekil araçlarının Passat’tan A4’e terfi edilmesine gidiyordur.
  Boğaz Harbi’de güzel bir oyun. Hatta devletin bir bakanlığı destek bile vermişti o oyuna. (Ama bu desteğin ihtal edilen oyunların vergilerinin adamların fonuna yatırılması gibi bir şey değildir o bakımdan rahat olalım) Ama gel gör ki adamlar bir CoD gibi haftada 2 video, 10 ekran görüntüsü, yada oyun şöyle şöyle olacak diye açıklama ..vs vermiyor. Dolayısıyla anca yeni bir şey ortaya çıktığı zaman haberi yapılabileceğinden kendilerinden fazlaca haber alamıyoruzdur.

 6. Ziyaretçi

  Hiç bir şey bilmeden ahkam kesen insan tipi. Daha doların kaç olduğundan haberin yok ; bana hesaplama kıtı diyorsun $70’ı tl ye çevir bakalım. Karşına 125 tl mi çıkıyor yoksa 95 mi

 7. Ziyaretçi

  Ben 35 TL ye orjinal aldım. Aslında rus versiyonu ama dili orjinal tamamen ingilizce. Yani steam üzerinden ingilizce indirdim. Yoksa bu paraları bir oyuna vermem çok zordu.

  • Ziyaretçi

   Ben de başka oyunlar için bu şekilde almak istiyorum. Nasıl yaptınız, adım adım anlatır mısınız? Hiç steam vs’den dijital oyun indirmedim de. Mesela Battlefield 3’ü sizin yaptığınız şekilde nasıl temin edebilirim?

  • Ziyaretçi

   Her oyun için geçerli olmuyor. Ben Battlefield 3 de 30 TL ye aldım. Sadece CD-Key numarasını satın alıyorsun. Battlefield 3 için origin den keyi active edip, oyunu indiriyorsun. Ama sonra dil dosyalarını değiştirdim. Sorunsuz ingilizce oynuyorum. Şimdi burda satış kanallarını vermem doğru olmaz ama google da aratırsan çok rahat bulursun. Ayrıca ülkemizdeki ebay benzeri sitelerdede bulabilirsin. Diğer teknik ayrıntıları da cd-key satanlardan öğrenebilirsin. Burası çokda yeri değil. Bir önceki yorumuda haberle ilgili diye yazmıştım zaten, yanlış anlaşılmak istemem.

 8. Sabertooth

  google a cd-key satın al yaz karşına çıkması lazım. orda detaylar ve ödeme altalnatifleri mevcut. zaten çoğunda msn üzerinden online destek te alabiliyorsun. Yalnız BF3 ü almak niyetindeysen EA ın bu konudaki gıcıklıklarından biri olarak ithal CD-KEY leri farkettiği zaman banlama gibi bir adeti çıktı. ona dikkat et.

 9. neuronthe

  Peki o rus versiyonları neden o kadar ucuz?
  Bu arada sendit ten 96tl geliyor kutulu.
  Ayrıca aralda indirim yapmış 101 tl olmuş onlarda kendi açıklamalarına inanmamış demek ki

Bir cevap yazın