Call of Duty: Modern Warfare 3 Resmi Olarak Duyuruldu

Bir gün de ne kadar çok şey değişebiliyor değil mi? Oysa etrafımızdaki her şeyin, alıştığımız düzende kayıp gitmesine ne kadar da çabuk alışıyoruz. Mesela bir deprem olur, hayatınızın tüm akışı değişir. Belki, ne oturduğunuz ev kalır, ne sevdiğiniz akrabalar. Aynı depremlerin bazıları da oyun dünyasında yaşanır. Bugün oyun dünyasında yaşanan olayları tarif etmek için, deprem kelimesini kullanırsak yanlış bir şey söylemiş olmayız sanırım. Kafanız mı karıştı? Asıl haberimize geçmeden önce olayı biraz açalım: Bildiğiniz gibi; Infinitiy Ward ve Treyarch, Activision denetiminde her sene dönüşümlü olarak birer Call of Duty oyunu geliştirirler. Kimse her sene bir Call of Duty rutininden rahatsızmış gibi görünmez hatta Call of Duty zincirinin zayıf halkası olan Treyarch’ın Call of Duty oyunları bile çok ilgi görür.

Fakat bu masalsı dünya fazla uzun ömürlü olmadı. Ne olduysa Infinity Ward’un Call of Duty: Modern Warfare 2’yi piyasaya sürmesiyle oldu. Modern Warfare 2, sıradışı bir şekilde beklenildiğinden fazla ilgi gördü ve Call of Duty ismini bir adım daha yukarı taşıdı. Activision, Modern Warfare 2’nin muazzam başarısından sonra, madem Call of Duty, bu kadar seviliyor bu markayı daha nasıl geliştirebiliriz düşüncesini sesli olarak dillendirmeye başladı. Tabi bu da yeni dedikoduları beraberinde getirdi:  “Activision, Call of Duty: Online yapacak ve aylık ücret isteyecek”, Activision üçüncü bir firma ile anlaştı yeni bir Call of Duty oyunu için”, “Her altı ayda yeni bir Call of Duty oyunu görebiliriz”.

Tüm bu iddialar mantıklıydı ama henüz bu iddiaları ispatlayan bir haber çıkmadı. Diğer bir iddia ise, bizimde haber yaptığımız “Activision, Call of Duty: Modern Warfare 3 için Sledgehammer ile anlaştı” iddiasıydı. Neden Activision, Infinity Ward gibi başarılı bir oyun stüdyosu ile yollarını ayırmak istesin ki? Bu konuda çeşitli iddialar var. Ortalıkta dolaşan en yaygın iddia, Infinity Ward’un artık Activision ile çalışmak istememesiydi. Peki, oyunun isim hakları ne olacaktı. Sanırım, dün okuduğunuz tatsız olayların sebebi de bu isim haklarının kimde kalacağı davası.

Call of Duty geçmişinden ufak bir bakış ile hafızalarımızı tazelediğimize göre, asıl haberimize geçebiliriz: Sıkı durun, Call of Duty: Modern Warfare 3’ü Sledgehammer Games geliştiriyor, Infinity Ward değil. Şaşırdınız değil mi? Aslında, Activision ile Infinity Ward arasında yaşanan son olaylardan sonra bu durum pek sürpriz değildi. Activision, Infinity Ward’un Modern Warfare 3 için isteksiz halini çoktan fark etmiş ve oyunu geliştirmek için bir kaç ay önce Sledgehammer Games ile anlaşmıştı bile. Vereceğimiz haberde ilginç olmayan tek bir şey var oda Call of Duty: Modern Warfare 3’ün çıkış tarihi; evet, 2011.

Bu işin kaybeden bir tarafı varsa o da kesinlikle oyun dünyasının şımarık çocuğu Infinity Ward, 1 Milyar Dolar satış yapan bir oyun geliştir, sonra kendini kapı önünde (Infinity Ward’un iki yöneticisinin başına gelenler bunlar) bul, üzücü ama gerçek. Olayların arkasındaki tüm detayları bilemediğim için ne Activision’a ne Infinity Ward’a pek yüklenmek istemiyorum. Yani detaylar geldikçe sizlerle paylaşacağız ama tıpkı Crysis 2 gibi bu hamurun da daha çok su çekeceği aşikar.

Son bir not: Sledgehammer’ın başında Dead Space’i geliştiren Visceral oyun stüdyosunun iki eski yöneticisi, Glen Schofield ve Michael Condrey var. Bu iki yetenekli oyun geliştiricisi, Infinity Ward’dan devraldıkları Call of Duty bayrağını taşıyabilecekler mi? Hep beraber göreceğiz.

Haberi bize anında ulaştıran Taner arkadaşımıza teşekkür ediyoruz buradan.

Güncelleme: Yeni gelen haberlere göre; Modern Warfare 3’ü Sledgehammer değil, adı açıklanmamış başka bir stüdyo gelişterecek. Hangi oyun stüdyosu acaba bahsettikleri? Yakında öğreniriz.

109 Yorum

 1. Taner Özsoy

  Tabi bu da yeni dedikoduları beraberinde getirdi:  “Activision, Call of Duty: Online yapacak ve aylık ücret isteyecek” diye yazmışın. Ama aslında bu bir dedikodu değil. Buyrun:

  Başka bir haberden alıntı: “Tippl, Blizzard’dan çok şey öğrendiklerini ve Call of Duty gibi başarılı serilerine aylık ödemeler sayesinde eklenecek ekstra içerikler planladıklarını söyledi. FPS severlerin bu tarz bir uygulamaya karşı olacaklarını düşünmediğini, hatta seriye sadık oyuncuların ekstra içerikler için para ödemeye makul baktığını da belirtti. Blizzard’ın World of Warcraft ile elde ettiği başarıyı (yeşil kağıt tomarlarını demek istiyor sanırım), kendi serilerine uyarlamaya kararlı olduklarını da sözlerine ekledi. Olası planlar arasında aylık ödeme ile aktive olacak Modern Warfare 2 haritaları ve oyun modları da var.”

 2. ali

  biraz hızlı bir haber olmuş sanırım.Bu konuda net bilgiler kotaku da yayınlandı e haliyle olayın paradan ibaret olduğu belli oldu.Özetlersek  bu durumu olaylar bi kaç haftadır wow un sonu geldi artık düşüşe geçti öykünmelrinin devamı nede olsa activisionBlizzard tek şirket ve tek karları (ana) wow! bununla beraber cod unda wow gibi olabilir mi sorusuna yanıt aradıklarıda ortada neyse yeni şeyler bekliyoruz artık cod ismi yeterince büyüdü sıktı.ha bide badcompany2steam desteklimi(DVD retail olan diyim anlaşılsın 🙂 

  • efsane

   Ali sana katılmıyorum. Call of Duty eğer ismini kaybederse başka oyunlar bu oyunun yerini asla ama asla alamaz. Çünkü Call of Duty oyun dünyasında ve piyasasında büyük bir patlama yaptı. Eğer Call of Duty ismini kaybederse başka oyunlar bu oyunun yerini alamaz.

   • kadir

    dostum kendini bu kadar efsanelere kaptırma inan bana hayat devam edecek gün tekrar doğup batacak … oyun endusrisinde geçmişte ne efsaneler vardı siz daha onları bilmezsiniz peki bir efsane olurda nasıl bilmezsiniz?? efsanelerin de bir kullanma tarihi vardır sen evet şimdilik daha iyi kimse yapamayacak zannıyla hareket ediyor olabilirsin. inan dostum yllar sonra dönüp bakmazsın bile bu oyunlara onun yerine birileri daha iyisini yapacaktır yoksa hep aynı pilav aynı pilav …başkası yapsın yada yapmasın oyun dünyası böyle daha güzel oyunlar icinde bu şart.

   • efsane

    Adamım sen diyosun kendini Efsanelere kaptırma ama sana şöle diyim.Call Of Duty 2003 te ilk çıktığında kaç tane ödül aldı biliomusun 100 e yakın ve bunların çoğu Yılın Oyunu Ödülleri olduğunu biliomusun geçmişte bir sürü video oyunu var hangisi bu kadar yankı yaptı pekii veya şöle diyim o zamandan bu zamana ben hâlendaha cafelerde CallOfDuty SP veya MP oynayanlarıda görüorum yanii Efsane böyle bişey Unutlsa bile Silinmez!!!

 3. Tayfun Kumaş

  Bu haberleri okudum ama Jason West mahkemesi halen sürüyor. Yapımcılarla bu konu ile ilgili görüşme yaptım. Linkleri gönderdim. Gelecek projeleri açıklama yasağı olduğunu söylediler ve şu an uygulamaya başlanmış projeleri yok. Bakalım zaman bize ne gösterecek? Ama bu tür konular için henüz çok erken. İnşallah İnfinity Ward davası inşallah en sonunda tatlıya bağlanır ve biter! Herkese Saygılar.

  • GHOST

   ewt bencede yapılmalı YOKSA BÖLE Bİ OYUN PARÇALARA BÖLÜNEMEZ YARISI İnFİTY VARD A YARISI BAŞKA MARKYA YARISI ŞURAYA BURAYA BENCEDE TATLIYA BAĞLANMASI LAZIM YOKSA PİYASADA CALL OF DUTY SEVİYESİNDE OYUNLR BULUNMUYOR BU OYUN ÇOK YÜKSEK GELİRLİ BAYA PARA VERİlMİŞ VE YILARDAN BERİ OYNANIO bence daha da oynanıcak

 4. GameGain

  Modern Warfare serisi bildiğim kadarıyla hala davalık olduğu için Activision’ın bu seriyi şimdilik rafa kaldırdığını okumuştum bir yerden.Yani şu an yasal olarak seriye yeni bir oyun geliştiremez.Ama tabi dava çoktan sonuçlanmıştır.

 5. Ziyaretçi

  Game gain dogru soyluyor. Bu seri davalık daha bir durun ya. Ne cabuk bir haber bu. modern warfare serisi infinity ward yapmassa  sleedgehammer  gibi  studyo lar bu oyunun içine edecektir. Bence cod 4-6 nın yanına bile yaklaşamazlar. İns su dava yı kovulan infinity ward kurucuları  kazanır. Eger kazanamazlarsa COD dan da iyi bir oyun yapacaklarına inanıyorum  

 6. Ziyaretçi

  arklar yani 2011 demi oynucaz bu oyunu herkes kasım dedi bu ne olay ya oyun için o kadar zabırsızlandım 5 aydan beri oyunun bekliorum hergün call of duty i araştırıorum çok sıkıldım artık bu işden wede aylık ücret bizi bozar diyebilirim…….

 7. Ziyaretçi

  yani bu oyunu 2011 demi oynucaz herkes kasım dedi bune olay ya sıkıldım 5 aydır oyunu bekliorum tüm serilerini deli gibi oynadım hatta cod 6 yı sadece 6 saatte pc nin başından kalkmadım wede anca oyunu bitirdim seriler o kadar ii ki arklar bu kadar beklemeye biraz çok bölüm çıkarsa sewinirim infinity ward kazanır derim ben inşlh dediğim gibi olur

 8. Ziyaretçi

  call of duty yani modern warfare 3 infinity tarafından çıktı dava dolayısıyla satışa henüz sunulamadı şimdi sadeced davanın bitişini beklememiz gerek yani 2011 i

 9. Ziyaretçi

  arkadaşlar sanırım modern warfare 3 ü  infinity ward yapıyor bi yabancı bir haber programında çıkıyor hatta oyunun hazırlandığı yeri gösteriolar arkada infinity ward ın logosu vardı 

 10. Ziyaretçi

  bwn wideoda izledim o yaptıkları oyun hatalı işte aslında oyun haazır aksıklıklar olmasa wede dava olmasa şu anda modern warfare 3 ün tadını çıkarıor olucaktık

 11. Ghost

  Arkadaşlar dua edelimde modern warfare 2 yi infinity ward yapar inşallah… yoksa başka firmalar oyunun içine resmen eder hatta ilk bölümden captain price i bile öldürebilirler…Captain Price bile bu oyunda büyük yeri war biz biz bu oyunu seviyosak, bu oyunun havasından veya price veya soap olmadı ghost veya gaz dan dolayı seviyoruz eğer iw  bu oyunu bir seferliğine çıkarmassa gerçekten mw 4 de büyük sıkıntılar yaşanabileceğini düşünüyorum… Bu gerçekten kötü olabilr.

  Ama bide ii yanından bakarsak ve bu oyunu iw yaparsa bence modern warfare 2 nin yaptığı “çıktığı ilk üç günde 1.5 milyon adet satma” rekorunu kıracağından hiç şüphem yok… ama opyun kolay kolay çıkmayacak gibi… şimdilik black ops ile idare edelim…

 12. hotmetallllhotmetallll

  Bu işin kaybeden bir tarafı varsa o da kesinlikle oyun dünyasının şımarık çocuğu KENDİNE YORUMCU DİYEN SENSİN, SEN KALK 1 Milyar Dolar satış yapan bir oyun geliştir, KAYMAĞINI BAŞKALARI YESİN, ANLADINMI….

 13. MacTavish

  call of duty: modern warfare 3 ü infinity ward yapıyor hiç şüpheniz olmasın. 2011 de çıkacak söyledikleriniz doğru oyunda bazı hatalardan dolayı biraz geç çıkacağını açıkladı infinity ward.

 14. Emre

  yav arkadaslar  kemal sunalin dedigi gibil. Bunlar bir takim uydurma laflardir!  kimse kimseden ayrilmiyor, call of duty her sene yine müthis oyunlar cikaracaktir. saygilar..

 15. komarceyn

  black op’s gibi multiplayerı berbat bir oyunu piyasaya süren tereyağ..her ne şekilde olursa olursa olsun  iw’nin piyasaya süreceği oyunun yanında çırak kalır..

 16. Ziyaretçi

  arklar call of duty black ops efektler harika görevler harika ama bana bi garip geldi… Reznov düşman olarak çıktı Dktr.Smith mi neydi adı o Reznov onu dövüo Oraya Gittiğinde Başka Adam saçmalıkları da war

 17. ThePsychoKiller

  Ne olursa olsun, kim yaparsa yapsın. Call of Duty’ den vazgeçeceğimi zannetmiyorum. Ayrıca “Ziyaretçi 29 Kasım 2010” yorum yapan arkadaş (tam üstümde ki) Black Ops dandikmiydi? Bence konusu mükemmeldi ve gerçekten başarılı bir oyundu. Ayrıca bir oyunun kaç bölüm/ne kadar zaman olduğu ile karşılaştırılamaz, bence Black Ops tam tadındaydı ve tam da tadında bitti. Call of Duty Black Ops ile kendini aştı diyebilirim. Tabii bu benim düşüncem.. Neyse, umarım (ki eminim) Call of Duty MW 2′ de başarılı bir oyun olur ve yine umarım ki Black Ops’ un devamını getirirler ve ya Black Ops gibi mükemmel konulu bir oyun daha yaparlar…

 18. lazboy

  aynen cok kısa bir oyun para verilmez hem kisa hemde yuksek sistem istiyor neyine güvenip bukadar sistem koyuyorlar bilemiyorum hem 100 lira verip oyun alcam hem 14 bolum hemde yuksek sistem dizicem oohh ne agla memleket insan soymayi güzel biliyor bu oyun firmalari

  • Ziyaretçi

   wallaha bu oyun hem 100 lira acayip yüksek özellikli vede 14 insan bari 25 bölüm falan yapar en azından bu ne be wallaha başlicam bu firmalara artık bari parası çok yüksek özelliğini düşük yapın daha siz böyle çoook mşteri kaybedersiniz bu gidişle

 19. lazboy

  nfinity Ward olaya el atsaydı çok daha harika olacağını düşünüyordum. Çünkü Treyarch konsollara oyun yapma konusunda daha başarılı ve PC optimizesi konusunda sıkıntılar yaşayan bir firma

 20. Ziyaretçi

   

  bakın infinity ward ı küçümsenemez ve black ops herşey güzel ama mw2 deki gibi son yok işte denizden çık felan sıkıcı bad company 2 ise dandik sıkıcı sonu neya senaryo iğrenç black ops da senaryo eh idare isterseniz size mw 2 yi tanıtiyim                                                                                                                                                                                                              2011 yılında biten savaş 2016 da yeniden başlıyo makarov zakheav in ölümünü fırsat bilerek yandaş toplar ve o no russia bölmü katliamı shepherd ın emriyle ajan olarak ordayız ancak aslında shepherd zaten o bölümden beri sahtekar çünkü ajan gönderir fakat makarov a söylemiştir bu katliamı c.ı.a in üstüne yıkar zaten ranger ken karşımızda soviet ler vardı biliyorsunuzki loos ends de biz makarov un evindeki resimleri katliam planını ve diğer şeyleri alırız ama bizi vurur shepherd ve soap mc ile price ın başına ödül konur biz shepherd ın kafasına fırlatırız bıçağı ölür ama makarov ne olacak? işte bunun cevabı modern warfare 3 black ops un senaryosu hep başka biz bi odada hep geçmişe gideriz bu aptalca ve reznov u price a benzetmeye çalışmışlar ancak hiç de yapa mamışlar bad company 2 ise hep salakça çünkü bu oyunda heycan yok evet tank felan sürüyoz ama sonu iğrenç uçaktan atla ve bla bla bla örneğin bazı kişiler mw 2 motorunun mw le aynı düşünüyolarsa yanılıyolar mw de hep sanki bi 860 ekran gibi çizgiler olurdu mw2 de hiç yok ve şunu söyliyim şu dava konusu o sonuçlandı infinity ward yapıcak zaten bu senaryoyu başkabiri yürütemez

   

  • syfpsy

   Anladığım kadarıyla iki oyunu da multiplayer oynamadan karşılaştırmışsın. Bad Company 2, multiplayer için geliştirilmiş bir oyun. MW2 ise singleplayer ağırlıklı. Gerçekten ikisini de birer gün multiplayer oynayın. Bad Company’nin çok çok daha eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Bakın ben BC’ almadan MW2 aldım, iki ay BC2’den haberim olmadan oynadım. En küçük BC2 haritası bile bütün online MW2 haritalarının TOPLAMINDAN daha büyük. Gerçekten. 32 kişi tankla, topla, helikopterle çarpıştığınızı düşünün.

   Kendinize gerçek fps oyuncusu diyorsanız tek bir roketle helikopteri indirip bir vuruşta 5 kişi öldürün. Yapın bunu, aldığınız zevk başka oyunla kıyaslanamaz.

 21. Ahmet

  Bence iki şirket ayrılmamalı bütün call of duty ciler bilirki bu iki şirket sayesinde oynuyoruz bu iki şirket ayrılmasın onun yerine başka şirketler gelip oyunu iyice yükseltsinler (bide grafiğe çok vermesinler bilgisayar kaldırmıyacak :D) herneyse bence ayrılmamalılar bide bu haberi hızlıca yetiştiren arkadaşa teşekkür ediyorum

 22. lazboy

  Infinity Ward olaya el atsaydı çok daha harika olacağını düşünüyorum  Çünkü Treyarch konsollara oyun yapma konusunda daha başarılı ve PC optimizesi konusunda sıkıntılar yaşayan bir firma

 23. serdar

  treyarch firması ile ilgili en ufak bir bilgi sahibi olmadan, infinity ward şakşakçılığına soyunan arkadaş: önce call of duty 5’i (waw) ve black ops’u oyna, sonra (iyi niyetli isen) eleştir. oturduğun yerden sallama.

  waw’ın başlangıcındaki treyarch firmasının reklamını kaldırıp, oyunu kimin yaptığını bilmeyen herhangi bir cod oyuncusuna oyunu oynatın, waw’ı iw mı yapmış treyarch mı yapmış anlamaz bile.

  cod3, başarısızdı. kabul ettik. ama treyarch hatalarını düzeltmiş, mükemmel bir oyun çıkarmış waw adında.

  dünyanın en kısa sürede en büyük satışını yapan oyun black ops’u treyarch yapmadı mı? bu kadar insan salak mı oyunu alıyorsa?

  editör arkadaşın da yukarıda belirttiği gibi, bu işten tek zararlı çıkan isim infinity ward olmuştur. oturup dertlerine yansınlar. görüldüğü gibi call of duty markası rezil falan olmadı. hatta black ops ile rekorlara koşuyorlar. kendini bu kadar dev aynasında görüp şımarıklık yaparsan, başına gelene de katlanırsın. bu kadar basit.

  grafikse grafik, sesse ses, oynanabilirlikse oynanabilirlik, atmosferse atmosfer.. hele waw’daki hikaye ve atmosfer öyle bir aktarılıyor ki oyuncuya, kendini kaptırıp içinde yaşıyorsun oyunun. son bölümde alman kalesine bayrağı dikerken yaralanıp, reznov’un veriği gazla ulubatlı hasan misali sürünerek ilerleyip bayrağı yerine takarken neredeyse ağlayacaktım. o derece etkili bir hikaye aktarımı ve atmosferi vardı..

  valla treyarch aslanlar gibi götürüyor işi. ellerine sağlık. başarılarının devamını dilerim.

   

 24. Kode

  Herşeyi Geçtim Modernindende Warfaresindende.KONAMI Yola geldi Crysis Zaten Öyleydi Umarım Öyle Devam Edecek.

  Şu Türkçe Dil Desteği Gelecek Call Of Serilerinde Olaydıda En azından savaşa daha fazla anlam verebilseydik.Tabiki Türkçe dil biraz hafif kalır Roger  Move Go Gibi kelimeler Oyunu havalandırır ama türkçeside fena olmaz gibi. 

 25. tyler

  Treyarch firması serinin içine etti arkadaşlar!!! İnfinity Ward bu işin piri modern warfare 2 ve black ops oyunlarının her ikiside elimde mevcut  (ps3) ama ben yinede modern warfare 2 oynuyorum black ops multi player gerçektende berbat olmuş!!!!! Treyarch lütfen çek elini şu oyundan!!!

 26. Metin

  Treyarch  Treyarch  oyunun içine ettiler adamlar son bölümlere doğru zevk aldım resmen yok reznow hain yok bilmemne bune lan Treyarch  call of duty artık en sewilen adamını düşman yapıcak olmaz öle şey en sewilen adam (Captain Price) çok saçmaladılar artık her oyun sonunda bir askerimiz ölmücek No Treyarch !! no Treyarch !! arkadaşlar bu böle giderse Call of Duty’nin işi zor black opsda ii bir oyun beklerdim ama dilediğim gibi çıkmadı Black Ops u tawsiye etmem Black Ops gibi oyun yaparsalar cod serilerinin sonu gelecek beyler Bende DEMESİ!!

 27. Metin

  Cal Of Duty Black Ops 😛 Hayatımda Oynadığım En Sewmisiz cod serisi Ben Bu Oyunların Hepsini Oynadım Almanyadan Teyzmden Getirttim Bu cod Serilerini Almanyada Daha önce Çıkıo Biliorsunuz Black Ops Un içine ettin Treyarch  A.q Boq War Sanki Sen Yapıon Bu Oyunun Ustası War İnfinity Warrdd Treyarch  NE Bokuma Kalkışıon!! Beyler Treyarch  a Kalsa Oyunun en sewilen karekteri Captain Priceyi DE Düşman edcek Rezovla kawga edion sonra adamın hayatını kurtarıon warmı böle Boklukkk!!!

  • Ziyaretçi

   sen oyunu anlayarak oynadığından emin misin ? yoksa burda boşu boşuna mı küfrediyosun ? bir kere mason reznov la kaçmak için kavga etti o arada güvenliği dövüp anahtarını almak için yani hepsi planın bir parçasıydı ayrıca black ops şu anda cod serisinin en güzel senaryosuna sahip bence karakterler hikayeye iyi oturtulmuş

 28. Ziyaretçi

  tam olarak çıkış tarihini bilen arkadaşlar varsa yazabilirmi 2011 kasım ayında çıkacak deniliyor ama ben daha yakın tarihte çıkacağına inanıyorum bilğisi olan arkadaş varsa lütfen yazsın

 29. Poyraz

  Ben zannetmiyorum davanın hemen sonuçlandığını.

  Youtube da bir iki video izledim Cod MW 3 ile ilgili ama ordada ne Activision’dan ne de İnfinity Ward’dan bahsettiler.

  1 milyar dolardan fazla gelir elde eden bir oyun serinin isim hakkını kimse kaptırmak istemez. Ama tabi çabuk bitmesini uımuyoruz. Sonuçta oyunu oynamak isteyenelr bizleriz. Ve umarım İnfinity Ward yapar 😀

 30. Ziyaretçi

  bence infinity ward bu işin peşini bırakmaz çünkü call of duty diğer oyunlara tur bindirecek bir oyun ve infinity ward ve activision bu oyun en iyi yapabilecek oyun kurullarından.AMA eğer böyle bir olasılık varsa da kötü bir fikir ve diğer yorum yapan arkadaşlara hak veriyorum.

 31. Ziyaretçi

  bi şeyide bilinde yazın.saçma sapan yorumlar. mw3 ü kimin yapacağını ve hangi sene çıkacağını cod u oynayıp seven herkes biliyor. bilmiyorum diyenler varsa onlar zaten çıkacak oyuna el sürmesinler. gitsinler counter, half life oynasınlar.

 32. stoic

  Şimdi yok Infinity Ward mış Treyarch mış körü körüne sempatizanlık yapmadan son 2 oyunu kıyaslayalım:

  Single Player Uzunluğu ve Hikaye anlatımı:
  ————————————————-
  BO: En zor modunda 7-8 saate yakın bir oynanıl deneyimi ve neredeyse bir macera oyunu kadar detaylı hikaye aktarımı (Reznov’la önce kavga ediyon sonra yardım ediyon diyen uyanığa o bölümü birkez daha altyazıları adam gibi okuyarak oynamasını tavsiye ederim)
  MW2: Maksimum 5 saati aşmayan SP deneyimi, BO kadar olmasa da yinede başarılı bir hikaye kurgusu. No Russian,Shephar ın ihaneti,Beyaz Saray ın kuşatılması gibi hoş detaylar
  not: SP uzunluk süreleri tabiki kişilerin yeteneğine ve oyuna ayırdıkları süreye göre değişebilir.

  MultiPlayer:
  —————————————————————————
  BO: MW2 deki gibi saçma sapan perklerin ve gereçlerin nispeten daha az oluşu. (Ör: 2 km öteden düşmanı bile görmeden fırlatılan bıçağın bacağa gelip öldürebilmesi, Akimbo+1887 saçmalığı predatör ü MP5 gibi ard arda kullananlar) Çatışma sırasında birden yere tam siper yatamamak (MW2 ye oranla daha mantıklı olmuş)Eğlenceli yeni perkler (RC-C4 benim favorim mesela) Dedicated Server desteği

  IW: Sağlam server altyapısı,oturmuş MP sistemi,Bir arcade oyununa bile fazla gelecek kadar abartı perkler ve gereçler(yukarıda saydıklarım). Hilebaz oyunculara daha iyi bir altyapı 🙂

  Yani BO’un ilk çıktığı zamanki performans sorunlarını ve multiplayer sorunlarının büyük bir kısmı şu an yok ama ilk irtiba olarak birçok kişide kötü izlenim bıraktı. Hele de ortada bu kadar çok IW sever varken. MW2 yi de oynamış, BO u hala oynayan biri olarak eğer kopma lag …vs sorunları yaşamıyorsanız BO un multisi gerçekten daha iyi. Özellikle basma kalıp sırf SP da var demek için yapılmış onun dışında daha çok multiplayer a odaklanarak hazırlanmış MW2 nin Multiplayer ından çabuk sıkılmıştım.

  Teknik Yeterlilik – Sistem Optimizasyonu:
  —————————————————–
  BO: İşte BO’u pek çok kişide daha başlamadan bitiren nokta. Birçok makina da oyun düzgün çalışmıyordu daha sonradan çıkan yamalar kimine çare oldu kimini daha beter etti. Ama şu an ben ve çevremdeki insanların çoğu İlk zamanki sorunları yaşamıyorlar. Ben oyunu daha geçen ay alabildiğim için o ilk zamanlarki sorunarı yaşamasam da sonuçta bir o kadar da mağdur olan insan oldu.
  IW: Sistem dostu,Optimizesi iyi, daha ne olsun…. 😀

  Yani bana göre seriye yenilik ve eğlence getiren Black Ops olmasına rağmen yüksek sistem ihtiyacı yüzünden herkes tarafından taşa tutulmakta, Ben q6600+4gb ddr2 667mhz+gtx260 sp216 ile 1920*1080 de detaylar yüksek bir şekilde oynayabiliyorum. Daha düşük sisteme sahip arkadaşlar ya oyunu oynayamamalarından dolayı oyunu körü körüne eleştirmesinler, ya da sistemlerini güçlendirsinler ne de olsa orjinal oyuna para vermeyi geniş bir kesim olarak enayilik gören insanımız donanıma binlerce TL yi bayılırken nispeten daha insaflı davranıyor.

  • blindndeaf

   Öncelikle MW2 deki perklerin isimlerinin kelime anlamları üzerinde düşününce o kadar da saçma değil.(Marathon:Adı üzerinde marathon uzun mesafeli koşma becerisi sağlar(bence mantıklı)),Bling aşırı lüks anlamına gelir.birden fazla attachment bencede lüks sayılabilir neticede o kadar ucuz şeyler değil.OMA(one man army) birden fazla silahı yanında taşıma imkanı verir adındanda anlaşıldığı gibi tek kişilik dev kadro mantığı ile aynı mantık sayılabilir.Stopping power ateşli silahlar için kullanılan İngilizce bir terimdir silahın ‘stopping power’ ı ne kadar çok olursa öldürücülüğü ve oluşturdupu hasar daha büyük olur(ben demiyorum vikipedi diyor)Commando komandoların aldığı yakın dövüş eğitimi normal bir askere daha fazla olur bu da mantıklı.Scrambler menzilindeki ses dalgalarını değiştirebilen,bozabilen,ses dalgasının ilettiği herneyse o şeyi ele geçirebilen bir cihazdır.
   SitRep’in türkçesi durum raporudur ‘durum raporu’ size patlayıcıları ve düşman equipmentlarının yerini gosterir(claymore,C4,tactical ins.).

   Throwing knife olayına gelince tomahawk aynı mantık

   Hilebaz oyunculara altyapı derken!?! sen hiç steam ban yedin mi 🙂

   Akimbo Model 1887 neden saçma anlayamadım.

   Predator missle UAV den atıldığı için kullanır neden kullanamasın 🙂

   Yere yatma olayına gerçekten laf söylemen yanlış çünkü gerçek Navy SEAL’lar ile motion capture yapılarak hazırlanmıştır MW2

   *Bazı perkleri BO’da da aynı görevi gören perkler olduğu için yazmadım
   **Bu yazdıklarım saldırma/sataşma amaçlı değildir sadece açıklama yapmak istedim.
   ***Navy SEAL’lar hazır olmadan önce 30 aya yakın eğitim alırlar ve sadece %3 ü gerçek bir Navy SEAL olabilir geri kalan %97 antreman sürecinde elenir
   ****Antreman süreci ne olabilirki dediğinizi duyar gibiyim antreman sürecinde tüpsüz bir biçimde 5 derceye yakın bir havuza elleri ve ayakları bağlanarak üstlerine ağırlıklar asılarak bırakırlar dalgıçlar onların ölmemesi için yanlarında beklerler en son pes eden 20 kişi antreman sürecine kabul edilir.Bu kabul testi olduğuna göre antremanı siz düşünün artık 😉

 33. lazboy

  nfinity Ward oyunlarini gozum kapali alirim okadar hatasız oyun yapiyorlar ki tek patch bile cikmiyor oyuna helal olsun nfinity Ward da diyorum Treach gibi dandik oyunlar yapmiyorlar hic deyil se Black ops tam bir rezalet ti ya

 34. lazboy

  artan sistemler yüzünden pc oyuncusunun geliri düşüyor gideri yükseliyor yeter demenin zamani geldi ekran karti ve donanim ürünleri arlmiyoruz arkadaslar oyun firmalarini pirotestoya davet ediyorum herkezi

  • ?

   lazboy sende ”ekran karti ve donanim ürünleri arlmiyoruz arkadaslar oyun firmalarini pirotestoya davet ediyorum herkezi” diyorsun hemde gidip gtx 580 var bende diyorsun şimdi sorarlar insana bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye…

 35. yigit

  yahu CoD oyunu şuanda türünün en iyi buna kimsenin lafı yok ancak zamanla daha iyileri çıkacaktır.Efsanelerin yerine yenileri daha iyileri gelmeseydi zaten oyun dünyası yerinde sayardı.Haberle ilgili olarakta modern warfare 3 ü bence infinity ward yapmalıydı çünkü oyun senaryosundan karakterlerin kişiliklerine kadar her yönüyle oyuna daha hakimler ve ne kadar başarılı olduklarınıda herkes biliyor.Düşüncem eğer bu oyunu başka bir oyun firması yaparsa ve hüsranla sonuçlanırsa işte ozmn CoD tarih sayfalarında kalmaya ilk adımını atar..

 36. mustafa

  İW yapmasına yapsında firmanın yarısı işten çıktı aynı kaliteyi yakalabileceklerinden şüpheliyim ve treyarch bence çok güzel oyun geliştiriyor iki oyunuda çok iyiydi bence (optimizasyon sıkıntısı oyundan soğutuyodu ama neyse ) İW eski başarısını yakalayamazsa durumu sarpa sarar:(

 37. lazboy

  Microsoft devir mi edicek cekilicek mi ne hergün isletim sistemi cikariyor kar yapip kacmayimi hedefliyorlar anlamadim directx 11 de performans vermez ken dogru durust directx 11 desteklemez ken windows 7 dogur duzgun performans vermez ken directx 12 yi windows 8 cikaricam diyorlar pc sektorunde soygunculukta sinir yok donanim ürünü almamaya devet ediyorum herkez biz aldikca donanim ürünleri kesilmicek oyunlarin sistemi hep articak

  • Ziyaretçi

   Koçum bak, DirectX 11 desteğini oyunların vermesi gerekiyor. Win7 zaten destekliyor. Ayrıca oyunların sisteminin artması PC platformunun geliştiği anlamına geliyor. Senin cebindeki paranı almaya çalıştıkları anlamına gelmiyor. Ha, cebindeki parayı kim mi almaya çalışıyor, kaç senedir eskimiş grafik motorunu cilalayarak önünüze koyan Call of Duty serisi. Yıllarımı verdim bu oyuna, ama yaşınız küçük olduğu için anlatamıyorum. Gidip Battlefield serisinden birşey oynasanız anlayacaksınız. Hazır Battlefield 3 çıkıyorken bi deneyin derim.

 38. Ziyaretçi

  COD MW 3 için fan yapımı bir video var siteyi veriorum Real Life( Gerçek Hayatta )
  http://modernwarfare3.com/
  buraya girin fanların yapmış olduğu 5 dakikalık film diyebiliriz.
  Videonun adı ise Find MAKAROV
  Bir resmi açıklama ile yine aynı motor üzerinden oyun yapacaklarmış. Bu oyunun hikayesi çok etkileyici fakat grafikleri ? Battlefield 3 ün fragmanına bakın Crysis 2 Multiplayer DEmosuna bakın (Öz. Crysis’e) . Mükemmel oyunlar. Hikaye yok bu oyunlarda ama kalite var. Frostibite ve Cry Engine aşırı fark atmış durumda. Crysis 2 ‘ nin ayrıca nano teknolojisi var. COD biraz daha çaba sarf etse… Ayrıca Crysis deki NANOSUIT crysisin özgün bir eseri değildir. Amerikan ordusunda izinleri vardır. Amerikan ordusu nano suitle ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Haberiniz ola 🙂 En büyük CEVAT YERLİ DESTEK ÇIKIN

 39. Berhan baymaz

  beyler heralde farkında degılsınız Call of duty gıbı bır oyun cod 3 den sonra ıstedıgımızı karsılamaya basladı cod 4 ve 6 superdı 5 ve 7 lagger lı ama bu oyunu tasarlayanları dusunun butce!!!

  -infinity WaRd [oyun fırmasının klasıgı]Call of dutye Ne kadar Para yatırdı grafık olsun sılahlar duzenlemeler onlıne oyun bolumlerı buglar harıtalar hepsını kaldırdılaR.. yerıne super bugsuz tatlı tuzlu oyun getırdıler.Ha ınfınıty bu ısı belese yapsaydı oyunu bdvya dagıtırdı..
  ANlayacagınız COD uzerınde fena paralar donuyoRR… Butcelerı kaldırmıyolarrr 🙂

 40. HaSan

  İnfinty ward un kullandığı grafik motoru her keseye hitabediyordu düşük sistemler bile çalıştırabiliyordu ama COD5i zar zor çalştrdığım PC’m de 6 yı en yüksek ayarlarda gayet iyi oynuyorm.Senaryo açısından İnfinty ward un yaptığı oyunlar(1,2,4,6) daha çok ilgi görmüştür açıkçası eğer infinty ward yapmazsa MW3 ü yavan bir COD versiyonu daha göreceğiz

 41. Ziyaretçi

  Hasan arkadaşımızn dediği gibi cod 5 i çalıştırmak gerçekten çok zor oldu cod1, 2 ,3 sonra cod4 mw çıktı cod4 den sonra Nasıl olurda cod5 çıkarak geçmişe dönülür anlıyamıyorum doğruyu söyleyecek olursam cod Black Ops Multiplayeri kurmak için insanı çok uğraştırıyor cod mw2 de bıçak fırlatmak gibi yenilikler çıkartılmıştır perkler de dahil cod4 ün de multiplayer ı çok eğlenceli oluyor ama gerçekten mw2 ve black ops un tadı bir başka oluyor Size Bir Yararım dokunduysa Ne güzel Beni cod4 de bulabilirsiniz adım [FBI].Stone|Gun.]

 42. Ziyaretçi

  arkadaşlar sledgehammer sitesinde resmi olarak duyrulmuş CALL OF DUTY nin bütün hakları infinity ward dan alınıp sledgehammer a verilmiş siteye girdim our games e tıkladım call of duty geldi

 43. Ziyaretçi

  arkadaşlar oyun 3 firma tarafından ortak yapılıyor raven software, sledgehammer games ve infinity ward muhtemelen multiyi raven software single playeride sledgehammer-infinity ward yapacak

 44. lazboy

  adamlar akilli yeni bir oyun motoru yapmak yerine ellerindeki motorla daha güzel bir oyuna zaman ayirmayi tercih etmisler keske bütün oyun firmalari bunlari ornek alsa paso yeni oyun motoru yapiyorlar her oyun icin entegre sorunu olan hatali bozuk oyunlar cikarip duruyorlar Bak Black opsa 7 tane patch cikardi dünya oyun PATCH rekoru kirdi oyun böyle bozuk oyunlar yerine ellerindekileri deyerlendirsinler magdur etmsinler fakiri fukarayi colugu cocugu

  • Ziyaretçi

   tamamda oyun yapımcıları yeni oyun motorları yapmazlarsa diğer oyunlardada aynı motoru kullanırlarsa yeni yapılan oyun bi öncekinin aynısı olur ve activision bunu yapıyor call of duty 2 den beri aynı motoru kullanıyolar. tamam oyunda deişiklikler baya oldu call of duty ikiden beri ama birde battlefield 3 ün trailerını izlemeni tavsiye ediorum ozaman yeni oyun motorunun yararttığı farkı daha iyi anlarsın.

 45. cumali

  İnfinty ward
  zaten yapacagını yaptı. modern warfare benım gıbı borcok oyuncu tarafından sevılerek defalarca oynanıyor.. sırf.ghost u tekrar gormek ıcın 3.uncu bolume kadar hr seferınde bastan oynuyordum. hala oynuyorum modern warfareyı. oynamaya devada edecegım..
  bu arada cod mrdn warfarede ghost olcakmı?? haber varmı bu sekılde??

 46. Ziyaretçi

  yeni motor olsunda yinemi sistem değiştirelim bu ne böyle zırd bırd o zaman ben ps3 alırım gardeşım pc ye harcicam konfigirasyon parasına her sene bi sistemmi kurcam ben yav

 47. RammsTein

  arkadaşlar black ops gerçekten dandik bi oyun çünkü hem saçma hemde içeriği kötü çünkü vietnam savaşında m16 gibi bi silaha ne lazer takılıodu nede dürbün.

 48. edip çimen

  bu amerikalı piçleri sevmem ama bu oyun üzerinede görmedim heycanla bekliyoruz umarım 4 serisi kadar uzun bölümler olur moderen 2 kadar kısa olmaz iyi oyunlar şimdiden arkadaşlar

 49. Davut

  Arkadaslar C.o.D serisinin artık rötasyona ihtiyacı var bana göre ;şimdi iki firma var Treyarch ve İnfinity Ward bunlar her sene donusumlu olarak bir C.O.D serisi cıkarırşar buda oyunun ustunde fazla dusunmeden karar vermeye sbep oluyor bu yüzden gerek senaryo gerek sistem optimızasyonu olsun bazı sorunlar yasanıor İW nin cıkardıgı oyunlar hep aynı basma kalıp Grafik motoru ile cıktıgı icin en dusuk sıstemde calısabılıo Treyarch ise aynı grafık motorunu zorluo en iyi grafıgı verebilmek ıcın buda sistem dekı parcalrı degiştirmeye itio insanı hatırlarsanız B.O ta kı ekran kartı gforce 6600 diye gecıodu ama ole deıldı 8800gt istıo en dusuk te 800×600 detaylar kapalı bence seriye yeni bir nefes gerek li buda farklı bır firma dan gelir o firmanın dusuncesi seryie farklı bir tat katabilir bence şimdi MW-3 ekım 2011 de cıkacak daha uzun bır zaman var önümüzde saygılar

 50. dqs123

  BEYLER BEN SÖYLİYİM ADMİN YADA YAZIYI YAZAN KİMSE SAÇMALAMASIN BİLENLER WARDIR OYUN ÇIKTI OYUNUN YAPIMCISI AYNI FAKAT 2 YAPIMCI DAHA EFEKT VE ÖZELLİKLER İÇİN TUTULMUŞ BULUNUYOR BUNLARDAN BİRİ SLEDGEHAMMER GAMES DİĞERİ İSE RAVEN SOFT’TUR BEN DE SİZLER GİBİ BİR TEK MODERN WARFARE DEĞİL TÜM CALL OF DUTY SERİSİNE HASTAYIM ŞU ANA KADAR SALLASAM 20 TANE SİTEYE BAKTIM İNFİNİTY YOK İNFİNİTY YOK DİYOLAR OYUN ÇIKSIN ALDIĞINIZDA BOŞETİNİN YADA KAPAĞININ ÜSTÜNDE YAZICAK ZATEN İNFİNİTY WARD & SLEDGEHAMMER
  GAMES
  RAVEN SOFT

 51. dqs123

  ŞU ÂNA KADAR KAÇ BÖLÜM VAR ÖĞRENEMEDİM ANCAK MANHATTAN’DAN BAŞLAYIP PARİS,BERLİN,LONDRA,VE GALİBA SON OLARAK DUBAİ GİBİ YERLERE GİDECEĞİZ KISACASI HER ZAMANKİ GİBİ OYUNUN ÇOK FARKLI BÖLÜMLERİ WAR YANİ ONUNDA KISASI (:D) HER BİR ŞEHİRDE FATKLI MACERA MESELA YANLIŞ HATIRLAMIYOSAM PARİSTE BİR MİNİBÜS İLE TREN DURMAYA ÇALIŞICAZ !

 52. Ziyaretçi

  8 kasımda çıkıyo ghost üzerine yoğunlaşmıyaçakmış çünkü call of duty modern warfare 3 ile ilgil bilgi vermesi için activision tarafından başka bi siteye görev verildi o siteye baktım

 53. Ziyaretçi

  arkadaşlar 15 bölüm var önce hindistan sonra 2 tane new york sonra rusya başkanı uçağı sonra Sierra Leonede bi köy sonra Londra,Somalya,Almanya,Paris,Çek Cumhuriyeti dağlarında bi kale,Berlin,Moskova,Dubai ve Washington

 54. CRYSİS2

  1 Kuruş vermem kıytırık oyuna.TAMAM Senaryosu güzel ancak grafikler kötü.Hem Crysis 2 deki gibi NANOGİYSİ DE VARMI BUNDA.Ben bir oyunda özgürlük ararım ilk önce.Çatıya atlayıp adama tekme atabiliyormusunuz bu oyunda?

 55. assassin

  lazboy sen blackops gibi rezalet oyundan sonra bu oyunu kim alacak demişsin aç bi diğer haverleri oku call of duty modern warfare 1-2 den sonra satışlar tavan yapmış kim bilir kaç milyon insan bu oyunu bekliyo !!! ( EDA YILDIRIM )

 56. Serdar

  yha arkadşlarım siz malmısınz call of duty serisinin yerini hiç bir oyun alamaz çünkü oyunun senaryosu müthiş hele siz call of duty 7 yi oynayın oynamayanlar için söliyom oyunun multisinde sanki insan 3D Gibi içinde o kullandığın makinalar helikopterler uçaklar insan bu oyunu tadından yenmiyor gibi yorumlar yaplmalı sizde burda tartışın hay allahım yha 😀

 57. Serdar

  arkadaşım ne 1 milyion insanı nerdeyse dünyanın yarısı bu oyunu bekliyo siz burda dedikodu yapın allah insana akılı ne için wermiş doğruyu yanlışı ayırabilelim siz tartışın burda arkadaşıom sabah sabah adamın moralini bozmayın bu arada bulletstorm oyunu da işe yarıyo oynayın

Bir cevap yazın