Call of Duty Modern Warfare 2’den Kötü Haberler Gelmeye Devam Ediyor

“Kötü haber geliyorum demez” demiş atalarımız ama bazen kötü haber gelmeden önce kokusunu alabiliriz. Geçtiğimiz günlerde Call of duty Modern Warfare 2’nin PC için ertelendiğini duyunca, PC cephesinde yeni kötü haberler gelebilir diye düşünmüştüm. Infinity Ward’dan gelen yeni haberler beni doğrular nitelikte ama haberler o kadar kötü ki bu kadarını tahmin edememiştim.

Neden mi söz ediyorum? COD MW2 PC versiyonunun akıbetinden. Infinity Ward, önce resmi olmayan yollarla COD MW2 PC versiyonunun kısa bir süre için ertelendiğini yaydı. Haber kötü olsa da PC kullanıcıları geç gelen oyunlara alışıklar. Ayrıca oyun konsol versiyonundan sadece 14 gün sonra çıkacaktı. 2 hafta çabuk geçer diye düşündü herkes, sonuçta bomba gibi bir oyun geliyordu.

Bugün ise Infinity Ward, baklayı ağzından çıkardı. Hani bir klişe vardır ya “önce iyi haberi mi duymak istersin yoksa kötü haberi mi”. Önce iyi haber.

İyi haber: COD MW 2 PC için ertelenmiyor, oyun konsol versiyonu ile aynı anda bizlerle bulaşacak. Diğer bir iyi haber ise oyunun Steam destekli olacak oluşu.
Kötü haber: COD MW 2 PC için artık mod desteği, kullanıcı haritaları (user map), sunucu listesi ve özel sunucu (dedicated server) yok.

Infinity Ward’un iletişim sorumlusu Robert Bowling BASHandSlash.com’a bir röportaj vermiş. Robert Bowling’i dinleyelim, aslında ne demek istediğini yazacağım sizlere.

IW.NET (Infinity Ward’un yeni icadı, IW.NET ile bütün server giriş çıkışları tek bir sistem üzerinden kontrol edilecek) ile çoklu oyuncu çok daha erişilebilir olacak ama bu sistem, özel sunucu desteğini kaldıracak ve çoklu oyuncu kültürünü tamamen değiştirecek.

Tercüme: Çoklu oyuncu sistemini tümden değiştiriyoruz, artık 5 yaşındaki çocuklar bile rahatlıkla çoklu oyuncu oynasın istiyoruz. Bu haliyle PC’de ki çoklu oyuncu kültürü bizim için kazançlı değil.

Steam üzerinden sunduğumuz rastgele maç bulma servisi ile birlikte kendi düzeyinizde ki oyuncularla oynayabileceksiniz.Tamamen IW.NET bağımlı olan bu sistemde herhangi bir özel sunucu ya da sunucu listesi bulunmayacak. Rastgele oyuncu seçimi için IW.NET’e ve oyununuza güvenmelisiniz ama yine de özel maç hakkınız bulunuyor.

Tercüme: Rekabetçi oyun istemiyoruz, maç ve takım sistemini bitiriyoruz ya da bizim istediğimz şekle sokuyoruz. Artık kendi takımınız, takım maçları, profesyonel oyunculuk bizim size sunduğumuz kadar şekilde olacak. COD MW2’nin bu haliyle takım tabanlı çoklu oyunculuğu öldüreceğini söylemek yanlış olmasa gerek. Özel maç hakkı dediği de IW.NET içinde açtığınız özel sunucuları kastediyor olmalı”

Robert Bowling’e peki ya kullanıcı haritaları ve modlar ne olacak diye sorulduğunda ise; Robert Bowling şunları söylemiş:

İlk defa böyle bir sistem geliştiriyoruz. Üzerinde oldukça çalıştığımız bir sistem IW.NET, ve bu sadece başlangıç. Şu anda sorduğunuz soru hakkında yorum yapamam çünkü IW.NET çok detaylı bir proje.

Tercüme: Hayır, kesinlikle kullanıcı haritaları ve mod desteği olmayacak. Zaten ne anlamı var ki. Biz size en güzel oyunları ve haritaları yapıyoruz. Sonra harita paketi çıkarıp bunları size parayla kakalayabiliyoruz. Her sene bir COD oyunu çıkıyor zaten, bu modlar ve kullanıcı haritaları oyunun yaşam süresini arttırmaktan başka ne işe yarıyor. COD MW2’yi 6 ay oynayın, sonraki 6 ay yeni COD oyunumuzu bekleyin.

Bu çoklu oyuncu metodu bizlere, oyunun PC versiyonu üzerinde daha çok kontrol ve düzenleme yapma olanağı sunuyor. PC topluluğuna bu kadar yakın olmamız çok sevindirici.

Tercüme: PC topluluğunu bitiriyoruz ya da istediğimiz şekli veriyoruz. Kalan çürük elmaları da kontrol altında tutabiliyor olmamız ne kadar sevindirici.

Röportajı yapan John Pickler’in haklı olarak “IW.NET PC topluluğunu konsola yönlendirmez mi? Sunucu üzerinden çoklu oyuncu PC topluluğunun tarihidir, onu özel kılandır. Siz tarihi yeniden yazmaya mı kalkıyorsunuz sorusu üzerine, Robert Downling şunları söylemiş.

Evet, gerçekten büyük bir değişim olacak. Daha önceki COD oyunlarında kullandığımız sistemi tamamen değiştiriyoruz. Uzun vadede bu sistem PC topluluğuna büyük yararlar sağlayacak. Oyunun PC versiyonuna destek ve güncelleme sunma yöntemimiz tamamen değişecek.

Tercüme: Mecbur olmasak COD oyunlarının PC versiyonunu çıkarmayız ama madem PC’de oyun oynamayı seven bir kesim var. O zaman onları konsol tipi oyuna alıştırmak zorundayız, nasıl olsa uzun vadede hepsi konsol oyuncusu olacak ve artık oyunun COD oyunlarının PC versiyonunu çıkarmak zorunda kalmayacağız.

Evet, söyleşi bu kadar. Bu  söyleşi üzerinde daha pek çok beyin jimnastiği yapılabilir ama acaba korsan oyun yüzünden mi bütün bunlar, Infinity Ward neden böyle bir şey yapıyor? diye düşünüyorsanız. Hayır, Infinity Ward, bunu  korsan oyunu engellemek için yapmıyor. Eğer Infinity Ward, korsanı bir şekilde engellemek isteseydi, tıpkı Valve gibi çoklu oyuncu için Steam üzerinden denetim yapabilir ve sıfır korsan çoklu oyuncuyla yola devam edebilirdi. Infinity Ward, burada günah keçisi tabi. Bütün bu uygulamaların ardında, Guitar Hero oyunları için ayrı bir konsol çıkarmayı düşünecek kadar saf ve paragöz Activison var.

Yıllarca oyun severlerin şeytan olarak gördüğü EA Games’in yerini Activison çoktan aldı bile. Activison, COD MW2 PC versiyonu için  normalin 10 dolar üzerinde fiyat biçmesinin üstünden henüz çok geçmemişken, bu haber ile PC oyun tarihinin en büyük boykotunu şimdiden görür gibiyim. Forumlarda büyük bir tartışma ve serzeniş başlamış durumda. Bizle kalın, bu konu hakkında her gelişmeden sizi haberdar edeceğiz.

21 Yorum

 1. Tahir Meylani

  PC’de online olacak ama konsollardaki gibi rastgele maç yapma şeklinde. Özel sunucular ve üçüncü parti haritalar artık olmayacak. Tabi host olan kişinin lag üstünlüğünden ve bunun maçlara olan dezavantajından bahsetmiyorum bile.

 2. Fever

  CoD’un buraya gelmesindeki en büyük etken pc,ilk cod  ve ex. pakc uo çıktığında sadece pc için çıktı.Daha sonra oyunun potansiyeli artınca diğer konsollara çıkarmaya başladılar,CoD4’de oyunun multiplayer kısmı tavan yaptı.Ancak şimdi CoD’un buraya gelmesindeki etken hardcore pc oyuncularını sırtlarından bıçaklıyorlar.Bildiğin kalleşlik resmen yani ne denebilir.Net’de imza kampanyası var isteyen  http://www.petitiononline.com/dedis4mw/  buradan boykot a katılabilir.Şuanda 27bin kişinin üstünde kişi boykot ediyor sadece bu verdiğim linkte diğer forum ve grupları unutmamak lazım.Binlerce hatta onbinlerce kişi PC ön-siparişlerini iptal ettiler sıf bu yüzden  (bende dahil). Umuyorum bu hareketemiz IW/Ac’a ders olur da düzeltirler bunu,ama şu vakitten sonra bunun pekte mümkün olacağını şahsen zannetmiyorum.Kısaca hardcore cod oyuncuları için mw2 tamamen başlamadan bitmiştir.İnsanlar sadece single player’ı bitirmek için illegal yollardan oyunu edinip oynayacak daha sonra hiçbirşey olacağını (multiplayer kısmı için) zannetmiyorum.

  İyi akşamlar efenim hepinizi CoD severleri boykotumuza davet ediyorum.

 3. ahmet09

  Arkadaşlar kimse telaşa kapılmasın, eğer bu konuyu kim açtıysa konuyu iyice anlayıp ondan sonra yayınlasın.. mw2 pc kullanıcılarının içi rahat olsun, mw2 sorunsuz bi şekilde çıkacak.. çok sağlam bi yerden bilgi edindim, bilgiyi kimin verdiğini söyleyemem, ama bu bilgiyi en sağlam kişiden aldığımı söyleyebilirim.. bana söylenen aynen şu:   evt pc versiyonu olacak, multiplayer da oynanabilecek. pc versiyonunu oldurmeye chalishmiyoruz. o sitedeki arkadash( yani bu sitede bu konuyu açan kişi) bazi sheyleri yanlish anlamish ve yorumlamish. pc’de oynamasi ayri bir keyif bizim ichin. pc versiyonsuz hichbir zaman olmaz…  işde arkadaşlar bana sölenen bu, adminler olup olmadık haber yayınlamasın, yanlış algılıyosunuz ve milleti telaşa kapatıyosunuz.. yapmayın bunu..

 4. Tahir Meylani

  Evet MW2 PC’ye çıkacak belki sorunsuz bir şekilde. Evet, Multiplayer da oynanabilecek, evet oda sorunsuz olabilir.

  Ama özel sunucu, mod ve custom map desteği olmadan.

  Bunu ben söylemiyorum Activision iletişim sorumlusu Robert Bowling söylüyor. Haberin kaynağına bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.n4g.com/pc/News-412887.aspx

  Zaten bu haber sadece burada değil tüm cod ve infinity ward forumlarında hararetle konuşuluyor ve henüz bir yalanlama gelmedi.

  Eğer siz yanlış anladınız deyip hatalarından dönerlerse ne mutlu ama bu şekilde çıkaracakları PC multiplayer rekabetçi takım oyununu öldürecek.

  Bu kadar basit.

 5. Talha Turhal

  N4G ve bir çok(Türk & Yabancı) site bu haberi yaptı. COD alemi sarsılmış 10. şahıs telaşlanmayın diyorsa kusura bakmayın ne yazık ki o 10. şahısları dinleyemeyeceğim.

 6. Oruç Dim

  Activision’ın “konsoldan o kadar çok para kazanıyoruz ki, artık PC’yi umursamayacağız” demesinin diğer bir şekli bu aslında. Açık konuşmak gerekirse ben bu değişikliğin Infinity Ward’un değil, Activision’ın kararı olduğunu düşünüyorum. Aslında bu kararın arkasında biri açık biri gizli iki plan var: Açık olan ve herkesin farkettiği, korsan sunucuları kapatma isteği. Oldukça küçük bir kesmin yaptığı ve Activision’ı ekonomik olarak etkilemeyen bu durum bile elemanlara batmış olmalı ki böyle bir karar almışlar. Ancak yukarıda da dediğim gibi çok daha gizli bir plan var bu olayın arkasında: İnsanların Xbox 360 versiyonunu almalarını sağlamak. Biliyorsunuz ki en fazla CoD 4 oyuncusu Xbox 360’daydı ve bu durum Microsoft’un oldukça hoşuna gidiyordu zira sürekli oynana bir multiplayer oyunun anlamı sürekli güncellenen Xbox Live aylıkları anlamına geliyordu (12 aylık Xbox 360 aylığının fiyatının 45 dolar olduğunu hatırlatayım). Activision şimdiye kadar hep Xbox 360 versiyonundan videolar gösterdi, sürekli basında 360 versiyonunun özelliklerini promote etti. Şimdi ise hem PC hem de Xbox 360’a sahip olan kullanıcıların Xbox 360 versiyonunu tercih etmesini istiyorlar çünkü Microsoft PC versiyonunun daha üstün olmasını kabullenemiyor anladığım kadarıyla. Sakın bana “sonuçta PC’de Microsoft’un” demeye kalkmayın, CoD MW2’nin PC’de oynanması bedavayken Xbox 360’da paralı, dolayısıyla Xbox’dan çok daha fazla para kazanıyorlar. Arkadaşlar, bu durumun sebebi milletin korsan oynaması falan değil, Activision’ın Microsoft’a “he abi, olur canım abicim” diyerek isteklerini yerine getirmeye çalışması.

  Tek kişilik oyun her ne kadar iyi olursa olsun, CoD MW2 PC oyuncularının gözünde çok şey kaybedecek ve bir-iki gün oynandıktan sonra rafa kaldırılacak bir oyun olacak.

 7. Tahir Meylani

  Evet Oruç’un dediklerine katılıyorum. Amaç PC oyuncularını konsola çekmek veya istedikleri şekle sokmak.

  Activision PC içinde güzellikler düşünmüştür diyen arkadaşlar.

  Zannediyormusunuz ki İW.NET ücretsiz olacak veya ücretsiz harita paketi artık PC için yayınlanacak.

  IW.NET  çıkınca hepimiz göreceğiz. Bir çok hizmet ve harita paketi ücretli olacak.

 8. Uğur Yurtsever

  4 günlüğüne Ankara-İstanbul yaptım yine ortalık birbirine girmiş.

  Açıkçası bu tarz saçma sapan gelişmelere çok da şaşırmıyorum. Oyun endüstrisinin kendisine çizdiği yol zaten oldukça açıktı son bir kaç yıldır. Bu tarz multiplayer mevzularıyla er geç karşılacaktık. Yapımcılar eski bilinçli PC kullanıcılarının “hayatlarının olgunluk evresinde” olduklarını hesap edip oyuncu profilini kendi istedikleri gibi şekillendirmeye başlıyorlar. Bu gayet doğal bir süreç. Adventure gibi bir türün ölümüne de böyle şahit olmuştuk… Sözün özü artık oyunlar birer sanat eseri gibi değil tamamen ticari bir amaçla; bir teneke beyaz peynir mantığıyla üretiliyor.

  Oyun endüstrisi de tıpkı Hollywood gibi kendi talebini yaratıyor. Tüketici profilinin beğenilerini bile maniple edebiliyor. MW2 için tutulan bu multiplayer yası sadece küçük bir örnek. Tahminimce IW bu amacından sapacaktır, ancak er ya da geç bir şekilde daha ciddi problemlerle karşılaşacağız. Sonuç olarak bahsettiğimiz şey elektronik eğlence sektörü. Dünyanın yarısından fazlasının eğlenmek için neler yaptığını düşününce, bundan 20 yıl sonra çocuğumun oyun oynarken ağzından akıttığı salyalar yüzünden kaç tane oyun kolu bozabileceğini düşünerek irkiliyorum…

  Uzun lafın kısası bu tarz gelişmelere hiç şaşırmayın. Bu denklemin elemanları İzmir tulumuyla, pastorize edilmiş tam yağlı marka bir kaşar peyniri kadar basit.

 9. Talha Turhal

  “Dünyanın yarısından fazlasının eğlenmek için neler yaptığını düşününce, bundan 20 yıl sonra çocuğumun oyun oynarken ağzından akıttığı salyalar yüzünden kaç tane oyun kolu bozabileceğini düşünerek irkiliyorum…”

  Bu sözlerin ne orc, ne elf ne de insan lisanında bir tanımı yok. Ben de irkildim şimdi… Güzel yazmışsın Uğur.

 10. fatih

  yav hakikaten…bende heyecanla mw2 yi orjinal almayı beklerken…bu haber beni derinden etkiledi…ben eski nesil oyuncuyum…32 yaşındayım hala evimde son model bir pc im var ve hala oyun oynuyorum…evliyim 1 çocuk babasıyım…

  oyunculuk hayatıma ilk commodore 64,amiga ile başladım…o yaşlardan beri bırakamıyorum hastalık oldu….

  ama mw2 yi multiplayer rahatça oynamak istiyorum…

 11. thevahsi

  benim xbox 360 var çok rahat oyun oynaya biliyorum klavye mause takıp fakat pc ler için uzuldum  aslında sacma bir fikir pc de online olmazmı bir oyun hayret amac korsanların sayısını dusurmek bazi oyunlar artık pc ye cıkmamaya basladı pcde korsan olayı dahada yaygın yarın birgun artık konsolların hepsi blu-ray a gecince seve seve orjinal olacagız

 12. ege

  bakın arkadaşlar pc oyun için diildir bir xbox yada ps3 alın en kolayından 2. el veya sıfır paşa paşa oynayın ayrıca konsollarda fps çok daha zevkli pc den denemeden ps2 de oynadıınız moh veya cod ları kıyaslamayın bunlarla ps2 grafikleri kötü olduundanda konsollardan souyanlar oldu tamam ama bence herkesin evinde ps3 ve x360 bulunması gerek!!!  konsol düşmanllığına gerek yok dediğim gibi pc oyun için değildir pc ye oyun çıkarmaları bile saçma ayrıca babam infinity ward da çalışıyor yani bu kadar konsollara düşman olmayınn !!!!!

 13. greywolf664

  internete bu multiplayer server sisteme karşı imza kampanyası oluşturuldu. Activision bir basın açıklamasında bu anketei dikkate aldıklarını belirtti. Bazı insanlar sparişlerini iptal ediypr.Codmw yi ve clan sistemini seviyorsanız linke imzanızı atın.

Bir cevap yazın